Както винаги, новата учебна година пристига някак внезапно, отупва ни от последните прашинки на летния унес и ни поставя лице в лице с горчиво-сладката истина, че децата ни са пораснали с още една година.
Освен вълненията и безпокойството около уроците, тестовете и успеха на децата ни, всяка нова учебна година поставя пред българите в чужбина и един важен въпрос:
“Как да мотивирам детето си да ходи на българско училище?”
Когато записахме нашата 4-годишна дъщеря на българска занималня за първи път, всяка събота тя проявяваше голяма изобретателност, за да ни убеди да не я водим. Умората от седмицата, стеснението й от новата среда, необходимостта да говори на език, който не е нейният доминиращ език и най-вече недоумението й защо е нужно да ходи на още едно училище — всички тези фактори я караха често да се дърпа и да протестира.
Ако тази ситуация ви е позната, надявам се идеите в тази статия, да ви помогнат да накарате детето си да обикне българското училище. Някои от тях са закачливи и са подходящи за по-малки дечица, а други са с по-сериозен тон и са подходящи за по-големи деца.
Напомняйте на детето, че българският език е езикът на неговото семейство
Когато детето ни казва “не искам”, то реагира на моментни усещания като умора, стеснение или дискомфорт от новата среда. Детето не знае колко радост, удовлетворение и самочувствие ще му донесе общуването с баба, дядо и братовчедите в България без езикова бариера. Детето не подозира, че познаването на българския език и българската култура ще обогатят вътрешния му свят и тепърва ще го интригуват и вдъхновяват. Но ние, възрастните, знаем. Затова е важно да напомняме на детето си, че българското училище ще му помогне да научи езика на мама, баба и дядо и да разбере много интересни неща за неговата далечна родина – България.
Кажете на детето, че ще се запознае с други деца, които също имат роднини в България, говорят български и обичат шопска салата
За вътрешния комфорт на всяко дете е много важно то да се вписва в средата си. Детето разбира, че се различава от съучениците си в “нормалното” училище по това, че мама говори друг език и понякога готви различна храна, а баба и дядо живеят в България. Затова фактът, че ще бъде сред деца, чиито семейна среда е като неговата, може да го привлече към българското училище.
Кажете на детето, че българският език е супер-сила
Когато се опитваш да обясниш на едно малко дете ползата от българския език, понякога е нужно да проявиш изобретателност. Един ден съпругът ми каза на нашата дъщеря, че българският език е супер-сила, която малко хора притежават. Нашето 4-годишно момиченце силно се впечатли от това обяснение. Идеята, че ще знае език, който малко други хора знаят и който ще я направи специална, я заинтригува и тя редовно говореше за това по пътя към българското училище.
Кажете на детето, че ще научи “таен” език
Една от майките, с които се запознах в училището на дъщеря ми, пък ми сподели, че нейният съпруг е нарекъл българския език “кодов” или “таен” език, за да възбуди интереса на техния син. “Представяш ли си колко ще е хубаво, когато сме някъде сред много хора и можем да си говорим на нашия таен език без никой да ни разбира,” казал му той. Момченцето идваше на българско училище редовно, така че явно това идейно обяснение имаше положителен ефект.
Обсипвайте детето с похвали
За никой родител не е тайна, че децата обичат поощрение и похвали. Затова е добре да сме щедри на похвали, не само когато чуем, че детето ни се изявило в клас, но дори и само за това, че е отишло на българско училище навреме и без мрънкане. След време детето ще започне да асоциира българското училище с положителни емоции и това ще му послужи за допълнителна мотивация.
Четете учебните материали с детето си
Всеки учител, когото познавам, ми е казвал, че най-важното обучение се извършва у дома, а училището само помага и насочва. Затова, колкото и да сме заети, е нужно да отделим време да разлистим българския учебник с детето си или да му помогнем с домашното. Макар че не сме учители, ние можем да представим учебния материал на детето си по наш си начин, с чувство за хумор и с интересни примери от нашия живот, така че детето ни по-лесно да запомни урока си.
Разкажете на детето си за вашето училище
За нас, родителите, осъзнаването, че децата ни попиват всичко, което казваме и правим, предизвиква огромна гордост, но и малко страх. Ние си знаем, че не сме идеални, но това не променя факта, че децата ни искат да ни подражават, особено докато са по-малки. Затова един чудесен начин да помогнем на детето си да ходи на българско училище с желание, е да му разкажем за нашите хубави спомени от училище – за първия учебен ден, за любимата ни учителка, за българските празници, които се празнуват в училище, и за всичко останало, което е оставило светла следа в сърцата ни.
Бъдете търпеливи
Има съботи, когато детето е уморено или в лошо настроение и тогава всички трикове и уващания не помагат. Най-добре в такива случаи е да запазим спокойствие, да не се караме на детето, а да го оставим на мира. Когато детето се почувства по-добре, е важно да поговорим с него и отново да му напомним защо е важно да посещава българското училище.
Поощрявайте детето да ви разкаже какво е научило
Заети с приятели, училище, спорт, кръжоци и предстоящи вълнуващи изживявания, децата не анализират и не се замислят за това колко много неща са научили и откъде са ги събрали. Затова е полезно, когато моментът е подходящ, да помолим детето си да ни разкаже какво е научило в българското училище. Когато реагираме с възторг на неговите нови знания, това не само ще изгради самочувствието на детето, но и ще създаде положителни емоции, свързани с българското училище.
Участвайте заедно с детето в училищни празници и кръжоци
За нашите деца е важно ние да бъдем с тях и да споделяме изживяванията им. Дали ще се включим в родителския съвет на нашето българско училище, дали ще помагаме с украсата за тържествата, или просто ще придружаваме детето си по време на празници и концерти, нашето присъствие ще направи детето ни по-спокойно и по-щастливо. Освен това, когато показваме на детето си, че ние харесваме българското училище и активно участваме в училищния живот, ние ще научим детето си също да харесва своето българско училище.
***
Ако сте подели благородната инициатива да водите детето си на българско училище, надявам се, че тази статия ви е била полезна. А вашето дете обича ли да ходи на българско училище? Как поддържате интереса му? Моля, споделете своя опит!
Зорница Иванова
https://zornitsaivanova.com/blog/kak-da-pomognem-na-deteto-hodi-jelanie-balgarsko-uchilishte/