Български празничен календар: На Благовещение почитаме майката и грижата ѝ за децата, идва пролетта
Днес празнуваме Благовещение – деня, в която Архангел Гавриил съобщава на Дева Мария, че ще роди Божия син. Празникът е сред най-важните през годината и се отбелязва като ден, в който християните почитат майката и грижата й към децата. Това е един от постоянните празници в църковния календар, тъй като всяка година се чества на една и съща дата. Заедно с християнския празник, българите отбелязват и фолклорния празник Благовец. В българския фолклор празникът се свързва с идващата пролет и това е отразено в повечето спазвани ритуали в този ден. Вярва се, че на този ден се връщат щъркелите, лястовиците и … …
Хайде да четем на конкурса „Аз Буки Веди”
Изпълнителната агенция за българите в чужбина /ИАБЧ/ ни кани да участваме в VII Международен конкурс по четене на български език за ученици от първи и втори клас в чужбина „Аз Буки Веди“ гр. АРМА, Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия. Седмото издание на Конкурса се организира присъствено от Асоциация „Българска култура и образование“ и Първо българско училище „Иван Вазов” в гр. Арма, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия със съдействието на инициаторите – БНУ „Аз Буки Веди” в гр. Кьолн, ФР Германия, към Немско-българско културно-просветно дружество „Аз Буки Веди“, Кьолн в партньорство с Изпълнителна агенция за българите в чужбина. Събитието … …
Пролетта дойде! Честваме Международния ден на щастието
Астрономическата пролет настъпи на 20 март в 23,24 часа българско време. Това е денят на пролетното равноденствие. В българската култура празникът се чества като ден, в който земята се събужда от зимен сън. За предвестник на сезона се смята кокичето, което първо си пробива път, още преди да се е стопил снегът. На първа пролет денят и нощта са с еднаква продължителност. В древността се смятало, че на този ден богът Слънце се венчава за богинята на пролетта. В миналото българите преди своето покръстване са празнували в деня на пролетното равноденствие празника Масленица, а след приемането на християнството той се … …
Канят ни на фестивала „Традиции, Багри, Красота пред очите на нашите деца”
Детска градина „Мики Маус“ град Габрово организира Пети Международен Фолклорен Фестивал „Традиции, Багри, Красота пред очите на нашите деца” с подкрепата на Изпълнителна агенция за българите в чужбина. Събитието ще се проведе на 03.06.2023 година от 11:30 часа в Регионален етнографски музей на открито „Етър“. Фестивалът цели да популяризира материалното и духовно наследство на българския фолклор и занаяти сред децата. Основната идея е да се утвърдят добри практики в използването на богатството на националните традиции и култура за възпитанието на българските деца, както и за формиране на интерес към старинните български занаяти. Може да вземете участие в събитията с конкурсен … …
Академия за родители: Как да изградим успешни навици на детето
Домашното възпитание и изграждането на успешни навици на детето са два ключови фактора за неговото развитие. Много родители обаче срещат предизвикателства и затруднения когато стане въпрос за тези две теми и понякога наученото на теория изглежда съвсем различно приложено на практика. Представяме ви няколко практични съвети и насоки как да постигнете успех в изграждането на полезни навици на вашият малчуган. Давайте добър личен пример Личният пример е ключов елемент при изграждането на навици. Децата често копират поведението и отношението на своите родители, ето защо е много важно вие самите да имате изградени полезни навици. Няма как да очаквате детето да … …
8 март – ден на мама и на всяка жена! Честит празник!
Празник на мама, но и на всяка жена! Днес, 8 март, отбелязваме Международния ден на жената. 8 март е празник, който има дълга история и много подробности, но за децата е ясно: това е празникът на мама. Майките обичат безкрайно много своите деца, за тях няма нищо, което не биха направили, само и само децата им да са здрави и щастливи. Децата също толкова обичат майките си, и без тях не могат, нали?… Не забравяйте да честитите на 8 март празника на майките си, те ще се зарадват много! Можете да направите самички картичка за 8-и март и да я … …
Празнувахме заедно националния празник – 3 март, с хоро и разнообразни дейности
С много разнообразни дейности по класове и хоро с ФФ „Гергьовден” в двора на училището отбелязахме националния празник – 3 март. Децата от подготвителните групи, началния и горния курс в БНУ „Св.св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес рисуваха, рецитираха стихове за родината и си припомниха пътя на българския народ към свободата. Голям интерес и ентусиазъм предизвика конкурсът за изразително четене сред децата от началния курс. В 7-12 клас учениците направиха литературен прочит на одата „Опълченците на Шипка” от Иван Вазов и разсъждаваха чрез презентация върху темата за Освобождението на България от османско … …
Български празничен календар: Днес е Тодоровден, честито на всички именници!
Българската православна църква почита днес църковния празник Тодоровден, който се отбелязва винаги в първата събота на Великия или Великденския пост. Датата на честването на Тодоровден, както и тази на Великден, се определя по лунния календар. Почитането на християнския светец Тодор от българите исторически е засвидетелствано още през ранното Средновековие, обединявайки култа към Светите великомъченици Теодор Стратилат и Теодор Тирон. В иконографията светецът е представен като ездач на бял кон и змееборец. Тодоровден се празнува главно за здравето на конете и затова е празник на коневъдството и на конния спорт. При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват … …
На 3 март отбелязваме 145 години от Освобождението на България. Честит празник!
Днес отбелязваме 145 години от Освобождението на България от османско робство. На Трети март през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага краят на Руско-турската война от 1877-1878 г. Датата трети март слага начало на Третата българска държава.Санстефанският мирен договор е подписан в градчето Сан Стефано. България се учредява като автономна, но васална държава с граници, които обхващат с малки изключения почти всички земи в европейската част на Турция, населени с българи. За първи път Трети март се чества през 1880 г. – две години след Освобождението – като Ден на … …
ПОКАНА: Да се хванем на хорото за националния празник – 3 март
Училищното ръководство на БНУ „Св.св. Кирил и Методий” в Барселона обявява БЪЛГАРСКО ХОРО за предстоящия националния празник на Република България – 3 март, с ФФ „Гергьовден“. На 4 март ще отбележим празника с разнообразни дейности, а в края на учебния ден каним всички наши ученици, техните родители и приятели! Да се хванем на хорото – символ на заедността! ЗАПОВЯДАЙТЕ! събота, 4 март 13,00 ч. в двора на българското училище Ronda Sant Pau,72 Барселона …
Български празничен календар: Баба Марта дойде
На първи март празнуваме Баба Марта – един от най-почитаните български обичаи с хилядолетна традиция. На този ден хората, дърветата и животните се закичват за здраве и успех с мартеници, направени от пресукан бял и червен конец. Те се носят до 9 март – църковния празник на Свети 40 мъченици или до 25 март – Благовещение. Мартеницата може да се свали и при първото виждане на щъркел, на лястовица, кукувица или на цъфнало дърво. Още за легендите и обичаите – четете тук …
Български празничен календар: Днес е Сирни Заговезни, искаме и даваме прошка!
Днес е Неделя Сиропустна, наричан от народа Сирни Заговезни или Прошка. Празникът се отбелязва седмица след Месни заговезни и седем седмици преди Великден. В понеделника след Сирни Заговезни започва Великият пост. На Сирни Заговезни се припомнят Христовите думи: „Ако не простите на човеците съгрешенията им, и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви“. Затова традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си – близки и познати – за огорченията и обидите, които волно или неволно им е причинил, както и сам да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили. В … …
Шестокласничката Йоана Йонасон отново спечели награди от международен конкурс
Шестокласничката Йоана Йонасон от БНУ „Св.св. Кирил и Методий” в Барселона отново спечели призово място в XIV фестивал на българите по света „Аз съм българче“. Даровитото момиче получи грамоти за блестящо участие в категория „Музикално-словесно народно творчество” на своята възрастова група. Наградите бяха връчени на Йоана от училищния ръководител Стоянка Колева, който й пожела „да жъне успехи на всички музикални конкурси, в които участва!”. В началото на миналата година Йоана Йонасон спечели отново награда от ХІІІ международен фестивал на българите по света „Аз съм българче” на Асоциация Тангра, Мадрид. В надпреварата за наградите на Държавната агенция за българите в чужбина … …
Баба Марта ни донесе рано-рано мартенички за празника
Баба Марта ни донесе рано-рано мартенички за предстоящия 1 март. Добрата старица в традиционна българска носия изненада децата от подготвителните групи и всички класове в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона, а на учениците от филиалаа му в град Мойет дел Вайес изпрати кошничка с бяло-червени амулети за здраве, късмет и берекет. Тя не забрави и танцьорите от ФФ „Гергьовден“. Строгата повелителка на времето и настроението през месец март беше усмихната и добра. И дори се включи в работилничките за мартеници по класове, където децата се забавляваха и твориха красота. Класните стаи се превърнаха в пъстри картини в … …
Наша дванайсетокласничка сертифицира с отличен успех знанията си по български език
Наша ученичка сертифицира с отличен успех знанията си по български език. Дванайсетокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона Ивайла Доскова се яви на изпит онлайн в Департамента за езиково обучение към Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Тя постигна 5,55 на писмения изпит, а на устния получи безапелационна оценка 6,00. Издаденото й свидетелство за ниво на владеене В2 на езика е с общ успех „Отличен 5,65”. Ивайла ще завърши дванадесети клас тази учебна година и се подготвя да кандидатства за студентка в университет в България. Тя ще избере специалността си, след като внимателно проучи програмите и условията на … …
Отбелязваме Международния ден на майчиния език
На 21 февруари отбелязваме Международния ден на майчиния език. Тази дата е приета през 1999 година от ЮНЕСКО и призната през 2002 година и от Организацията на обединените нации. Денят отбелязва значимостта на изучаването и използването на майчин език и има за цел насърчаването на многоезичието и културното разнообразие. Той е създаден по инициатива на правителството на Бангладеш – държава в Азия, разположена на брега на Бенгалския залив от Индийския океан. Датата 21 февруари е свързана с демонстрация от 1952 година за признаване на официален статут на говорения в страната бенгалски език. През 1951-1952 година бенгалският език попада в центъра … …
Почетохме 150-годишнината от обесването на Васил Левски с разнообразни инициативи
С разнообразни инициативи почетохме 150-годишнината от обесването на Васил Левски. В подготвителната група и във всички класове на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес бяха проведени специални уроци, посветени на Апостола на свободата. Децата от началния курс направиха „Моята малка книжка за Левски“, рисуваха, попълваха работни листове, рецитираха стихотворения за Апостола и прочетоха спомени на негови съвременници. В 7-12 клас учениците съставиха презентация с отговор на нравствен въпрос „Нужен ли ни е национален герой като Васил Левски и помним ли заветите му?”. Годишнината от гибелта на безсмъртния син на България … …
Посрещнахме две нови стажантки от Великотърновския университет
В деня , посветен на 150-годишнината от обесването на Васил Левски, посрещнахме нашите нови стажантки по програма Еразъм плюс. Добре дошли на студентките от факултета по начална училищна педагогика на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, Велико Търново! Техни наставници ще бъдат учителите от начален етап Десислава Златарска и Стоянка Колева. Пожелаваме успех на момичетата и да се върнат в родината заредени с нови знания и опит! …
Наш ученик шества като истински кукер на карнавала в Барселона
Наш ученик шества като кукер на традиционния карнавал „Carnestoltes»”, който се провежда ежегодно от 16 до 22 февруари в Барселона. Оригиналните костюми на първокласника Маверик Лозано Жоров първо впечатлиха съучениците му в БНУ „Св. св. „Кирил и Методий”. Той учи също и в Thau Barcelona 1º de primaria. Шестгодишното българче носи кукерите в сърцето си с помощта на всеотдайните му родители, които представят родните традиции по оригинален начин. …
Отбелязваме 150 г. от обесването на Васил Левски
На 18/19 февруари България отбелязва 150 г. от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. Дяконът, Игнатий, Джингиби, Апостолът на свободата или просто Левски – това са имената, с които е известен Васил Иванов Кунчев. Левски е основна фигура в българското освободително движение. Организира Вътрешната революционна организация (ВРО) и Българския революционен централен комитет (БРЦК). Един от най-дейните българи в борбата за освобождение на България от турско робство. Неговите политически и държавнически виждания следват духа на най-доброто от европейските демократични принципи. На 27 декември 1872 г. Васил Левски е заловен от турската полиция до Къкринското ханче край Ловеч. До последно османците … …
Хайде да се посмеем заедно с Любо Нейков и Влади Априлов в „Стани, Юнак Балкански”
Любо Нейков и Влади Априлов пристигат в Барселона с комедийния спектакъл „Стани, Юнак Балкански“. Двамата ще ви заредят с много смях, патриотизъм и супер добро настроение. Заповядайте да се посмеем заедно с тях! Постановката е насочена основно към българите, които живеят в чужбина. С европейското турне двамата талантливи актьори ще зарадват сънародниците ни във Великобритания, Германия и Испания до края на април. “Предложих на Любо Нейков да направим “Стани, юнак балкански” и той се съгласи. По негова идея сюжетът се развива на летище”, разказва Влади Априлов, който пише самия сценарий. “Не обичам да казвам, че това е театър, защото не … …
Български народен календар: Отбелязваме Трифон Зарезан, започват пролетните празници
Трифон Зарезан е един от най-обичаните и почитани народни празници. На този ден се извършва ритуално зарязване на лозята. Почита се на 14 февруари, а не когато Българската православна църква тържествено чества Трифоновден. В българския народен календар Свети Трифон се приема за покровител на лозята, виното и вегитацията. Иконописците го изобразяват най-често с лозарски косер в ръка. Народният празник Трифон Зарезан е един от най-буйните и жизнерадостни народни празници. С него започва пролетно-лятното полугодие – той е първият пролетен празник според традицията на българина, свързан със събуждането на умиращите и отново възкръсващи природни сили. Още за традициите и обичаите на … …
Ново дарение от детски книжки обогати библиотечния фонд на училището
Ново дарение от детски книжки обогати библиотечния фонд на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Те ще повишат интереса на учениците към четенето на роден език . Децата искрено са радваха на ценния подарък, който беше приет с благодарност от училищния ръководител Стоянка Колева. Дарението е на г-жа Румяна Николова, за което сърдечно й благодарим! Пожелаваме й здраве и успех във всяко начинание! Това не е първият безвъзмезден жест на родители за училището. Миналата година детски книжки дари и семейство Тернянови. Николина Маджирова пък ни предостави лаптоп, който се използва … …
ИАБЧ обяви традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина за 2023 г.
Изпълнителната агенция за българите в чужбина /ИАБЧ/ обяви традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина за 2023 г. Учениците от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес могат да участват в 27-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев”,в 22-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и в 13-ия конкурс по пеене „Любка Рондова“. Тази година конкурсите са посветени на нашите сънародници от Бесарабия. Вече една година в Украйна избухналата война взема невинни жертви и парализира живота на стотици хора по света. Майка Тереза е казала, че … …
Учениците от клуб „Родолюбие” посетиха виртуално Историческия музей в Пловдив
Учениците от 7-12 клас на БНУ „Св.св. Кирил и Методий” посетиха виртуално Историческия музей в град Пловдив в час на клуб „Родолюбие”. Така те се запознаха с темата „Съединението на България – 1885 г.“ под ръководството на учителката по история и география Илиана Илиева Дъбова. Чрез увлекателния разказ на музейния гид децата научиха много интересни факти и разгледаха богатата музейна експозиция. Подобна форма на обучение чрез извнъкласни дейности обогатява и разнообразява учебния процес.и предизвиква интереса на децата към бйлгарската история. Още за часа вижте тук …
Отбелязваме 140 г. от рождението на големия детски поет и писател Стоян Дринов
На трети февруари се навършват 135 години от рождението на Стоян Дринов – един от най-изтъкнатите детски писатели и поети. Роден е в Панагюрище. Учи в родния си град ив Пазарджик. Завършва история в Софийския университет. Автор е предимно на детска литература. Той е племенник на Марин Дринов – български възрожденски историк, филолог и държавник. Стоян Дринов сътрудничи на списания „Веселушка“, „Детска радост“, „Другарче“ и „Светулка“ и издава няколко книги — „Кукувица кука“, „Весели случки“, „Изворче“, „Верни-неразделни“, „Хорце“ и други. Редактор е на детското вестниче „Люлка“ (1921-1922). Има песни по 30 негови стихотворения. През 1905 г. е учител в село … …
Български празничен календар: Започват Трифунците – трите вълшебни дни на февруари
Месец февруари започва с поредица от три последователни празнични дни, наречени според народните традиции Трифунци: 1 февруари – Трифоновден, 2 февруари – Сретение Господне (Петльовден) и 3 февруари – Свети Симеон. Тези дни се свързват с лозята, виното, плодородието и благоденствието. На тях всички трябва да се помолим за една добра година, изпълнена с много късмет и любов. Св. Трифон произхожда от Малоазийската провинция Фригия, гр. Апамия – област, която се смята за една от прародините на лозата и виното. Той е мъченик и светец-лечител, който през 248 г. сл. Хр., при царуването на император Деций Траян, бил посечен с … …
Канят ни да участваме в превод на детска книга за Васил Левски
През 2023 г. се навършват 150 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски – демократ, революционер, създател на Вътрешната революционна организация. Юбилейната годишнина е възможност да се припомни и разкрие личността на Апостола, революционната му дейност, значението на неговите идеи и дълбоката им актуалност в нашето съвремие, като се стимулира българското общество за творческо и иновативно осмисляне на делото на Васил Левски, на неговите сподвижници и последователи. АБУЧ е член на инициативния комитет за ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 150 ГОДИНИ ОТ ГИБЕЛТА НА АПОСТОЛА НА СВОБОДАТА ВАСИЛ ЛЕВСКИ. Няколко от събитията и инициативите, включени в програмата, дават възможност бъде приобщен … …
IN MEMORIAM
Напусна ни едно ангелче – Георги Илиев от 3 клас на БУ „Св св. Кирил и Методий“, Барселона. Останаха книжки недочетени, игри недоизиграни… Почивай в мир, мило дете! Педагогическият екип при училището поднася своите най-искрени съболезнования на семейството и близките. …
25 хиляди ученици учат испански в България
През настоящата учебна година повече от 25 000 български ученици изучават испански език в наши училища. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов при откриването на изложението „Висшето образование в Испания“. Заявеният от страна на 13 български и 11 испански висши училища интерес за участие в това първо издание на изложението е показател за желанието за установяване на контакти и преценката за реални възможности за бъдеща съвместна работа, която ще доведе до пълноценно сътрудничество в сферата на висшето образование между двете държави, посочи министър Пенов. Той припомни, че миналата година беше актуализирано Споразумението между Министерството на образованието … …
Навършват се 190 години от рождението на Луис Карол и неговата Алиса в страната на чудесата
На 27.01.2022 г. се навършват 190 години от рождението на Луис Карол, британски писател, философ и математик, автор на „Алиса в Страната на чудесата“ и „Алиса в Огледалния свят“. В света на Алиса всеки може да открие както чудни образи и картини, така и много мъдрости, валидни за малки и големи. Ето няколко любими цитата от тях: „За мен няма достатъчно голяма чаша чай и достатъчно дълга книга.“ „Ако не знаеш къде отиваш, всеки път ще те отведе там“; „Не мога да се върна към вчерашния ден – тогава бях друг човек“; „Тръгни от началото и продължи, докато стигнеш края. … …
Отбелязваме 130 г. от смъртта на големия възрожденец, учител и писател Григор Пърличев – българския Омир
На 25 януари отбелязваме 130 години от смъртта на големия възрожденец, учител, писател и преводач Григор Пърличев /1830 – 1893/, наричан българския Омир. Просвещенецът е един от най-дейните участници в борбите за въвеждане на български език в училищата и църквите през 60-те години на XIX век. Преди да изиграе ключовата си роля като водач на българското движение срещу гърцизма в Охрид, печели ежегодния конкурс за гръцка поезия в Атина с поемата си „Ο Αρματωλός” (1860). Автор е на ценна автобиография, една от най-ранните в българската литература. През 1871 г. Пърличев получава покана от цариградското списание „Читалище“ да направи първия превод … …
Български празничен календар – Отбелязваме Бабинден
Бабинден е женски празник, на който се почитат бабите – жените, които помагат при раждане, и които в миналото са изпълнявали ролята на акушерки. Празнува се и за здравето на малките деца и родилките, и за предпазване от бабици – болест по кърмачетата (стомашно разстройство). Вечерта срещу празника или рано сутринта на самия ден бабитеакушерки посещават домовете на невестите, на които са бабували, т. е. помагали са им да родят. Бабатаноси китка здравец, вързана с червен конец, мед, масло, просо и червена вълна. Тя окъпва своето бабинче (детето, което е изродила), намазва челцето му с мед и залепва на него … …
Почитаме паметта на Патриарх Св. Евтимий Търновски
На 20 януари почитаме паметта на Св. Евтимий, патриарх Търновски – един от най-великите българи и личности от Средновековието, най-известният патриарх на България и последният предстоятел на църквата на Второто българско царство. Той e авторитетна фигура в православния свят. Повечето сведения за живота му са от текстове на негови ученици и последователи, които го представят в благоприятна светлина. Основен сред тях е „Похвално слово за Евтимий“ на Григорий Цамблак. Св. Евтимий е роден около 1320–1330 г. и според някои произхожда от знатния род Цамблаковци. Учи в търновски манастири и приема монашески чин. Привлечен от славата на Теодосий Търновски около 1350 … …
Български празничен календар: Атанасовден е, зимата си отива
Днес почитаме Свети Атанасий Велики, който е роден през 295 г. в Александрия. Според народните вярвания Атанасовден бележи средата на зимата, и след него тя си отива, затова на места се нарича и „Среди зима“. Светецът е покровител на снеговете и ледовете през зимата и на този ден отива в планината, сваля дебелия кожух, облича копринена риза и се провиква: „Иди си Зимо, идвай Лято!“. Свети Атанасий се смята за брат на Св. Антон. Двамата са представени в преданията като ковачи. На места двата дни на светците са част от общ празник, наричан „сладки и медени“. Смятало се, че на … …
Академия за родители: Как да накараме детето да ходи на училище?
Как да помогнем на детето си да се адаптира към училището и да посещава с интерес учебните часове? Много родители, особено на по-малки деца, са изправени пред един немалък проблем – детето им не иска да ходи на училище. Степента на този проблем може да варира от просто детско нежелание да посещават часовете до истинско бедствие. Психолозите предупреждават родителите на деца в училища възраст, че трябва да се въоръжат с голямо търпение. Не забравяйте, че едно дете – без значение колко голямо е се нуждае от родителска подкрепа в този труден период на промени. Смяна на режима, преход от лятна … …
Отново на училище!
Скъпи ученици, Коледната ваканция свърши и дойде време отново за училище! Редовните занятия в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес ще бъдат подновени по обичайното седмично разписание за всички класове тази събота, 14 януари. Очакваме ви заредени с енергия, ентусиазъм и весело настроение! …
На Богоявление честваме 175 г. от рождението на гениалния поет и революционер Христо Ботев
“Настане вечер — месец изгрее, звезди обсипят сводът небесен; гора зашуми, вятър повее, —Балканът пее хайдушка песен! На шести януари се навършват 175 години от рождението на Христо Ботев – един от най-великите български поети и революционери! Ботев живее само 28 години, но остава в националната памет както с творчеството си, така и с революционното си дело. Роден е на 25 декември 1847 г. (нов стил – 6 януари 1848 г.) в Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си … …
Пейо Яворов и Алеко Константинов – да ги почетем на датата на тяхното рождение
Двама големи български творци са родени на първи януари, в различни години. Това са Пейо Яворов и Алеко Константинов. Алеко Константинов, познат с псевдонима Щастливеца, е български писател, адвокат, общественик и основоположник на организираното туристическо движение в България. В първия ден на новата година отбелязваме 160 г. от рождението му. Най-известните му произведения са „До Чикаго и назад“, „Бай Ганьо“ и фейлетоните му, посветени на потъпкването на изборните права на българския народ, поведението на министри, депутати, на монарха, наболели обществени проблеми. Морално извисената личност на твореца уравновесява гнева и смеха, ненавистта и болката, предпазва го от заслепение, от нарушаване на … …
Честита Новата 2023 година! Не забравяйте сурвакниците и баницата с късметите на Васильовден!
Честита Нова година! Нека 2023-ра да е пълна с късмет, успехи, добри предизвикателства и щастливи приключения! На 1 януари православната църква прославя свети Василий Велики – Васильовден. Народната традиция свързва празника на Св. Василий Велики с обичая сурвакане. Въпреки тази малка разлика с коледарските групи, на Васильовден се събират млади мъже, които обикалят къщите през нощта и сурвакат техните стопани. На самия празник минават и групи от деца, които също сурвакат стопаните на къщите. Сурвакането е продължение на коледарските благословии. Както коледарите и сурвакарските групи си имат водач и човек, който изпълнява ролята на магарето и прибира парите и другите … …
Правителството отпусна още над 1 млн. лв. за българските неделни училища в чужбина
Правителството отпусна 1 130 566 лв. допълнително за българските неделни училища зад граница, съобщиха от министерството на образованието и науката /МОН/. През учебната 2022/2023 година броят на неделните училища е 257, като в тях се обучават общо 25 364 деца ученици. От тях 3 690 деца са в подготвителни групи, 21 677 са ученици от I до XII клас, а 368 са кандидат-студенти. Нарастващият брой на учениците и училищата в чужбина е причина за увеличаването на размера на първоначално предвиденото финансиране от 12,5 млн. лева. Ръстът на учениците през настоящата учебна година спрямо предходната е 2 416, а на българските … …
Здравей, татко! Хайде да празнуваме твоя специален ден
Здравей, татко! Да празнуваме, днес е твоят ден! На втория ден от Коледа българската православна църква почита земния баща на Исус Христос – Свети Йосиф Обручник. Имен ден на 26 декември празнуват Давид, Давидка, Йосиф, Йосифа, Дачо, Дацо, Жозеф, Жозефина. След Господ идва ред на бащата, – е казал Моцарт. Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. В повечето страни Денят на бащата е светски празник. Той съществува в много страни по света, но се отбелязва на … …
Български празничен календар: Коледа е! Честито Рождество Христово!
На 25 декември празнуваме Коледа, позната като Рождество Христово, Божик или Божич. Това е един от най-големите църковни празници в християнския свят. Празникът започва в първите часове на 25 декември. Той е своеобразно продължение на Бъдни вечер. На него християните честват рождението на Сина Божий Исус Христос. Православните християни честват Рождество Христово наравно тържествено с Великден.При католиците и протестантите Рождество е най-почитаният празник. Рождество Христово е един от 20-те църковни празници в България. Отбелязва се на 25 декември (по григорианския и новоюлианския календар), на 6 януари от арменската църква и на 7 януари (по юлианския календар). В България е официален … …
Български празничен календар: Бъдни вечер събира семейството край трапезата
Бъдни вечер – 24 декември, е един от най-обичаните и най-уютни семейни празници. Хората от близо и далеч се връщат при семействата си, за да празнуват Рождество Христово и да си пожелаят всичко най-хубаво за идната година. На Бъдни вечер изпълняваме ритуали и традиции, които се спазват в българските семейства от векове. В тази статия изброяваме някои от тези ритуали и тяхното значение. Бъдни вечер е денят преди Рождество Христово. Нарича се така, защото на този ден хората се молят и си пожелават всичко най-добро за бъдещето. Бъдни вечер е посветен на дома, семейството и огнището. Трапезата на Бъдни вечер трябва … …
В навечерието на Коледа: Виртуална песен за всички българи по света и поздравително писмо от МОН
Държавният културен институт към Министъра на външните работи ви поздравява по повод настъпващите Коледни и Новогодишни празници! Пожелаваме на вас и вашите близки здраве, късмет и благоденствие през новата 2023-та година! Имаме удоволствието да отправим и виртуален музикален поздрав към всички българи и приятели на България по света. В специално реализираното видео, част от партньорското взаимодействие между Държавния културен институт към министъра на външните работи и Българското национално радио, е използвана песен от репертоара на детския радио хор на БНР. …
Кампанията на БНР „Българските посланици на културата“ очаква нашите предложения
За втора поредна година програмата за култура на БНР – “Христо Ботев“, организира кампанията „Българските посланици на културата“. Идеята е да бъдат отличени изтъкнати български писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци и композитори, представители на танцовото изкуство и пр., които със своето творчество през 2022 година прекрачват географските граници на страната ни. Това са българи, които правят България разпознаваема в световното културно пространство. “Каним слушателите ни да предложат имена на такива наши отличили се през 2022 г. творци, които според тях могат да бъдат наречени “български посланици на културата”, каза в интервю за Радио България Нина Цанева, журналист в програма … …
Български традиционен календар: Празнуваме Игнажден
На двадесети декември се празнува Игнажден и според християнската традиция се смята, че на този ден започват родилните мъки на Богородица. Православната църква почита свети Игнатий, известен като Богоносец, тъй като е казвал, че носи Бог в сърцето си. Традицията повелява на Игнажден да не се работи, като това се отнася най-вече за младите жени, които не са раждали. Ако днес си почиват, раждането им ще е по-леко. Не изнасяме нищо от къщи днес – най-вече сол и огън, за да не излязат от дома сполуката, късметът и берекетът. Не даваме и не взимаме нищо назаем. Не се пере, за … …
Посрещнахме Коледа с много усмивки и настроение
С много възторжени усмивки и весело настроение посрещнахме Коледа! Дългоочакваният празник събра на 17 декември децата от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес по класове и превърна последните часове за тази година в творческо вдъхновение и изява на всевъзможни таланти. В подготвителната група и 6.12 клас отвори врати коледна работилница, където малчугани и по-големи ученици изработиха украса за дома и истински се забавляваха, като рисуваха, оцветяваха, изрязваха и лепиха апликации за най.светлия християнски празник. Най-добрите бяха отличени в обявения конкурс със специални награди. Както при всяко тържество имаше коледен рецитал, … …
Дядо Коледа ще раздаде подаръци на 17 декември в училище
Макар и по-раничко, в последния учебен ден за отиващата си година, седемнадесети декември, Дядо Коледа ще зарадва с подаръци всички ученици от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Децата, особено мъниците от подготвителната група, очакват с нетърпение какво ще извади от чувала си белобрадият старец. Малчуганите се подготвят усилено да изненадат дългоочаквания гост с песнички и стихчета. В коледната работилница, която ще бъде открита по класове, всеки ще може да изработи по нещо за коледната украса у дома. В началния курс учениците ще изрязват, оцветяват и лепят апликации, а в … …
Рисунки на наши деца красят фойето на Педагогическия факултет на Великотърновския университет
Рисунки на наши деца красят фоайето на Педагогическия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Снимките на импровизираната изложба ни изпратиха преподавателят от катедра „Начална училищна педагогика” проф.д.п.н. Мариана Мандева и секретарят на Педагогическия факултет, докторант Румяна Раева. Академичните гости посетиха БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона на 19 ноември т.г. по програма Еразъм+ като част от проекта „Четящият студент, четящото дете“ на Великотърновския университет. Тогава децата от началния курс направиха вълнуващо занятие, като пътешестваха във вълшебния свят на приказките с проф. Мандева. Освен незабравими спомени и преживявания, нашите гости отнесоха накрая и рисунки от новите … …
Наши ученици спечелиха награди от национален конкурс „Родолюбие“
Двама наши ученици спечелиха награди от ХХХ национален ученически конкурс „Родолюбие”. Седмокласникът Данаил Сергоорис от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона – филиал град Мойет дел Вайес, е отличен във върастовата си група с наградата на Министерството на образованието и науката за презентацията му „Начало на Българското възраждане. Св. Паисий Хилендарски“. Освен грамоти, той получава таблет „Леново“ и книги. Силвия Сидова от ХІ клас в българското училище в каталунската столица е наградена с грамота в своята възрастова група, категория „Презентации”, за разработката й „Жените в Априлското въстание”. Консултант на двете презентации е преподавателят по история и география Илиана … …
Отбелязваме 140 г. от рождението на големия български писател Георги Райчев
На 7 декември отбелязваме 140 г. от рождението на големия български писател Георги Райчев. С неговите приказки и разкази за най-малките, най-известните сред тях са „Циндил-пиндил и Джаста-праста“, „Майстор Манаси“ и „Марко и Мързеланко”, са израснали много поколения деца. Георги Михайлов Райчев е роден на 7 декември 1882 г. в с. Землен, Старозагорско. Учи в гимназията в Стара Загора. Заминава за София и работи в Трета мъжка гимназия) и деловодител в Четвърта мъжка гимназия. От началото на 1919 г. е библиотекар в Министерството на финансите и в Народното събрание. През 1923 – 1924 г. е командирован в Мюнхен, където проучва … …
Български традиционен календар: Празнуваме Никулден, яде се риба
На 6 декември празнуваме Никулден и задължително слагаме на трапезата риба. Българската православна църква почита на този ден Св. Николай Чудотворец като покровител на мореплавателите. В народната традиция образът на св. Николай съчетава чертите на добродетелния християнин и на езическия бог Посейдон. Това е причината българите да го почитат като патрон на моряците и рибарите, както и като покровител на океаните, моретата, реките и езерата. Смята се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата. На Никулден се приготвя риба с люспи, най-вече шаран, защото той е слуга на светеца. Люспите, които … …
Български празничен календар: Отбелязваме Андреевден, денят започва да расте
Православната църква почита на 30 ноември паметта на Св. Апостол Андрей Първозвани. Българският народ отбелязва Андреевден като празник на семето (зърното). Този ден се свързва с разбирането, че светлината в денонощието започва да расте – наедрява, затова някъде се нарича Едреевден, а слънцето да помръдва „както пиле в яйце“, всеки ден по-малко денят се увеличава колкото с просено зърно. Макар и оскъдна, надеждата за светлина внася свежест и ведрина в душите на хората. Според народното вярване Андреевден се нарича още и Мечкинден. Легендата разказва, че свети Андрей единствен от апостолите нямал празник, та възседнал една мечка и отишъл при Бога. … …
Хайде да гледаме български филми онлайн
Започва третото издание на фестивалa за българско кино „Бг екран онлайн“ Третото издание на виртуалния фестивал за българско кино „Бг екран онлайн“ вече започва и ще продължи до 18 декември. Филмите, включени в тазгодишното издание, са достъпни от всяка точка на света, по всяко време на денонощието и са безплатни за зрителите и почитателите на българското кино, съобщиха от Държавния културен институт. По време на фестивала ще бъде представена разнообразна селекция от късометражни, пълнометражни и документални български филми. Сред двадесетте избрани заглавия попада филмът на режисьора Мартин Макариев – „Привличане“. „Вездесъщият“ е едно от съвременните заглавия в програмата, а аудиторията … …
Как да въвлечем децата в магията на Коледа
Коледа е може би най-любимият и дългоочакван празник за годината на всички деца. В този ден по-голямата част от семейството се събира заедно на празничната маса, домът блести и свети от украшения, гостите носят лакомства, а пък през нощта под елхата се появяват дълго бленуваните подаръци. Този празник е изпълнен с вълшебство, Дядо Коледа винаги знае на кого и какви подаръци да донесе, а и родителите и роднините също подаряват разни неща. С възрастта децата осъзнават, че Дядо Коледа е измислен персонаж и празникът губи своето вълшебство. Но спомените за това вълшебство остават. Нека да видим как можем да изпълним … …
Образователната платформа Уча.се вече има испанска версия
Образователната платформа на популярния сайт Уча.се вече има и испанска версия – https://eduboom.es/https://eduboom.es/ От месец септември тази година сайтът може да се ползва и в Испания. В момента платформата все още е безплатна и всеки заинтересован има възможност да я разгледа, като всеки потребител прецени как да я използва като допълнителен учебен ресурс в обучението по испански език. Уча се е платформа, която се използва от много ученици и учители. Уча се развива нов проект – на испански, италиански, румънски и пр. Имат вече готови уроци и тестове по математика, химия, физика, биология и т.н. Уроците и тестовете са правени … …
Почитаме Св. Климент Охридски – един от учениците на Светите братя Кирил и Методий
На 25 ноември почитаме Св. Климент Охридски – един от учениците на Светите братя Кирил и Методий. . Св- Климент Охридски е изключителна духовна, книжовна и свята личност. Той бил отлично образован, изцяло отдаден на християнството и на просвещението.. Свети Климент, по-късно станал епископ Охридски, остава в историята като първия български християнски епископ, проповядвал Божието слово на старобългарски. Той е определен като един от Светите Седмочисленици. Останалите са братята Кирил и Методий, Горазд, Сава, Наум, Ангеларий. Техният общ празник празнуваме на 27 юли, заедно с големия християнски лечител Свети Пантелеймон. Светите Седмочисленици живели по времето на цар Симеон Велики и са … …
МОН търси съдействие от Испания за учениците, които се завръщат в България
Съдействие за получаване на информация за етапите и системата на средно образование в Испания поиска министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов от испанския посланик Н. Пр. Алехандро Поланко. Причината е, че много от българчетата, които учат там, в определен момент решават да се завърнат в нашата страна и данните биха помогнали за включването им в българската образователна система. Срещата, която се проведе в Министерството на образованието и науката, беше по инициатива на испанската страна. На нея бяха обсъдени въпроси, свързани с актуалното състояние на двустранните отношения, инициативи на испанското посолство и перспективи за задълбочаване на сътрудничеството между двете … …
Отбелязваме Деня на християнското семейство и Въведение Богородично
Днес, 21 ноември, Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично. С решение на Светия Синод от 1929 г. този празник се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж. Той напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в послушание към родителите си и чистота на нравите. Според преданието, на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Въведение Богородично за първи път се е отпразнувал като самостоятелен празник през 715 г.През 543 г. император Юстиниан Велики построил в Константинопол църква, … …
Децата от 1- 4 клас пътешестваха във вълшебния свят на приказките с проф. Мариана Мандева
Децата от началния курс на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона направиха вълнуващо пътешествие във вълшебния свят на приказките с проф. д.п.н. Мариана Мандева. Утвърденият преподавател от катедра „Начална училищна педагогика” при Педагогическия факултет /ПФ/ на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” гостува на 19 ноември 2022 г. в българското училище в каталунската столица заедно с Румяна Раева – докторант по Методика на обучението по български език и литература /1- 4 клас/ и секретар на ПФ при ВТУ. Специалното посещение на академичните ни гости е по програма Еразъм+ като част от проекта „Четящият студент, четящото дете“ на Великотърновския … …
Честваме 195 г. от рождението на възрожденския поет и народен будител Петко Р. Славейков
На 17 ноември отбелязваме 195 г. от рождението на Петко Рачов Славейков (1827 – 01.07.1895), възрожденски поет, преводач, фолклорист, публицист и народен будител.. Той е роден на 17 ноември 1827 г. във Велико Търново в родолюбиво семейство. Баща му е участник във Велчовата завера (1835 г.). П. Р. Славейков е баща на Пенчо Славейков. Значителна част от първоначалните си знания Славейков добива чрез самообразование. Прочита „История славянобългарска” на Пайсий Хилендарски и това го насочва към обществена и просветителска дейност. През 1842-1843 г. учи при Емануил Васкидович и Христаки Павлович в Свищов. Става учител в Търново, но след това е принуден … …
Министър Сашо Пенов: Изкуствата и спортът ще помогнат срещу агресията в училище
Заниманията с колективни изкуства и спорт могат да допринесат за справяне с агресията в училищата. По Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“ за тази учебна година са предвидени 90 млн. лева. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов пред участниците в кръгла маса „Училище без агресия за сигурна училищна среда“, организирана от МОН в сътрудничество с Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) в България. Такъв тип дейности създават умения за работа в екип, за обединяване около обща цел на ученици, учители, артисти, спортисти и др. А защо не и на родители? Би могло да се търсят подобни … …
Отбелязваме 142 г. от рождението на големия български писател хуманист Йордан Йовков
Големият български писател хуманист Йордан Йовков е роден на 9 ноември преди 142 години в с. Жеравна, Сливенско, където преминават детските и юношеските му години и получава основно образование през 1895 г. Завършва гимназия в София през 1900 г., а в началото на 1904 г. се записва в Юридическия факултет на Софийския университет, но смъртта на баща му слага край на следването му. Участва в Балканската и Междусъюзническата войни като командир на рота. Ранен е по време на битката край Дойран през юни 1913 г. и месец по-късно е повишен в чин. Войните приключват и Йовков се установява в София. … …
Академия за родители: 12 основни правила за детското самочувствие
Понякога наистина се чудите какво става с вашето дете. То е игриво, енергично, но като че ли инициативите за всяко ново нещо идват само от ваша страна. А неговият отговор винаги е един и същ: „Не искам, не мога да го направя, на мен нещата не ми се получават“. Какво да правите ли? На първо място не насилвайте детето си за нищо. Увереността в собствената личност е нещо, което се развива с възрастта. И, може би, ще трябва да почакате. Неслучайно психолозите говорят за безусловната родителска любов. И уточняват, че тя трябва да бъде не само самоотвержена, но и да … …
Български празничен календар: Честваме Архангеловден
Архангеловден е един от най-големите празници в православния календар, честващ съборното единство на ангелските чинове. Той винаги се отбелязва на 8 ноември и е предшестван от Архангеловата задушница. В българските вярвания Архангел Михаил олицетворява смъртта. Народният фолклор го представя като красив, млад момък, който изважда душата с нож или сабя от тялото на човек. Той е състрадателен и справедлив. Смята се, че е глух, за да не чува жалбите на осиротелите. Казват, че ако мъртвият си отива с усмивка, значи Архангел Михаил му е дал ябълка, а ако умира в конвулсии, светията му е подал да изпие горчива чаша. Празникът … …
Отбелязваме 188 г. от рождението на Любен Каравелов
На 7 ноември отбелязваме 188 години от рождението на Любен Каравелов /1834-1879/. Големият възрожденски будител, патриот,, поет, писател, енциклопедист, журналист, етнограф остава дълбока следа в българската история. Любен Каравелов е роден на 7 ноември през 1834 г. в Копривщица в богато бегликчийско семейство. Първоначално учи в местното килийно училище, а след това във взаимното училище в града. Чрез посредничеството на Найден Геров през 1857 г. заминава за Русия. В Москва започва да посещава лекциите в Историко-филологическия факултет на Московския университет. Десетгодишният престой в Русия е изключително важен за идейно-политическото му съзряване на Каравелов. Тук той се запознава с идеолозите на … …
Десислава Радева отбеляза в Барселона Деня на народните будители с българските неделни училища в Каталуния и Арагон
Тържественото честване на Деня на народните будители в град Барселона се провежда под патронажа на съпругата на президента на Република България. Госпожа Десислава Радева отбеляза празника като присъства на тържествения концерт и се срещна с директори, учители и ученици от петте български неделни училища в Каталуния и Арагон – БНУ “Св. Св. Кирил и Методий”, БНУ “Св. Седмочисленици”, БНУ “Васил Левски”, БНУ “Паисий Хилендарски”, БНУ “Възраждане”. „Отбелязваме, макар и със закъснение, един светъл, чисто български празник – Деня на народните будители“, заяви съпругата на президента на България Румен Радев – Десислава Радева в Барселона, Испания, където беше на посещение по … …
Отбелязваме 125 г. от рождението на известния поет и писател Асен Разцветников
На 2 ноември отбелязваме 125 години от рождението на българския поет, писател и преводач Асен Разцветников (1897 – 1951). Асен Разцветников е псевдоним на Асен Коларов – роден на 2 ноември 1897 г. в с. Драганово. Завършва гимназия във Велико Търново, работи като телеграфист в телеграфопощенската станция във Велико Търново, а след това на гара Горна Оряховица. Учи славянска филология в Софийския университет, след това посещава лекции по естетика във Виена и Берлин. Завършва право в Софийския университет. Учителства в Механо-техническото училище в Габрово и в III мъжка гимназия в София, заедно с това е и библиотекар. През 1934 г. … …
Честит празник! Днес е Денят на народните будители!
На първи ноември отбелязваме Деня на народните будители. В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. За първи път тази година уникалният празник ще събере на 5 ноември в Барселона всички български училища в Каталуния и Арагон. Домакин на тържествения концерт, организиран със съдействието на Генералното консулство на РБълария в каталунската столица, е БНУ „Св. св. Кирил и Методий“. Патрон на събитието е съпругата на президента на РБългария Десислава Радева, която също ще участва в честването. Сред имената на най-почитаните народни будители са … …
Подготвяме се за Деня на народните будители – 1 ноември
С разнообразни уроци във всички класове и подготвителната група на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му град Мойет дел Вайес.научаваме и си припомняме делото на народните будители за предстоящия им празник – 1 ноември. Мъниците и учениците от 1-4 клас научиха с богати дейности в часовете кои са великите българи, отдали живота си за пробуждането, просвещението и националното освобождение на родината от османско робство през епохата на Възраждането. В 5-12 клас децата почетоха с презентация Деня на българските просветители, книжовници и революционери, включително и мисията на народните будители днес. Кулминацията на уникалния български празник ще … …
Обсъждат се нови модели за обучение по български език в неделните ни училища в чужбина
Как да се преосмислят моделите и политиките за изучаване на български език и литература зад граница, и да се предложат нови учебни стандарти, програми и методики за обучение на децата, които посещават българските неделни училища в чужбина. Това е фокусът на практико-приложната конференция „Българските училища в чужбина – лаборатории за създаване на стандарти по български език като втори/чужд за деца и младежи“, която се провежда от днес до 28 октомври в Италия. Това съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН). Във форума участват над 80 представители на училища в Европа и САЩ. В рамките на конференцията в Рим … …
Български народен календар: Празнуваме Димитровден, зимата идва!
Свети Димитър е един от любимите светци на българина. На празника, който се чества на 26 октомври, имен ден имат всички, носещи неговото име: Димитър, Димитрина, Драган, Димо, Димка, Митко, Митре и сродни. Най-често свети Димитър е изобразен на кон, убиващ Лий – символ на неверника-антихрист. В народните представи дойде ли Св. Димитър на коня си, от брадата му започва да пада сняг, т.е идват зимата и студът. От Димитровден до Гергьовден и от Гергьовден до Димитровден – така групирали българите сезоните Димитровден е изпълнен с много гадания за предстоящата зима и година: ако месечината е пълна – пълен ще … …
Министър Лечева се срещна с победителя в испанския пистов шампионат и наш възпитаник Никола Мирославов
Министърът на младежта и спорта Весела Лечева се срещна с победителя в испанския пистов шампионат Никола Мирославов, който триумфира в клас Мото 4. Това съобщават от министерството. Никола Мирославов е наш възпитаник от филиала на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в град Мойет дел Вайес. Титлата е първа в историята на родния мотоциклетизъм от този шампионат. Никола записа рекордните 6 победи през сезона, а през следващия българинът ще се състезава в клас Pre Moto 3. „Искам да поздравя Никола за големия успех и пътя, по който е поел. Радостно е, че има млади и перспективни състезатели. Спортът изгражда личности … …
Честваме паметта на Свети Иван Рилски Чудотворец
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на всебългарския небесен покровител – преподобни Йоан Рилски Чудотворец. Свети Иван Рилски Чудотворец е български духовник, най-известният български светец и отшелник, покровител на българския народ- Той е патрон и основател на най-големия манастир в България – Рилския, патрон на българските будители. Роден е вероятно през 876 г. в село Скрино край Дупница и умира на 18 август 946 г. Живее по времето на княз Борис I и цар Симеон I Велики. Най-активните му години са при царуването на цар Петър I (927-969). Първоначално рилският чудотворец постъпва в манастира „Св. Димитър“, под връх … …
Академия за родители: 12 начина да мотивираме децата да четат
Искате детето да чете, а то иска да е на таблета? Детето Ви не разбира текстовете в читанките, а не знаете как да му помогнете? Според редица проучвания четенето е основа за успеха по всеки учебен предмет и във всяка сфера от живота. Но любовта към книгите не е естествена за всички деца и в началото е важно учителите и родителите да ги насърчават. Но как точно? Предлагаме ви следните 12 идеи, които стъпват на различни проучвания за детското четене, както и на опита на учителите и родителите, които използват Книговище. Надяваме се с тях да помогнете на детето си … …
Съпругата на президента на България Десислава Радева ще бъде патрон на Деня на народните будители в Барселона
Съпругата на президента на РБългария Десислава Радева ще бъде патрон на Деня на народните будители -първи ноември, в Барселона, съобщиха от дирекция „Протокол” към администрацията на държавната институция. Първата дама е приела официалната покана да присъства на тържествения концерт спектакъл в каталунската столица. Той ще се състои на 5 ноември 2022 г. от 11,30 ч. в църковния храм на училище Pia Sant Antoni, където се помещава и българското училище. Събитието се организира със съдействието на Генералното консулства на РБългария в Барселона В спектакъла ще участват ученици, фолклорни формации и педагогическите екипи от петте български неделни училища в Каталуния и Арагон. Специално … …
Академия за родители: Как да стимулирате децата да споделят повече?
Децата имат нужда да споделят и ако това не се случва, то тогава има конкретна причина, която родителите могат да открият, като изследват отношенията си с техния син или дъщеря. Една от най-големите трудности е да се намери балансът между това да бъдеш приятел на детето си и това да бъдеш негов авторитет. В миналото родителите слагаха акцент почти единствено върху задоволяването на физическите нужди на детето. В настоящето има положителна тенденция сред родителите за осъзнаване на важността на удовлетворяването на основните детски емоционални нужди. Те включват: нуждата от емпатия, разбиране, любящо отношение, спонтанност, игри, свободно изразяване на емоциите и … …
Академия за родители: Страх от училище – как да се справим
Да тръгнеш на училище е ново предизвикателствоза детето, което то осъзнава. И като всяко неизвестно, предизвиква трепети на страх и несигурност у него. За да свикне с мисълта, че животът му ще тече по друг ритъм, в училище, с непознати деца, ще седи на чин и ще му се налага да спазва условия и правила, да изпълнява задачи, зависи много и от родителя. Промяната действително е стресираща в една или друга степен и зависи не само от характера на детето, но и от неговата подготовка. Някои деца посрещат новото начало с ентусиазъм, но други изпитват тревожност. От значение са опитът … …
Ученици направиха нестандартен начален преговор с „Исторически лапбук”
Учениците от 6 клас в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” В Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес направиха нестандартен начален преговор по история, като изработиха „Исторически лапбук”. „Това е финалът на проектната дейност, която показва, че може да се преговаря в началото на учебната година и с метода учене чрез правене”, обясни учителят по история и география Илиана Илиева- Дъбова. Чрез „Исторически лапбук” децата в Барселона си припомнят уроците по праистория и античност, а съучениците им в Мойет дел Вайес преговарят само античния период. Всички изработват с интерес в час и довършват у дома красивите албуми … …
Двама стажанти се присъединиха към екипа ни в училище
Двама стажанти се присъдениха към педагогическия екип на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона. Иван и Мария Тодорови са възпитаници на Педагогическия факултет към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” Те ще проведат шестмесечната си студентска практика в началния курс на обучение в училището. В първите им часове Иван и Мария веднага намериха общ език с учениците от 3 и 4 клас. Методическото ръководство по български език за 1-4 клас ще се осъществява от училищния ръководител Стоянка Колева. Младите ни сътрудници спечелиха доверието на преподаватели и ученици още преди 2 години, когато празнувахме заедно онлайн заради пандемията … …
Йоана Йонасон пак спечели първа награда от национален конкурс
Петокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона Йоана Йонасон отново спечели първа награда, този път от Втория онлайн национален фолклорен конкурс „Весел Чичопей“! Сладкогласното момиче е отличено като най-доброто в трета възрастова група. Изпратената награда от любезните домакини беше връчена от училищния ръководител Стоянка Колева. В началото на тази година Йоана Йонасон спечели отново награда от ХІІІ международен фестивал на българите по света „Аз съм българче” на Асоциация Тангра, Мадрид. В надпреварата за наградите на Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ / тя получи поощрителна награда в групата до 9 г. за музикално-словесно народно творчество – … …
Учители от Испания ще могат да преподават и на първокласници
Учители от Испания вече ще могат да преподават испански език на ученици в начални и в основни училища, съобщават от Министерството на образованието и науката /МОН/. Това предвижда новото Споразумение между МОН нa Република България и Министерството на образованието и професионалното обучение на Кралство Испания, одобрено от правителството. Подписаното през 2001 г. споразумение позволяваше учителите да преподават единствено в езикови гимназии и в средни училища с профилирани паралелки с интензивно изучаване на езика. През последната учебна година 16 учители от Испания преподаваха в 15 български училища. Испанският език се нарежда на четвърто място по желан за изучаване първи чужд език … …
Днес е международният ден на учителя! Честит празник!
На 5-ти октомври у нас и в още над 100 страни по света се отбелязва Денят на учителя. Традицията води началото си от 1994 г., когато по повод 40-тата годишнина от приемането на препоръките за статута на учителите от ЮНЕСКО, 5-ти октомври е обявен за Международен ден на учителя. Преди това, на 5 октомври 1966 година, на специална междупарламентарна конференция в Париж са приети препоръките за статута на учителите. Те са разработени от Международната организация на труда и ЮНЕСКО. На днешния ден Организацията на обединените нации отправя молба към всеки да отдели минута и да си спомни с любов и … …
Родителски срещи обобщиха приоритетите за новата 2022-2023 г.
Приоритетите за новата учебна 2022-2023 г. бяха очертани на състоялите се родителски срещи в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Те се състояха на 1 октомври от съответно – 10 и 18,30 ч., с участието на училищния ръководител Стоянка Колева и всички родители, отзовали се на поканата. Родителските срещи протекоха при следния дневен ред:. 1. Финансов отчет за изминалата учебна 2021 – 2022 г. 2. Бюджет за настоящата 2022 – 2023 г. 3. Цели на българското училище в чужбина 4. Представяне на договорите, сключени от асоциацията, за наеми на помещения, … …
Избрани са Родителските съвети на БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона и филиал Мойет дел Вайес
Избрани са новите Родителски съвети на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес за учебната 2022-2023 г.. Това се случи на кратки заседания след състоялите се родителски срещи на 1 октомври.. Родителският съвет в Барселона оглавява отново председателят му Станислава Тонева. Без промяна е Родителският съвет в Мойет дел Вайес. Родителските съвети вижте тук …
Отбелязваме 475 г. от рождението на Мигел де Сервантес и безсмъртния „Дон Кихот”
Днес се навършват 475 г. от рождението на Мигел де Сервантес Сааведра (1547 – 22.04.1616). Романът му „Дон Кихот” е сред най-емблематичните в испанската литература и европейската култура. Творбата и до днес е любимо четиво на малки и големи и се изучава в часовете по западноевропейска литература. Испанският писател живее и твори през така наречения „златен век“ – разцвет на испанската литература и изкуство, Потомствен дребен благородник, той е роден в малкия кастилски град Алкала де Енарес. Заради професията на баща му – пътуващ фелдшер – хирург и бръснар, наследник на обеднял род – семейството живее на различни места из … …
Академия за родители: Как да мотивираме децата да учат?
Домът и семейството имат огромно влияние върху учебния процес и постиженията на децата. Семейната среда е от голямо значение при формиране на навици у децата в ранните години. Тогава ученето става чрез различни игри, в които малчуганите развиват уменията и талантите си, опознават себе си и света. Когато тръгне на училище, детето постепенно привиква към начина на обучение в класната стая. Понякога малчуганите нямат желание да учат по всички предмети. Как да ги мотивираме да учат и как да им помогнем да се справят по-добре с училищните задължения? 1. Направете книгите част от живота на децата още от ранна възраст … …
Да си спомним за сладкодумния Ран Босилек
Навършват се 136 години от рождението на сладкодумния Ран Босилек, написал любимите на всички деца „Патиланци”. Ран Босилек е псевдоним на Генчо Станчев Негенцов. Роден е на 26 септември 1886 в Габрово. Завършва Априловската гимназия в Габрово и известно време работи като учител. За своите ученици написал първото си детско стихотворение „ На косичка”, което било публикувано в списание „Светулка” през 1906 г. Учи славянска фиология и право в Софийския университет, завършва докторат по право в Брюксел. Той е един от създателите на художествено оформената детска книга в България. Съчетава ярката дарба на лирика и проза. Голямото му по обем … …
Отбелязваме 101 години от смъртта на Патриарха на българската литература – Иван Вазов
На 22 септември 2022 г. се навършват 101 години от смъртта на Патриарха на българската литература Иван Вазов – писателя, който в най-голяма степен изпълва със смисъл понятието „български класик“, а творчеството му е неразделна част от непреходното европейско духовно наследство. Вазов е определян за първия професионален писател у нас, а неговите творби са еталон за качество. Неговите произведения се отличават със своя реализъм, вълнуващи природни описания и фино чувство за хумор. Иван Вазов е роден на 9 юли 1850 година. Неговото творчество оставя ярка следа в родната литература, като приживе той неслучайно печели определението „Патриарх на българската литература”. В … …
Отбелязваме Деня на българската независимост. Честит празник!
На двадесет и втори септември България чества едно от най-значимите събития от новата си история. На тази дата през 1908 г. българската държава, една от най-старите в Европа, обявява своята независимост. Това става тридесет години след Руско-турска война от 1877-78 г., която приключва с подписания на 3 март 1878 г. Санстефански мирен договор. Така България отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество. На 22-и септември 1908 г. във гр. Велико Търново, с манифест, българският княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава … …
Нови учебници, помагала и извънкласни дейности обогатяват часовете на децата
Първите часове от новата учебна 2022-2023 година в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес започнаха. Всички деца от подготвителната група вече се радват на шарените учебни пособия и занимателни игри, а учениците от 1-12 клас разглеждат с интерес раздадените учебници и помагала за часовете по български език и литература, история и география. Нови форми на обучение разнообразяват извънкласните дейности. През тази учебна година децата от 1-4 клас ще откриват с младата ни сътрудничка Емилия Стоянова вълшебния свят на книгата с „Извънкласно четене“, а в часовете по музика освен песни, ще … …
Поздравяват ни с началото на учебната 2022-2023
Приветствие от Наталия Михалевска, Директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ към МОН по повод началото на учебната година Скъпи наши колеги, учители, Прекрасни български деца по света, Поздравяваме ви с началото на учебната 2022-2023 учебна година и ви желаем да бъдете все толкова упорити, знаещи и милеещи за Българи, желаем ви да бъдете здрави, да сбъдвате мечтите си, но и никога да не преставате да мечтаете за Отечеството. В българските неделни училища на всички континенти българите и тези, които искат да знаят за нашия род и език, са не само добре дошли, но и истински … …
Училищният звънец удари за първия учебен ден
Първият звънец удари за новата учебна 2022-2023 г. в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона. Тържественото откриване събра в Aula Magna с много усмивки и настроение деца, родители, учители и приятели на първото българско училище в каталунската столица, което отбелязва 14 години от създаването му. Специални гости на празника бяха генералният консул на РБългария в Барселона Цветелин Цолов и председателят на асоциация „Св. Георги” за приятелство и сътрудничество Каталуния – България” Илиян Пенев. Националният химн на България изправи всички в залата на крака, след което училищният ръководител Стоянка Колева приветства присъстващите с кратко слово. „Пазете традициите на нашето … …
Хайде на училище! Откриваме новата учебна година на 10 септември
Новата учебна 2022-2023 година в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона ще се открие на 10 септември от 11 часа. Децата ще бъдат посрещнати от своите учители и след кратко тържество ще влязат в класните стаи. Осигурени са учебници и помагала за всички ученици от 1 до 12 клас. На 10 септември ще започне първият учебен ден и във филиала на училището в град Мойет дел Вайес, където откриването е насрочено за 16 ч. Продължава записването на нови ученици. Очакваме ви, скъпи деца и родители! …
Честваме 137 години от Съединението! Приветствие от вицепрезидента Илияна Йотова до дружествата на българи по света
На 6 септември 2022 г. България празнува 137-ата годишнина от обявяването на Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Съединението е обявено за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г. Както е известно, след Берлинския конгрес от 1878 г., страната ни е разделена на Княжество България и Източна Румелия, която остава под османска власт. Именно населението там започва движение за обединение – през 1880 г. е създаден Български таен централен революционен комитет (БТРЦК), който се бори да осъществи обединението. В началото на 1885 г. начело застава Захари Стоянов, който решава съединението да стане … …
Новата учебна година чука на вратата
До началото на новата учебна 2022-2023 година остава по-малко от месец! Записването на нови ученици продължава! Приемаме деца от 4 години (подготвителна група) до дванадесети клас. Освен часовете по български език и литература, история и цивилизация, география и икономика сме включили занимания и в извънкласни дейности – български народни танци, клуб „Родолюбие“, арт изкуство. Сформираме и група за деца, невладеещи български език, който се изучава като чужд. Училището ни е сертифицирано да издава УДОСТОВЕРЕНИЕ за проведено обучение, признато от Министерството на образованието и науката в България. Aко имате интерес да запишете вашите деца, молим да ни уведомите своевременно, с цел … …
Отбелязваме 120 години от рождението на вълшебния разказвач Ангел Каралийчев
Днес отбелязваме 120 години от рождението на вълшебния разказвач Ангел Каралийчев. С неговите приказки е израснало всяко българско дете. Авторът на „Майчина сълза”, „Житената питка” и „Тошко Африкански” е роден на 21 август 1902 в гр. Стражица, Великотърновско. Писателската му дейност започва, когато е на 17 години. Следва химия в Софийския университет, завършва дипломация в Свободния университет в София (1928). Работи като редактор във в. „Кооперативна просвета“ (1932-1944), изд. „Народна младеж“ (1947-1952), в. „Литературен фронт“ (1952-1953), изд. „Български писател“ (1952-1969). Започва да публикува през 1919 г. Сътрудничи на сп. „Нов път“, „Червен смях“, „Чернозем“ и др. След известния разрив на … …
Отбелязваме 145 години от Шипченската епопея
„И днес йощ Балканът, щом буря зафаща, спомня тоз ден бурен, шуми и препраща славата му дивна като някой ек от урва на урва и от век на век!” /Ив. Вазов/ Отбелязваме 145 години от началото на героичните боеве на старопланинския връх Шипка, останали в историята като Шипченската епопея. Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война през 1877-1878 г. Задачата на малобройния руско-български отряд под командването на ген. Николай Столетов, наброяващ около 7 500 души, е да спре превъзхождащата я по численост армия на Сюлейман паша (около 27 000 души … …
Полезно: Как става признаването на дипломи, издадени в чужбина
До VI клас това се прави в училището, в което ученикът иска да продължи образованието си в България, а от VII до XII клас – в РУО Признаването на диплома или на удостоверение за завършен клас представлява писмено потвърждение, че документът за завършен клас/степен на образование и професионална квалификация в училище на чужда държава съответства на този, издаван от образователните институции на Република България. След признаването лицето получава Удостоверение – за завършен клас/образователна степен, или Уверение – при кандидатстване за придобиване на правоспособност за управление на МПС и за достъп до пазара на труда. Четири са целите, поради които се … …
Български празничен календар: На 15 август почитаме Голяма Богородица
На 15 август почитаме Успение Богородично – един от 12-те големи християнски празници, на който и православни, и католици почитат Пресветата Дева Мария като покровителка на майчинството, брака и семейното огнище. Един от най-тачените празници в целия християнски свят, посветени на Божията майка е известен в България. Празникът се почита особено от жените, тъй като Божията майка се смята за закрилница на майчинството – роля, която ѝ е отредена от Иисус Христос при разпъването му на кръста, когато Божията майка става майка на целия свят. За народните традиции и обичаи четете тук …
Ваканцията (не) е време за учене
Ваканцията е в разгара си и за децата това е време за повече игри и забавления на открито. Това се поощрява от много родители в стремежа им да се избегнат, доколкото може, телевизора, компютъра, плейстейшъна и други не дотам здравословни занимания. Повечето родители обаче са ангажирани с работа и в стремежа си да не оставят децата сами и без надзор, ги затрупат с всевъзможни курсове и занимания, които понякога са свързани… с учене, а за децата не остава време за нещата, с които предпочитат да се занимават. Къде е балансът? Всъщност, какво е важно за децата? И как да постъпят … …
Поетична вечер „Поезия срещу войната” събра българи и испанци в Барселона
„Поезия срещу войната” събра българи и испанци в Барселона. Едноименната поетична вечер в Arthostal беше по инициатива на Дима Дамянова, дъщеря на покойния писател Красимир Дамянов. Текстовете от сборника „Поезия срещу войната“ на издателство „Scribens“, 2022 г., бяха четени на български и испански език. Свои стихотворения представи поетът Маламир Николов, пристигнал в каталунската столица специално за събитието. Украйна е на фокус и войната там е поводът за поетичната антология, събрала 101 поети от България и света. Те разкриват отношението си към войната чрез творчеството си. Сред българските автори, които са предоставили свои творби за каузата, са Борис Христов, Георги Господинов, … …
Arthostal ни кани на поетична вечер „Поезия срещу войната”
Arthostal ни кани на поетична вечер на 8 август от 19 ч.. Поетът и издателят Георги Гаврилов и поетът Маламир Николов ще представят сборника „ПОЕЗИЯ СРЕЩУ ВОЙНАТА“ на издателство „Scribens“, 2022 г. Текстове ще се четат на български, английски и испански. Заповядайте да споделим магията на поезията. *** „Поезия срещу войната“ Войната, но коя война биха запитали някои Украйна е на фокус и войната там е поводът за тази поетична антология ( по идея на Георги Гаврилов), събрала 101 поети от България и света. Те разкриват отношението си към ВОЙНАТА по единствения смислен начин: чрез творчеството си. Нищо повече! А … …
Наш ученик е шампион на Каталуния по стрелба с лък
Наш ученик стана шампион на Каталуния и се нареди на първо място в Liga Catalana по стрелба с лък . Иван Кръстев прибави към колекцията си нови два златни медала, като доказа за пореден път, че е най-добрият във възрастовата си група в този спорт. Осмокласникът от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” носи вкъщи награди след всяко състезание. Талантливото българче се запалва се по този спорт случайно, след като наблюдава турнир на Монтжуик. Родителите му го записват да тренира и момчето усвоява тайните на точната стрелба по час и половина седмично. Освен стрелбата с лък, обещаващият спортист учи и … …
Наш възпитаник стана студент по архитектура в Жирона
Наш възпитаник стана студент по архитектура в университета в град Жирона. Цветомир Генов осъществи една от своите мечти, за която говореше още преди да завърши средното си образование в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона. Когато изпращахме Цецо като абитуриент миналата година, най-искрено му пожелахме да не забравя, че има всички шансове да бъде бъдещият български Гауди в Каталуния и дори в цяла Испания. И да не спира да мечтае… По време на обучението му Цецо показваше винаги трайни знания, аналитично мислене и обогатяваше часовете с чудесни презентации. Той не признаваше по-малко от „Отличен” на изпитните тестове, каквато … …
Йоана Йонасон отново спечели награда от престижен конкурс
Шестокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона Йоана Мария Йонасон отново спечели награда от престижен конкурс. Даровитото момиче е класирано на второ място в раздела за музикално-словесно творчество на конкурса „Аз съм българче“. в Париж. Тази година сладкогласната Йоана грабна първа награда от ХІІІ издание на конкурса по пеене „Любка Рондова – 2022 на Изпълнителната агенция за българите в чужбина /ИАБЧ/. Тя беше отличена с първа награда и от втория онлайн национален фолклорен конкурс „Весел Чичопей“. Йоана Йонасон вече има куп награди от различни изяви. Гласовитата певица впечатлява с изявите си на всеки фестивал и доказва, че … …
Отбелязваме 185 години от рождението на Васил Левски! Поклон пред паметта на Апостола!
На 18 юли България отново скланя глава пред най-свидния си син – Апостола на свободата Васил Левски. Навършват се 185 години от неговото рождение. Той е роден в подбалканското градче Карлово на 18 юли 1837 г. Много млад прекрачва прага на манастира и става Дякон Игнатий. След като напуска божията обител той стига в Белград, където Георги Раковски подготвя млади мъже в Първата българска легия. Там той се откроява от всички с изключителните си физически и интелектуални умения. Прескача най-успешно тренировъчната яма, всички са възхитени от лъвския му скок и започват да го наричат Левски. Васил Иванов Кунчев става един … …
Българска художничка събра деца на рисуване и театър в парка
Българска художничка събра деца, включително от БНУ „Св. св. Кирил и Методий“, за рисуване и театър в парк Сиутадея в Барселона. Дима Дамянова предложи на малките палавници от всички възрасти над 4 години и половина да пуснат на свобода въображението си и да се потопят в творчество. Тя им показа как да рисуват, режат, лепят и измислят театър по китайската приказка „Славеят”. Сред гостите и родителите на събитието беше и училищният ръководител на БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в каталунската столица Стоянка Колева. Единственото условия беше малчуганите да си носят нещо за сядане , вода и хапване. Материалите за … …
Отбелязваме 172 години от рождението на Иван Вазов
На 9 юли България отбелязва 172 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. „На теб, Българио свещенна, покланям песни си сега. На твойте рани, кръв безценна, на твойта жалост и тъга, на твойте сълзи и въздишки, на твойте страсти и тегло и на венеца мъченишки, кой грей на твоето чело Дано таз вяра, туй мечтанье не се разбие в някой брег и твоя зов да не остане като в пустинята без ек”, пише Иван Вазов в стихотворението си „На България”. Поетът е роден 9 юли 1850 г. в Сопот и умира на 22 септември 1921 г. в … …
Наша колежка е отличена като нестандартен учител
Наша учителка беше отличена за успешно представяне на образователна практика в конкурса „Нестандартен учител” на университет „Проф. Асен Златаров” в град Бургас, департамент за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти. Преподавателката ни по история и география в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес Илиана Илиева Дъбова получава грамота за добрата си педагогическа практика на тема „Дидактическа игра за усвояване на географски понятия в българското неделно училище чрез използване на QR code и платформата WriteReader”. Миналата година нашата колежка, която е и директор на БНУ „Св. Седмочисленици” в град Реус, … …
Здравей, ваканция!
Здравей, ваканция! Учебните занятия в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес приключиха и безгрижното лято най-после дойде. Учебната 2021-2022 година приключи. Всички ученици от 1-12 клас получиха удостоверения за завършен етап на образование и подаръци. Децата чакат с нетърпение да посетят България през ваканцията! Последните часове зарадваха всички деца от 1-12 клас с много игри, музика, танци и забавления. Родителският съвет изненада учениците със сладолед, а учителите напомниха на малчуганите, че трябва да отделят време през ваканцията и за произведенията от списъка с препоръчителна литература. Училищният ръководител Стоянка Колева поднесе … …
Отличиха 6-годишния Ян с поощрителна награда от международен фестивал
Шестгодишният Ян Юлиян Стефанов беше отличен с поощрителна награда от журито на седмото издание на международния онлайн фестивал на изкуствата „Българска душа на святата земя”. Възпитаникът на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона получава грамота за за изпълнението му на българска фолклорна песен във възрастовата група от 4-6 г. Фестивалът се организира от Арт салон „Сели – култура на народите“, под егидата на кмета на град Бат Ям в Израел Цвика Брот, с подкрепата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина /ИАБЧ/. Целта му е да се съхрани културното наследство на двете страни България и Израел , обмена … …
Сладкогласната Йоана спечели първа награда от още един престижен конкурс
Сладкогласната Йоана Йонасов грабна първа награда и от тринадесетото издание на престижния конкурс по пеене „Любка Рондова – 2022 на Изпълнителната агенция за българите в чужбина /ИАБЧ/. Петокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона е класирана на първо място като соло изпълнителка в първа възрастова група до 10 г. Комисията е изслушала над 120 изпълнения на индивидуални участници, вокални групи и ансамбли на участници от 11 държави ( Украйна, Молдова, Испания, Франция, Северна Македония, Кипър, Нидерландия, Унгария, Гърция, Англия и Ирландия). Това е поредният приз на Йоана т.г.. след първата й награда от втория онлайн национален фолклорен … …
Отбелязваме Международния ден за защита на децата, жертви на агресия
На четвърти юни отбелязваме Международния ден за защита на децата, жертви на агресия. Най-несправедливото на днешния свят е, че децата са невинните жертви на игрите на възрастните – игри на власт, пари, отмъщение. Игри на война. Шестте най-често срещани нарушения на правата на децата по света са: набирането и използването на деца във война, убийства, сексуално насилие, отвличане, нападения върху училища и болници и отказ до хуманитарна грижа. На 19 август 1982 г., на спешната си специална сесия по въпроса за Палестина, Генералната асамблея на ООН, „аплодирана от големия брой невинни палестински и ливански деца, жертви на агресивните актове на … …
Отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България
На втори юни отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България. Тази година се навършват сто четиридесет и шест години от гибелта на поета – революционер. По традиция в цялата страна точно в дванадесет часа ще бъдат пуснати сирените в памет на загиналите герои. Празникът официално се чества от 1901 година. Тогава на тържествата на връх Вола са присъствали и Ботеви четници. Почти половин век по-късно – през 1948-ма за първи път е имало едноминутно мълчание. Оттогава до днес в продължение на 2 минути сирените в цялата страна дават сигнал за почит. На 27 години Ботев пише … …
Днес е първи юни – Международен ден на детето
На първи юни празнуваме Международния ден на детето, но знаете ли каква е историята на този празник? Денят на детето се чества в много страни по света. Това е един от най-старите международни празници, който води началото си от Световната конференция за благосъстоянието на децата, състояла се в Женева през 1925 година. Историята не дава информация защо е решено празникът да се отбелязва точно на 1-ви юни. Според една от идеите, изборът на тази дата идва от Duan Wu Jie, китайски фестивал на лодките – дракони. През 1925 година китайският генерален консул събрал китайски сирачета, за да отпразнуват този фестивал, … …
Честваме най-българския празник – 24 май, да пазим буквите на Светите братя
Днес отбелязваме най-българския празник – 24 май. Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност е особен за БНУ «Св. св. Кирил и Методий» в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес, защото Солунските първоучители са негов патрон. Вече 13 години носим името на Светите братя! С просветителство, родолюбие и български дух съхраняваме тяхното велико дело и се гордеем, че сме българи. 24 май е един от най-светлите български национални празници. Това е празникът, който се чества от най-дълго време в близката ни история. Денят на светите братя Кирил … …
Празничен концерт за 24 май огласи църквата на Escola Pia Sant Antoni
Празничен концерт в навечерието на Деня на на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност огласи с много настроение, весели усмивки и пременени деца в народни носии църквата на Escola Pia Sant Antoni в Барселона. Тържеството на БНУ „Св. св. Кирил и Методий”и филиала му в град Мойет дел Вайес по случай 24 май събра ученици и родители, приятели, познати и представители на българската общност в каталунската столица. Специален гост на светлия празник беше и генералният консул на Р България в Барселона Цветелин Цолов. След всеучилищния химн и приветствията на училищния ръководител … …
Наш ученик е отличен за презентация в конкурса „Стефан Гечев”
Наш ученик е отличен за участието му в ХХVІ издание на детско-юношеския литературен конкурс „Стефан Гечев” на Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ/. Шестокласникът Данаил Сергоорис от филиала на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в град Мойет дел Вайес печели награда в категория „Презентация” – втора възрастова група, за разработката му „Начало на Българското възраждане. Св. Паисий Хилендарски“. Дани Данаил е ученик в SEK Catalunya International School, едно от най-елитните училища в Испания. Той е отличен ученик, сочен винаги за пример от учителите и съучениците си. Говори свободно пет езика и се отличава със завидни знания в областта … …
Посрещаме 24 май с разнообразни инициативи
Посрещаме най-светлия български празник, 24 май с разнообразни инициативи. В навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в подготвителната група и началния курс имаше специален час по краснопис „Златни букви”. Най-добрите ученици бяха отличени със символични награди. В работилницата „Говорещите букви на глаголицата” децата от 5-6 клас научиха историята на първата българска азбука и рисуваха върху камъчета заедно с родители буквите на Солунските братя..После ги подредиха в изложба, която ще бъде показана на тържествения концерт на 21 май. В горния курс на 7-11 клас учениците направиха презентация със … …
На 11 май почитаме светите братя Кирил и Методий – патрон на нашето училище
Българската православна църква почита днес светите братя Кирил и Методий. Денят се отбелязва с празнична света литургия, отслужвана във всички епархии. 11 май е професионален празник на библиотекарите, а също и патронен празник на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и на Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“. Солунските братя са патрон на първото българско училище в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Светският празник за св. Кирил и Методий, който днес се отбелязва на 24 май, бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани … …
На 9 май празнуваме Деня на Европа и края на Втората световна война
На девети май отбелязваме Деня на Европа и края на Втората световна война. Той се отбелязва всяка година като символ на стремежа към единство, мир и просперитет сред европейските страни. На този ден се отбелязва годишнината от историческата Декларация на френския външен министър Роберт Шуман, в която се излага неговата идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която би направила войната между европейските народи немислима. Предложението на Шуман се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван … …
Пишат за нашето училище в новоизлязлата книга „Busco trabajo”
Историята на създаването на първото българско училище в Барселона – БНУ „Св. св. Кирил и Методий”, влезе в новоизлязлата книга „Busco trabajo. Работа и социални отношения на българите в Испания”. Тя е дело на Маргарита Славкова, която прави дългогодишни проучвания сред българите на Иберийския полуостров. Ето какво споделя за книгата си авторът Магдалена Славкова: „Нека читателите повярват на историите в тази книга. В нея няма измислени лица, съдби и събития. Целта ми е да представя пътуванията на българите между България и Испания в етнографска перспектива. Те са мобилни хора, които искат да преодолеят материалните си затруднения и да осъществят плановете … …
Български празничен календар – На 6 май честваме Гергьовден
На 6 май празнуваме Гергьовден – един от най-големите празници в народния календар, отбелязван в чест на Свети Георги Победоносец и като Ден на храбростта и българската армия. Народна песен съвсем точно определя отношението на българите към празника : „Хубав ден Великден, още по-хубав – Гергьовден…“, а причината Гергьовден да е един от най-обичаните празници е, защото бележи началото на пролетта. Свързва се с пробуждането на природата и с раззеленяването на гори и ливади, които насищат въздуха с аромат на цветя, треви и билки. Това е и причината празникът да се нарича още „Цветен Георги“. Според народните вярвания Свети Георги … …
Участвахме в „Маратон за герои” със студенти от Великотърновския университет и неделни училища в Кипър и Италия
Учениците от 1-4 клас в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона участваха в „Маратон за герои” със студенти на преподавателя Катя Симеонова от факултета по предучилищна педагогика на Великотърновския университет. Урокът се проведе онлайн в платформата Google meet като част от академичната инициатива за съвместни срещи с деца и учители от български училища зад граница. Във виртуалното занимание се включиха по едно и също реално време ученици и преподаватели и БНУ „Родолюбие” в Неапол, БНУ „Никола Вапцаров” в Никозия, Кипър, както и българското училище в Рим/Нетуно, Ладисполи, Салерно, Кастильоне дел Лаго/Тури – Италия „Идеята е децата да намерят … …
Румен Радев: Изградените над 50 български асоциации и 52 български неделни училища в Испания са доказателство за неразривната връзка на българската общност с родината
Една от най-големите български общности зад граница е в Испания. Изградените над 50 български асоциации, както и 52 български неделни училища в страната са доказателство за неразривната връзка на българската общност с родината. Това заяви президентът Румен Радев в словото си пред представителите на българската общност в Испания. Срещата в рамките на официалната визата на държавния глава в страната, се състоя в посолството на България в Мадрид. В разговора участваха българи от различни краища на Испания, където по официални данни от миналата година живеят над 201 хиляди българи. Сред тях беше и училищният ръководител на БНУ „Св. св. Кирил и … …
Честваме най-светлия християнски празник – Великден!
Честит Великден! Великден е празник на прераждането, вярата, събуждането за нов живот. На този ден светът е по-шарен с всички тези красиво боядисани яйца, семейната радост в дома, огъня от свещичките, с които обикаляме тържествено храма и който продължава да грее в сърцата. Великден ни връща към самите нас, към детството и ни прави по-добри. Кара ни да погледнем човека в нас и този до нас. Това е един велик ден, в който отново се радваме на малките неща като да успеем да победим в „сблъсъка” с яйцата или да хапнем топла курабийка или домашно приготвен козунак. Със сигурност Великден … …
Деца и родители боядисаха шарени яйца за Великден
И тази година в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона спазихме традицията да боядисаме шарени яйца за Великден. В работилницата за всички класове навръх Велика събота деца и родители сътвориха в празничната атмосфера истински шедьоври. Единственото условие, освен желание, настроение и ентусиазъм, беше всеки ученик да донесе по две сварени яйца и материали, ако иска допълнителна украса. Всичко останало беше осигурено от училището. Както повеляват правилата, първото яйце беше боядисано червено – символ на пролятата кръв на разпнатия Исус Христос. Малчуганите от подготвителната група и учениците от 1-11 клас се забавляваха заедно с родители, които се притекоха на … …
Отбелязваме Световния ден на книгата, идеята тръгва от Каталуния
„Наистина има рай на тази земя – рай, който обитаваме, когато четем хубава книга“, казва Кристофър Морли. През 1995 г. ЮНЕСКО обявява 23 април за Международен ден на книгата и авторското право. Датата е избрана не случайно. На 23 април са се родили и/или починали големи писатели като Уилиям Шекспир, Мигел де Сервантес и Владимир Набоков. Вероятно идеята за отбелязването на подобен празник е вдъхновена и от каталунската традиция на 23 април, когато се почита Сант Жорди, да се подарява книга. Подаряването на рози на жените датира от XV век. Легендата разказва, че докато Свети Жорджи е спасявал принцесата от … …
Работилница за боядисване на великденски яйца ще отвори врати в училище
Работилница за боядисване на великденски яйца ще отвори врати в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона на 23 април от 12,30 ч., а във филиала му в град Мойет дел Вайес – от 18 ч. И тази година ще спазим хубавата традиция на Велика събота, в навечерието на най-големия християнски празник . Както всяка година, каним и родителите, за да се забавляваме заедно в предпразничната атмосфера и да си припомним изконните български обичаи, да запознаем децата с тяхното значение и символика. Ще боядисаме първото боядисано яйце червено – символ на пролятата кръв на разпнатия Исус Христос. С него … …
Поздравление на председателя на ДАБЧ Тодор Ванчев по случай Великден
Уважаеми сънародници, По повод най-светлия християнски празник в православния календар – Възкресение Христово, отправям към всички Вас своите най-искрени пожелания за здраве, мир и благополучие! За всеки от нас Възкресението е лично изживяване, което възражда духа и носи надежда за повече светлина в мислите и делата ни. За нашия народ отбелязването на Възкресение Христово обединява традициите на рода и ценностите на вярата. Нека на този светъл християнски празник заедно да отправим молитва с надежда за по-добри бъднини за нас и за България! Честито Възкресение Христово! …
Честваме 146 години от Априлското въстание
На 20 април отбелязваме 146 г. от избухването на Априлското въстание. Смята се, че именно това въстание е преломната точка по пътя за освобождаване на България от турско робство. Всичко започва на 14 април стар стил) 1876 г., когато на събрание в местността Оборище се взима решение за всенародно въстание. Организатори са Георги Бенковски, Панайот Волов, Георги Икономов, Захари Стоянов, Тодор Каблешков, Васил Петлешков, Павел Бобеков и др. Така на 20 април Каблешков обявява въстанието, превземайки конака в Копривщица. Известно е, че в този ден църковните камбани забили, а от всички улици на града заприиждали въстаници, облечени с униформи. Веднага … …
Български народен календар: Празнуваме Цветница, седмица преди Великден
Цветница е един от любимите пролетни празници на българите. По-известна е още като Връбница и се празнува в неделята, непосредствено след Лазарова Събота и преди Възкресение (Великден). На Цветница се ходи на църква с цветя и върбови клонки – на празнична служба и водосвет. Вземат се от осветените цветя и клонки, носят се през целия ден и след като се занасят вкъщи, се поставят най-често при иконата в дома или на други ключови места. Цветница е вторият празник през Великия пост, редом с Благовещение, на който църквата разрешава да се яде риба. Тя може да е пържена или печена, а … …
Български празничен календар: Днес е Лазаровден
Днес празнуваме Лазаровден. В предпоследната събота преди Великден Християнската църква отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на Свети мъченик Лазар Български. Лазаровден е един от най-цветните и жизнерадостни празници в българския народен календар, който по традиция се организира и чества само от жени. Това е така, защото този ден съвпада с народния ден на девойката, която след като лазарува, вече може да се момее. Датата на празника се променя всяка година в зависимост от деня, в който ще се отбележи Възкресение Христово. Още за традииците и обичаите на празника – тук …
Детска ваканция „Моето българско лято”
Програмите за лято 2022 са готови! „Моето българско лято“ е детска ваканция с изучаване на български език, култура и история. Мисията на детската „българска ваканция“ е да свърже по нов начин децата на българи, живеещи предимно в чужбина, с България. Организаторите виждат своето призвание в това, българският език – красив и правилен – да заживее в сърцата и в устите на децата. Представата им за родината да не се ограничава единствено до битовата среда у дома. Стремежът им е да провокират любопитството и обичта на малките към националната история, литература, традиции и надежди за бъдещето. Ваканцията включва занимателни интерактивни упражнения … …
Да подкрепим нашата Йоана за конкурса “ България в сърце и душа където и да сме по света“
Петокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона Йоана Мария Йонасон участва в конкурса “ България в сърце и душа където и да сме по света“ с песента „Хей, поле широко”. Надпреварата е обявена от БУ „Христо Ботев” в Торент Алзира към Асоциация „Санта София де Леванте”. Да гласуваме за даровитата ни ученичка! В началото на тази година Йоана Йонасон спечели отново награда от ХІІІ международен фестивал на българите по света „Аз съм българче” на Асоциация Тангра, Мадрид. В надпреварата за наградите на Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ / тя беше отличена с поощрителна награда в … …
Наши деца призоваха за мир на земята с песента „Щастие“
Деца от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона реагираха на продължаващата война на Русия в Украйна с песен. Четвъртокласниците Алена Огорелкова, Абрил Костадинова, Ния Христова, Мартин Балев и Ерик Илиев призоваха „Нека има мир на земята!” с песента „Щастие” в специален видеоклип, заснет от учителката им по музика Росица Димитрова. „Отдавна исках да запиша песента, защото децата много я харесват и реших, че сега е най-удачно”, уточни преподавателката.Учениците одобряват идеята й тяхното изпълнение да бъде призив за мир! Текстът на песента е на Борислав Мирчев, а музиката е на Красимир Милетков. Видеоклипът може да се види и в … …
Родители четоха на децата любими произведения за Международния ден на книгата
Родители четоха на децата си откъси от свои любими детски произведения в специален час, посветен на Международния ден на детската книга в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона. Чудесната инициатива в началния курс провокира интереса на малчуганите към необятния свят на буквите и книгите, като обогатиха часовете с нови емоции и преживявания. Всички научиха, че „Книгата е чуден дар, книгата е наш приятел…“ По случай празника в класните стаи беше подготвена богата изложба от книжки за деца, които учениците разгледаха с интерес. Част от заниманията бяха любимите рисунки и приложни декорации, изработени от сръчните детски ръце. Международният ден … …
Отбелязваме Международния ден на детската книга
И детските книги празнуват. На 2 април, Международният ден на детската книга се отбелязва в цял свят. Празникът се отбелязва от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен, който е създал едни най-популярните приказки на всички времена. През 1958 г. ЮНЕСКО учредява Международен Златен медал на името на Андерсен, наричан още Малка Нобелова награда. Един път на две години тази награда получават най-добрият детски писател и художник на детски книги. Награждавани са Астрид Линдгрен, Селма Лагерльоф, Туве Янсон, Луис Карол, Валери Петров. Ангел Каралийчев е първият български писател, вписан в Почетния списък на Международния … …
Навършват се 56 г. от смъртта на големия писател Димитър Димов
На първи април се навършват 56 г. от смъртта на големия български писател Димитър Димов /1909-1966/. От малък той демонстрира влечение към книгите, физиката и химията и проявява интерес към изкуството. През 1928 г. Димитър Димов завършва „Първа мъжка гимназия“ в София и постъпва във Ветеринарномедицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. По настояване на втория си баща се прехвърля в Юридическия факултет след първия семестър, но после се връща обратно във Ветеринарномедицинския факултет, който и завършва през 1934 г. Въпреки своята последователност и професионален опит в медицината, името на Димитър Димов и до днес се свързва главно с литературата. … …
Днес е първи април – Ден на хумора, шегата и лъжата. Усмихнете се!
На първи април отбелязваме Деня на хумора, шегата и лъжата. Празникът е международен, а в България е свързан с различни суеверия, като например това, че за да имате късмет през цялата година, трябва да излъжете поне веднъж и вас да ви излъже някой до обед на самия ден. Има и различни версии за произхода на този празник. Една от версиите за началото на традицията да се шегуваме е свързана с Франция, по времето на Луи 14-ти и смяната на Юлианския календар с Григорианския. Кралят издал закон, с който въвежда датата 1 април за начало на календарната година на мястото на … …
Защо всяко българче в чужбина трябва да знае родния си език?
Събота сутрин е. Или неделя. Вместо да се наслаждавате на чаша горещо кафе, вие за пореден път обяснявате на детето си защо е важно да ходи на българско училище. Детето, уморено от дългата седмица, протестира. Вие търпеливо му напомняте за ваканциите в България, за баба и дядо, за това, че да знаеш езици е богатство. Не е лесна работа да мотивираме детето да учи, и дори да говори, български език когато то расте и се развива в чуждоезична среда, в която българският език не изглежда необходим. Вероятно понякога дори се питате дали усилието си заслужава. Дали е чак толкова важно … …
Навършват се 136 г. от смъртта на възрожденския просветител и поет Добри Чинтулов
На 27 март се навършват 136 г. от смъртта на Добри Чинтулов, чиито стихове през Възраждането се превръщат във всенародни песни и оказват огромно въздействие за пробуждането и революционизирането на българския народ под османско робство. Бъдещият възрожденския просветител и поет е роден в Сливен през септември 1823 г. Зъвършва със стипендия от руското правителство околийското училище в Одеса и след това продължава образованието си в Херсонската духовна семинария, където негови съученици са Найден Геров, Иван Богоров, Ботю Петков и др. В Одеса сливенският възрожденец постепенно формира своя патриотично-борчески мироглед и започва да изявява поетичния си талант. Добри Чинтулов учителства 7 … …
Навършват се 31 г. от смъртта на голямата българска поетеса Елисавета Багряна
Днес се навършват 31 г. от смъртта на голямата българска поетеса Елисавета Багряна (псевдоним на Елисавета Любомирова Белчева) . Освен с незабравимите си стихотворения, тя остава в паметта на поколенията и като преводач, автор на детски произведения. Умира на 23 март 1991 г. в София само месец преди да навърши 98 години. Елисавета Багряна е родена на 29 април 1893 г. в София. През 1910 г. завършва гимназия и работи една година като селска учителка. От 1911 до 1915 г. е студентка по славянска филология в Софийския университет. От 1915 до 1919 г. е гимназиална учителка във Враца и Кюстендил. … …
Навършват се 151 г. от смъртта на д-р Петър Берон, написал прочутия „Рибен буквар”
На 21 март се навършват 151 години от смъртта на българския възрожденски учител, лекар, учен и дарител д-р Петър Берон. Той написва прочутия си „Рибен буквар“, когато е едва 24-годишен, като въвежда нов и революционен за времето си метод на обучение. Поради големия интерес към учебника, той претърпява 7 издания в продължение на 20 години, а авторът му д-р Петър Берон се радва на високо уважение. Д-р Петър Берон е един от известните възрожденски българи – просветител, учен, енциклопедист, педагог, философ, лекар и естественик. Учи в родния си град, а после постъпва в Букурещ в прочутата Бейска академия. После заминава … …
Наше момиче спечели първо място на турнир по художествена гимнастика
Наше момиче се представи отлично и спечели първо място на турнира по художествена гимнастика в Сант Фелиу де Лиобрегат. Никол Цочева се нареди сред най-добрите още при първото й участие тази година като състезателка на групата Benjamin. Третокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” се занимава от три години с този красив спорт към клуба на СЕТ-10, като отделя за тренировки по 2 часа три пъти седмично. Денят й преминава на училище и в спортната зала, но намира време и да отдъхне в парка, разказват нейните родители. Дъщеря им винаги предпочита да прави, каквото й хареса и понякога се … …
Честита първа пролет!
Астрономическата пролет, която настъпи на 20 март точно в 17:33 часа, започва с пролетното равноденствие и завършва с лятното слънцестоене – около 21 юни в Северното полукълбо. От днес дните започват да стават по-дълги от нощта и температурите се повишават. Тази дата е била важен религиозен празник още от древността. Посрещането на Първа пролет е свързано с много традиции и обичаи, които съдържат в себе си християнски и езически вярвания. Началото на астрономическата пролет, когато снегът се топи и започва да расте зелена трева, се считало за деня, в който Богът на Слънцето се венчава за Остара. След пълнолунието на … …
МОН: Учениците от БНУ в чужбина могат да сертифицират знанията си по български език
Учениците от българските неделни училища в чужбина могат да сертифицират знанията си по български език, напомнят от Министерството на образованието и науката /МОН/. МОН и Департаментът за езиково обучение към СУ „Св. Климент Охридски“ актуализираха Регламента за провеждане на онлайн изпитите по български език. Достъпно, по ясни правила и обективни критерии за измерване нивото на владеене на езика учениците от българските неделни училища в чужбина могат да сертифицират знанията си по Общата европейска езикова рамка. На всеки кандидат, успешно издържал предвидените писмен и устен изпит, се издава сертификат за ниво на владеене на български език като чужд. Документът има международна … …
България дава 15 млн. лв. за неделните училища в чужбина
Близо 15 млн. лв. са предвидени за финансиране на 257 български неделни училища зад граница през учебната 2022-2023 година, съобщават от МОН. Обновеният Списък на българските неделни училища в чужбина е утвърден от министъра на образованието на науката по предложение на междуведомствена комисия. В него за първи път влизат 16 неделни училища, които досега са били подпомагани от България само за отделни проекти. От тях 14 са в Европа. Повечето са във Великобритания, Италия, Германия, Франция и Гърция. Българско училище с три подразделения ще обучава деца на Канарските острови в Испания – Тенерифе, Гран Канария и Лансароте. В Ротердам (Нидерландия) … …
Почитаме паметта на Софроний Врачански, пръв последовател на Паисий Хилендарски
На 11 март, преди 283 години, е роден големият български народен будител и светец Софроний Врачански /със светско име поп Стойко Владиславов/. Той прави първия препис на “История славянобългарска” от Паисий Хилендарски, изиграла забележителна роля за националното ни Възраждане в периода на петвековното османско владичество. Даровитият възрожденски книжовник е роден в старопланинския град Котел. Там, в местното килийно училище, получава основното си образование. Софроний Врачански е автор на първата българска автобиографична творба “Житие и страдание грешнаго Софрония”, с която полага основите на съвременната българска литература. Автор е на сборника „Неделник“ – първата печатна книга на новобългарски език. Като Врачански епископ … …
Празнувахме Трети март, почетохме Освобождението
С разнообразни инициативи почетохме националния празник – Трети март, в специален час за България в подготвителните групи и във всички класове на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. За 144-годишнината от руско турската война и деня на Освобождението на България в началния курс бяха подготвени документални изложби, учениците рисуваха и рецитираха стихове за празника. В 5-11 клас ученици представиха презентации за историята на великото събитие и участието на жените в националноосвободителната борба. Беше прочетено „Нашето писмо до България”, в което учениците дописаха изречението „БЪЛГАРИЯ ЗА МЕН Е…” Деветокласникът Никола Иванов … …
Работилница за мартенички отвори врати в училище
Работилница за мартенички заработи в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Децата от подготвителната група и учениците от началния курс ще посрещнат Баба Марта с уникални мартенички, които изработиха с помощта на учители и родители. Майки и бащи се постараха с много желание и ентусиазъм да покажат на своите деца, че и в чужбина могат да се съхраняват дълговековните традиции на този чудесен празник в България. Послучай 1 март беше подредена изложба от мартеници и писма до Баба Марта. В часовете, включително в 5-11 клас, бяха припомнени значението и обичаите, … …
Онлайн информационна кампания за кандидатстване в БГ университети
За трети път по инициатива на Асоциацията на българските училища в чужбина /АБУЧ/, Българско училище „Родна стряха“ – Кипър, Министерство на образоването и науката, и с подкрепата на посолството на Р България в Кипър, ще се осъществи „Онлайн информационна кампания на висшите училища в България“., съобщават от АБУЧц Събитието ще се състои на 5 март 2022 г., от 14:30 часа българско време. Линк за включване в Zoom: https://us06web.zoom.us/j/84378034687?pwd=dy9YMnhTcGJpY2ZhdkJlbEVQb2lpdz09 За безпрепятственото осъществяване на инициативата, „Висше училище за телекомуникации и пощи“- гр. София, на доброволни начала, поема онлайн хостинга на събитието. Всички гости ще бъдат в обща стая. Те ще могат да … …
На 21 февруари отбелязваме Международния ден на майчиния език
На двадесет и първи февруари отбелязваме Международния ден на майчиния език. Този ден се отбелязва за пръв път през 2000 г., като всяка поредна година честването има различен акцент. Празникът е посветен на опазването на езиковото и културно многообразие по света. Понастоящем в света съществуват около 7000 езика , като почти 96% от тях се използват от малка група хора /около 4% от населението на планетата/. Запазването и съхраняването на 7000-те езика, които съществуват в света, е сред основните цели на ЮНЕСКО. Организацията смята езиковото многообразие за един от най-мощните инструменти за съхраняване на материалното и нематериално наследство на човечеството. … …
Книжката на Йоана вдъхнови журналистка да й изпрати подарък от България
Специален личен подарък с автограф получи петокласничката от БНУ „Св. св. „Кирил и Методий” в Барселона Йоана Тернянова. Нейната първа книжка „Contes, històries y una mica més“ впечатли журналистката Христина Колева и тя изпрати от България за нашето момиче своя сборник с разкази и есета „Нашите мои животи”. Йоана издаде сборничето с разкази с помощта на съученици от каталунското училище. Благородната й цел е да продават книжката, за да подпомогнат с пари училищни инициативи Талантливото българче написва шест от събраните разкази в „Contes, històries y una mica més“ . Текстовете и илюстрациите са създадени от Малките Писатели (Els Petits Escriptors). … …
Отбелязваме 149 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски
Днес отбелязваме 149-та годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Българската държава организира възпоменателната церемония за обесването на Васил Левски всяка година на 19 февруари. Обесването на Апостола от османците се случва на 6 февруари 1873 г., време, в което е бил в сила и се е датирало по Юлианския календар. През 1916 г. в България е въведен Григорианският календар. Така датирането преди неговото въвеждане се променя по следния начин: към датите (събитията) през XX век (от 1900 до 1916 г.) се прибавят 13 дни, а към датите (събитията) през XIX век и назад във времето се прибавят … …
Отбелязваме 1150 г. от смъртта на Константин Кирил Философ
На 14 февруари се навършват 1150 г. от смъртта на създателя на славянската писменост Константин Кирил Философ. Той и неговият брат Методий са патрон на бългаското училище в Барселона. Константин смонашеско име Кирил, което приема малко преди смъртта си) получава образованието си в Магнаурската школа в Цариград, където преподават най-известните византийски учени (там е наречен Философ). Неговата голяма култура и ерудиция, дарбата му да води спорове по различни теософски въпроси са причината да му бъдат възложени важни политически мисии. През 863 г. братята Кирил и Методий отиват във Великоморавия по молба на княз Ростислав, за да изградят там славянска църква … …
Сладкогласната Йоана получи наградата си от фестивала „Аз съм българче“
Петокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона Йоана Йонасон получи наградата си от ХІІІ международен фестивал на българите по света „Аз съм българче” на Асоциация Тангра, Мадрид. Грамотата й беше връчена от училищния ръководител Стоянка Колева с пожелания за нови, още по-големи успехи. В надпреварата за наградите на Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ / даровитото ни момиче беше отличено с поощрителна награда в групата до 9 г. за музикално-словесно народно творчество – Атина – Гърция 2020-2021. Йоана вече има куп награди от различни изяви. Гласовитата певица впечатлява с изявите си на всеки фестивал и доказва, … …
Как децата да продължат средно образование в България след учене в чужбина
По официални данни на Министерството на образованието и науката, през учебната 2021/2022 г. в българските неделни училища в Испания са записани 3646 ученици, съобщава в. „Нова дума”. Вероятно повечето от тях ще останат в страната с родителите си, някои ще продължат образованието си в един от 50-те държавни или 33 частни университети в Испания. Други (и дано да са повече) ще обмислят да продължат в българско висше учебно заведение. Със сигурност ще има и такива, които трябва да се завърнат с родителите си в България по средата на средното или гимназиалното си образование. Следващата информация на Службата по трудови и … …
Българи зад граница искат да открият 21 нови неделни училища в чужбина
Двадесет и една организации на българи от 11 държави кандидатстват за финансиране от българската държава за разкриване на неделни училища зад граница, съобщават от МОН. Най-много са от Великобритания – шест. Сред кандидатите има организации от Германия, Албания, Италия, Испания, Франция, Нидерландия, Канада, САЩ и др. Общо 373 са българските неделни училища в чужбина през тази учебна година. Те се намират в 43 държави на шест континента. В тях се обучават над 35 000 деца от 4-годишна възраст, ученици от 1 до 12 клас и кандидат-студенти. За 12 години броят на децата в българските неделни училища е нараснал почти 10 … …
И подготвителната група в Мойет вече има лаптоп
И подготвителната група във филиала на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в град Мойет дел Вайес вече има чисто нов лаптоп за ежеседмичните занимания. Новото устройство беше закупено със събраните пари от Коледната томбола преди Нова година, към които бяха добавени малко средства и от бюджета на училището. В началния курс и в 5-9 клас уроците по БЕЛ, история и география също са осигурени с лаптопи, които онагледяват и улесняват усвояването на учебния материал. Един от тях беше предоставен като дарение от родител. Компютърната техника допълва чудесните условия в модерния учебен център Academia de idiomas Global, където филиалът ни … …
Отбелязваме 150 г. от рождението на големия български революционер Гоце Делчев
Днес отбелязваме 150 години от рождението на Георги /Гоце/ Делчев – един от най-значимите български революционери, водач и идеолог на Българските македоно-одрински революционни комитети, по-късно известни като Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Той е роден в град Кукуш, Егейска Македония на 4 февруари 1872 г. Гоце Делчев завършва Солунската българска мъжка гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, където създава таен революционен кръжок заедно с Даме Груев, Гьорче Петров и Борис Сарафов. През 1891 г. постъпва във Военното училище в София, но заради участието му в социалистически кръжок е изключен и от 1894 година е учител в Щип, където учителства Дамян Груев, … …
Хайде на спектакъла „Ние, българите“ със Зуека и Влади Априлов
Легендата на българските кино, театър и телевизия Васил Василев – Зуека и култовият шоумен, певец и сценарист Влади Априлов ни канят на театър в Барселона. Те ще ни предложат два часа емоции, смях и малко сълзи със спектакъла „Ние, българите”, който е посветен и предназначен за нашите сънародници в чужбина. Два часа отговори на въпросите кои сме, какви сме и докъде я докарахме. Представлението ще бъде на 5 март 2022 г. от 19 ч. в Centre Civic Cotxeres Borrell, Carrer Viladomat, 2-8, Eixample/Sant Antoni. Болети могат да се закупят и онлайн. Подробности – тук https://www.facebook.com/events/652111886216835 „Ние, българите” е спектакъл на … …
Наше момиче убеди каталунски съученици да издадат книжка с разкази
Петокласничката от БНУ „Св.св. Кирил и Методий” в Барселона убеди каталунски съученици да издадат заедно книжка с разкази и да я продават, за да подпомогнат с пари училищни инициативи. Идеята на Йоана Тернянова, която написва шест от събраните разкази в „Contes, històries y una mica més“ се радва на неочакван успех в каталунското училище и обира искрените овации на нейните връстници и учители. За разлика от българското училище, тази година Йоана ще завърши шести клас в каталунското и е в края на началния курс в Испания. Текстовете и илюстрациите в симпатичната книжка от 30 страници са създадени от Малките Писатели … …
Признаването на българския език за матуритетен ще мотивира децата в чужбина да го изучават
“Ако българският език бъде признат като матуритетен, децата в чужбина ще имат мотивация да го изучават и много повече от 10% ще се върнат”, заяви председателят на парламентарната комисия за българите зад граница и депутат от „Демократична Блгария” Антоанета Цонева . Тя обсъди с експерти обучението по български език на българите зад граница и на тези, които се връщат в страната. По думите й, след 1990 г. в чужбина са родени 320 000 български деца, а сега в неделни училища български език учат 35 000. Представители на Министерството на образованието и науката /МОН/ споделиха пред комисията проблемите на трите типа … …
Отбелязваме международния ден на ръкописното писмо и почерка
На двадесет и трети януари се отбелязва Денят на ръкописното писмо. Инициатор на този празник става Асоциацията на производители на принадлежности за писане / WIMA/. Тя избира датата в чест на рождението на американския държавник Джон Хенкок /23-ти януари 1737 г в Брейнтри – Масачузетс – САЩ/, който пръв е поставил подписа си под Декларацията на независимостта. Твърди се, че по почерка на човека може да се разбере повече, отколкото той може да разкаже за себе си. И за да се вникне по-добре в личността, е била създадена науката графология. Чрез нея, с помощта на сложни методики, се изчисляват някои … …
Отбелязваме 141 години от смъртта на Любен Каравелов
На 21 януари се навършват 141 години от смъртта на Любен Каравелов. В историята на Българското възраждане има много забележими фигури. Една от тях е на възрожденеца, революционера, поета, писателя, журналиста, етнографа Любен Каравелов. Той допринася съществено за развитието на обществената мисъл в България през Възраждането, пише библиографски трудове, статии по българска литература, култура, лексикография, политическа история, нумизматика. Каравелов участва в националреволюционното движение като член и председател на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния в началото на 70-те години на 19-и век. Забележителен патриот и народопсихолог, който още в средата на 19-и век не прощава и греховете на … …
Почитаме паметтта на патриарх Евтимий Търновски
Днес, двадесети януари, почитаме паметта на патриарх Евтимий Търновски – един от най-великите българи и личности от Средновековието, най-известният патриарх на България и последният предстоятел на църквата на Второто българско царство. Повечето сведения за живота му са от текстове на негови ученици и последователи. Основен сред тях е „Похвално слово за Евтимий“ на Григорий Цамблак. Св. Евтимий е роден около 1320–1330 г. и според някои произхожда от знатния род Цамблаковци. Учи в търновски манастири и приема монашески чин. Привлечен от славата на Теодосий Търновски около 1350 г. постъпва в Килифаревския манастир. Теодосий го определя за свой пръв помощник и през … …
Канят ни да участваме в конкурса „България в сърце и душа, където и да сме по света”
Българското училище „Христо Ботев“ с филиали в Торент и Алзира в Испания ни кани да участваме в конкурс под надслов „България в сърце и душа, където и да сме по света“. Право на участие имат деца от всички български училища и общности в чужбина. Конкурсът е посветен на 10-годишнината от основаването на БУ „Христо Ботев”. Целта му е всички български деца в чужбина да изразят с рисунка, литературна творба или песен своите чувства и отношение към родината. Надпреварата ще се проведе в три направления – изобразително изкуство, литература и музика. Крайният срок за участие е 31.03.2022 г. Изпратените творби ще … …
Наш ученик спечели специална награда от национален конкурс
Деветокласникът от БНУ „Св.св. Кирил и Методий” в Барселона Никола Георгиев Иванов спечели специална награда от XXIX национален ученически конкурс на НК ‘“Родолюбие“ на Националния археологически институт с музей. Темата на конкурса беше „175 години от откриването на първото класно училище в Копривщица от Найден Геров”. Николаучаства с презентация „Първа българска държава“. Той е отличен сред над 100 участници от страната и чужбина, като до заключителния етап на конкурса се състезава с допуснатите 64 реферата. Грамотите и наградите му бяха връчени от неговия консултант Илиана Илиева Дъбова, учител по история и география при училището. Тя също е отличена с приз … …
Отбелязваме годишнини от рождението на Алеко Константинов и Пейо Яворов
На тринадесети януари отбелязваме 159 години от рождението на писателя и общественик Алеко Константинов и 144 години от рождението на поета символист и революционер Пейо Яворов Големият български писател Алеко Константинов – Щастливеца е роден на 13 януари (1-ви януари стар стил) 1863 година в Свищов в семейството на видния свищовски търговец Иваница Хаджиконстантинов, а по майчина линия произхожда от голямата видинска фамилия Шишманови. Убит е при неуспешен атентат срещу съпартиеца му Михаил Такев на 23 май 1897 година. Алеко Константинов е автор на пътеписа „До Чикаго и назад (1894), на книгата „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин“ … …
Йоана Йонасон пак спечели награда от конкурса „Аз съм българче”
Петокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона Йоана Йонасон спечели отново награда от ХІІІ международен фестивал на българите по света „Аз съм българче” на Асоциация Тангра, Мадрид. В надпреварата за наградите на Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ / тя е отличена с поощрителна награда в групата до 9 г. за музикално-словесно народно творчество – Атина – Гърция 2020-2021. Йоана вече има куп награди от различни изяви. Гласовитата певица впечатлява с изявите си на всеки фестивал и доказва, че неслучайно е сред малцината български момичета в детския оперен хор Palau de la Música Catalana. Честито! …
Български празничен календар – Отбелязваме Йордановден и Богоявление
На шести януари в цяла България се празнува един от най-почитаните християнски празници – Богоявление, познат още като Йордановден или Мъжки Водици. Йордановден е свързан с представата за кръстената вода и пречистващата й сила и е последният от т.н. „Мръсни дни”. Празникът символизира кръщението на Иисус Христос във водите на река Йордан. В деня преди него, на 5-и януари, както и на самото Богоявление на 6-и се извършва т. нар. Велик водосвет. Християните се отнасят с голямо почитание към светата богоявленска вода. В християнската традиция тя е една от най-силните, най-мощните оръжия в борбата със силите на злото. Затова след празника … …
Сурвачката: Пазим традициите!
Да направиш сурвачка, да научиш популярно наричане за здраве и берекет…Какво повече му трябва на едно българче в чужбина, за да знае и помни отколешните ни традиции, свързани с настъпването на Новата година! Честита, здрава и успешна да е! СУРВАЧКАТА -Бабо,що се правят сурвачките –попита малката Тинка. –Сурвакането,чедо,е стара работа.Дошла от време оно при ббългарите Святост има в наричането и хубост. А и със сурвачката нов живот иде в къщата,рече Христа. –А ти що караш дядо в гората чак да ходи за дрян? Не може ли от крушата клон да откърши? –Не може,чедо.Някои думат, че дрянът,е дървото на дявола, щото … …
Поздравление от председателя на ДАБЧ за Коледните и Новогодишните празници
Уважаеми сънародници, По повод светлия християнски празник Рождество Христово и предстоящите новогодишни празници желая на всички Вас, където и да сте по света, крепко здраве, топлина, надежда и вяра във всяко българско семейство. Дори и на хиляди километри от Родината, ние – българите, съумяваме да запазим българското в себе си и да съхраним духовността си. Въпреки трудните моменти, през тази нелека година, се стремим да бъдем близо до семействата си, приятелите и всичко онова, което свързваме с България. Нека мирът, доверието и близостта между хората, изпълнят сърцата ни! Нека Новата 2022 г. бъде благополучна за нашата Родина! Весели празници! Щастлива … …
Навършват се 149 години от залавянето на Васил Левски от турските власти
Навършват се 149 години от залавянето на Васил Левски от турските власти Призори на 27 декември 1872 г. турски заптиета обграждат Къкринското ханче. След кратка схватка залавят Васил Левски. Предната вечер Васил Левски заедно със спътника си Никола Цвятков пристига от Ловеч в Къкрина и отсядат в местното ханче в покрайнините на селото. Ханчето е откупено по-рано и се използва от революционните дейци като място за тайни срещи и по време на пътуванията на апостолите из страната. Съдържател на ханчето е довереният на организацията Христо Цонев – Латинеца. Левски минава през Къкрина, за да събере документи на тайния революционен комитет, … …
Коледно утро ни събра в училище за празника
Коледно утро с много настроение и емоции, песни и танци, грейнала елха, лакомства и подаръци събра в събота /осемнадесети декември/ мъниците от подготвителната група и учениците от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. „Идват светли празници! Очакваме ги с радост и вълнение! Посрещаме ги с отворени сърца! Ставаме по-добри и по-смирени, защото е Коледа! Най-нетърпеливи са децата. Очакват Дядо Коледа, който ще ги зарадва с така желаните подаръци”, откри тържеството училищният ръководител Стоянка Колева. Появи се и белобрадият старец, пристигнал специално за тържеството с пълен чувал подаръци. С красиви стихове … …
Втори Балкански форум „Стратегии за изучаване на български език в чуждоезикова среда“ се проведе в Атина
Вторият Балкански форум „Стратегии за изучаване на български език в чуждоезикова среда“ се проведе в Атина, съобщи БТА. Събитието беше организирано по инициатива на българските неделни училища в гръцката столица „Св. Св. Кирил и Методий“, „Васил Левски“ и „Паисий Хилендарски“, съвместно с Министерството на образованието и науката на Република България и Българското посолство в Гърция. Форумът даде възможност на около 50 представители на държавни и академични институции, училища в България и български неделни училища в Гърция, Сърбия, Турция и Хърватия да обменят опит, идеи и добри педагогически практики в обучението по български език в чуждоезикова среда и по-специално в българските … …
Децата творят и очакват коледни чудеса
Красиви сурвачки, картички и писма до Дядо Коледа творят децата преди настъпвашите празници. Коледната магия витае в БНУ „Св. св.Кирил и Методий“ и филиала му в град Мойет дел Вайес. В часовете по музика класните стаи се огласят от песни за предстоящото училищно тържество или се превръщат в работилнички за изработване на оригинални творби и подаръци. Мъниците от подготвителната група и учениците от 1-4 клас се забавляват с всичко, което е свързано с подготовката на празника. Момичетата от 5-6 клас репетират подбрана песен, а останалите ученици от прогимназиалния и гимназиалния курс си припомнят традициите и обичаите за Коледа. До 18 … …
Наши представители са отличени с награди от национален конкурс на НК „Родолюбие”
Наши представители бяха наградени за участието им в ХХІХ национален ученически конкурс на НК „Родолюбие”. Деветокласникът от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона Никола Иванов и учителката по история и география Илиана Илиева – Дъбова са отличени от Националния археологически институт с музей за разработките им по темата „175 години от откриването на първото класно училище в Копривщица от Найден Геров”. Призът за Илиана Илиева – Дъбова се присъжда и като директор на БНУ „Св. Седмочисленици” в град Реус, Тарагона. Тя получава и наградата на СБУ за всеотдайна работа в българските училища в чужбина. В конкурса участват над … …
Университети изработиха електронни помагала и тестове за училищата в чужбина
Висши училища в България разработиха електронни обучителни помагала по български език, история и география за учениците и учителите от българските училища в чужбина, съобщиха от министерството на образованието и науката /МОН/. Материалите бяха демонстрирани и обсъдени по време на Втория балкански форум под надслов “Стратегии за изучаване на български език в чуждоезикова среда“, който бе организиран в Атина от МОН и българското посолство в Гърция. На събитието бяха обменени идеи и опит за обучението по български език в чуждоезикова среда. Сертифицирането на езиковите компетентности по родния език по Общата европейска езикова рамка също беше един от акцентите на дискусиите. Като … …
Подготвяме се за Коледните празници
Коледните празници наближават и подготовката да посрещнем белобрадия старец започна във всички класове, включително и в подготвителната група на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Мъниците рисуват снежни човеци, в началния курс изработват поздравителни картички и разучават танци и песни за предстоящото тържество. С песни ще се включат и момичетата от 5-6 клас. За по-големите остава да подготвят празничната викторина и да представят българските традиции в посрещането на най-светлия християнски празник.. Родителският съвет ще осигури томбола с награди и заедно с училищното ръководство ще даде ценни напътствия на Дядо Коледа … …
ЮНЕСКО включи в списъка на честванията 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски
ЮНЕСКО включи в списъка на честванията на организацията 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски за периода 2022-2023 г., съобщиха от Министерството на външните работи /МВнР/. Предложението е на Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО, чиято дейност се координира от МВнР. Списъкът за бележитите годишнини е одобрен от 41-ва сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО*. 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски ще бъде чествана през 2022 г. с национални и международни прояви. През 2021 г. ЮНЕСКО се присъедини към отбелязването на 100-годишнината от смъртта на патриарха на българската литература Иван Вазов и 650-годишнината от създаването на Търновската книжовна школа. Паисий … …
Наш ученик получи награда от конкурс на Националния археологически институт при БАН
Наш ученик получи награда от Националния археологически институт при Българската академия на науките /БАН/. Деветокласникът от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона Никола Иванов е отличен за участието му в конкурс „Родолюбие”. В конкурса „Мисия учител” на трето място е класирана преподавателката ни по история и география Илиана Илиева Дъбова . Нейният проект „Българската просвета приз Възраждането” е оценен за участието й като директор на БНУ „Св. Седмочисленици” – Тарагона. Тя получава награда и от Съюза на българските учители да всеотдайна работа в лъргарските училища в чужбина. Към призовете Илиана Илиева – Дъбова прибавя и отличие за консултант … …
Български празничен календар: Започват Коледните пости
Започват Рождественските Заговезни – последният ден, в който може да се яде месо преди 40-дневния Рождественски пост (коледни пости). Преди Коледа вярващите християни постят, за да се подготвят да посрещнат материализираното Божие слово – Сина Исус Христос. Следващите 40 дни са време на смирение, молитви за пречистване от греховете, покаяние, въздържане от страсти и пороци, прошка. Телесният пост, който се изразява във въздържание от храна, изисква да не се ядат месо и месни продукти, както и други храни от животински произход – мляко, сирене, яйца. Ограничението е най-строго в първата седмица (15 – 21 ноември) и в периода 20 до … …
Национален център „Музейно училище” в Габрово ни покани да си сътрудничим
БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиалът му в град Мойет дел Вайес получиха изключителна покана за сътрудничество с Националния център „Музейно училище” към Националния музей на образованието в Габрово. Това се случи след обучителния семинар „Осигуряване на съвременна образователна среда”, организиран онлайн на 5-6 ноември 2021 г. от центъра в партньорство с РУО – Габрово, по национална програма на МОН. В семинара участва нашата колежка Илиана Илиева Дъбова, учител по история и география в училището и директор на БНУ „Св. Седмочисленици” в град Реус. Нейната презентация „Музеите и българските училища в чужбина. Животните и птиците в … …
Честит празник, будители!
1 ноември е празник на просвещението и на просветителите! Празник на народните будители, който се отбелязва само в България! И от всички българи по света! Будител е този, който пробужда съзнанието на хората и стои в първите редици на водачите на нацията. Човек, който в момент на тежка икономическа и политическа ситуация в държавата, или когато няма държава, ръководи хората и променя тяхното мислене. Будител е този, който през целия си живот активно популяризира като най-важно знанието за националната история и правилната употреба на майчиния език, както и преклонението към родната култура и национален дух. Будител е този, който събужда … …
Гледахме документалния филм „Добричката епопея 1916“
Документалният филм „Добричката епопея 1916” събра в аула „Магна” учениците от 5-11 клас на БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона и техни родители в навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители. Създателите му ни поздравиха със специално видео, записано преди прожекцията. Във филма са използвани кадри от Международния военно – исторически фестивал “Добричка епопея 1916 – 2016”, проведен през 2016 г. с участието на военно-исторически реконструктори от България, Латвия, Русия, Украйна, Израел и граждани на Добрич. Сценарист и режисьор е Снежана Иванова. Режисьор на бойните сцени е д-р Добрин Добрев – председател на РК „46-и пехотен … …
Почетохме Деня на народните будители
С разнообразни инициативи и специално подготвени уроци почетохме 1 ноември – Деня на народните будители, в подготвителните групи и във всички класове на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Празникът на просвещението и на просветителите отбелязахме по-рано, тъй като тази година 1 ноември не е учебен ден за нашето училище. Мъниците и учениците от началния курс рисуваха и изработиха изображения, включително книжки с ликовете на книжовници, просветители и революционери, посветили живота си на свободата и духовността. В 7-11 клас учениците си припомниха уникалния празник, който се чества само в България, … …
На 19 октомври почитаме Св. Иван Рилски – небесен покровител на българите
На 19 октомври православната църква почита паметта на свети Иван Рилски Чудотворец, смятан за небесен закрилник на българския народ. Иван Рилски е роден около 876 г. в село Скрино край град Дупница. До 25-годишната си възраст е бил пастир. Първоначално той постъпил в манастира „Св. Димитрий“ във Влахина планина, където получил образование и приел монашеството. Иван Рилски не останал задълго в обителта, а се отдал на живот в пълна самота, молитви, пост и лишения. Обикалял много места из страната, докато се установил в Рила планина, където останал до края на живота си и основал едноименния манастир Иван Рилски е починал … …
Избран е новият Родителски съвет на училището
На първото си заседание новият Родителски съвет на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона си избра председател и разпредели функциите на членовете му. И през новата учебна година той ще се оглавява от Станислава Тонева. Неин заместник ще бъде Росица Тодорова. За секретар е избрана Виолета Димитрова Фонтен. Николина Маджирова и Ренета Тернянова ще отговарят за културната дейност на училището. За секретар на филиала в град Мойет дел Вайес беше преизбрана Деница Петрова, а за касиер – Цонка Мандурова Членовете на Родителския съвет бяха гласувани единодушно на родителски срещи. Освен разпределените длъжности, права и задължения, на първото си … …
Догодина българите от чужбина ще кандидатстват в наши университети по друг ред
Министерството на образованието и науката (МОН) подготвя промени в постановлението за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина, съобщават от просветното ведомство. По всяка вероятност една от тях ще бъде свързана с кандидатстването в магистърски програми. Обсъжда се възможността магистратурата да се разглежда като втора степен на висшето образование. Тогава статутът, с който хората с български произход, но с чужд паспорт, са влезли в бакалавърска програма на университет в България, ще се признава и за магистърската степен. След тази промяна без проблем ще могат да продължат висшето си образование в България българите-чужди граждани, придобили право на постоянно пребиваване в … …
Важно! Покана за родитело-учителска среща
Училищното ръководство на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона кани всички родители на родитело-учителска среща в събота, 09.10.2021 г., от 13,00 ч. във фоайето на учебната сграда. Във филиала на град Мойет дел Вайес родитело-учителската среща ще се проведе същия ден от 19 ч. във фоайето на учебната сграда. …
Честит празник, учители!
Приветствие на министъра на образованието и науката Проф. Николай Денков Днешният ден е символ на нашата признателност за Вашата безценна роля в образованието и възпитанието на децата ни. Всеки един от нас е запазил спомен за своите учители, които с личния си пример са ни оформили като личности и са ни насочили към една или друга професия. Аз например цял живот ще помня любимата си учителка по химия в VII и VIII клас, която ме научи да обичам тази трудна наука. Сега, когато самият аз преподавам, се опитвам да следвам нейния пример и да предам на студентите си моята любов … …
Проведохме зелено училище с уроци на открито в парк на Монжуик
С много усмивки, слънчево настроение, интересни занимания и весели игри на открито възродихме практиката на зелено училище в един от най-красивите паркове на Барселона. В събота Jardines Joan Brossa на хълма Монжуик се огласи от българска реч и радостни деца, които с огромно желание се включиха в учебните занятия. Занимателни игри увлякоха мъниците от подготвителната група. В първи и втори клас децата участваха в уроци по български език и литература на тема „Моята родина България” и учиха стихотворението „Аз съм българче” от Иван Вазов, посветено на 100-годишнината от смъртта на големия български творец. Те намериха време и да рисуват и … …
Открихме присъствено новата 2021-2022 учебна година
С много ентусиазъм, усмивки, настроение и цветя беше открита присъствено новата учебна година в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. На първия учебен ден присъстваха малчуганите от подготвителната група, ученици от 1-11 клас, техни родители, приятели и гости на училището Най-развълнувани бяха първокласниците, които влязоха в новата си класна стая. След първия училищен звънец и химна на България беше прочетено приветствието на училищния ръководител Стоянка Колева, която отсъстваше по семейни причини в България /*приветствието публикуваме отделно/. Кратко слово към присъстващите отправи и председателят на Родителския съвет Станислава Тонева. Деца от … …
Министър Николай Денков: Честит първи учебен ден!
Скъпи ученици, учители и родители, Всяко начало е трудно. Но и заредено с позитивна енергия, изпълнено с очаквания и надежди за нови вълнуващи преживявания, полезно знание, заслужени успехи и незабравими приятелства. Първият учебен ден е такова начало. Посрещаме новата учебна година по-опитни, подготвени и отговорни, повече знаещи и можещи. Затова и по-уверени в себе си. Вярвам, че можем да се справим заедно! Пожелавам Ви не само успешно начало, но и пълноценно присъствено обучение през цялата учебна година! Организацията, която създадохме, дава много възможности за нормален учебен процес, но само ако се пазим взаимно. Спазвайте мерките, ваксинирайте се, когато е препоръчително, … …
Лятна лаборатория „Сапунено мехурче” очаква децата в къща музей „Димитър Димов”
Къща музей „Димитър Димов“ към Националния литературен музей в София очаква с нетърпение своите най-малки посетители – деца от 1 до 4 клас, в лятната лаборатория „Сапунено мехурче“ от 2 август до 2 септември 2021 г. Името не е избрано случайно – така се нарича първата лаборатория, която Димитър Димов прави в една барачка в двора на къщата, където живее със семейството си след пристигането им в София през 1919 г. В следващите години бъдещият голям писател и учен се опитва да пренася и обогатява лабораторията си по химия, но майка му се страхува от злополуки и винаги крие или … …
Отбелязваме 184 години от рождението на Васил Левски
Днес отбелязваме 184 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. Васил Кунчев е роден на 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Има двама братя — Христо и Петър — и две сестри — Ана и Марийка. През 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Там заради ловкост и храброст получава прозвището Левски (според легендата е направил лъвски скок по време на военни упражнения). След разтурянето на легията се присъединява към четата на дядо Ильо … …
Наша учителка е отличена в конкурса „Дигитални новатори в образованието – 2021“
Наша учителка беше отличена в конкурса „Дигитални новатори в образованието – 2021“. Преподавателката по история и по география на България в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес Илиана Илиева – Дъбова, която е и директор на БНУ „Св. Седмочисленици” н град Реус., спечели първа награда в категорията „Мултиплициране на иновативните учебни решения“. Тя е сред наградените общо 12 български учители в конкурса, организиран от Българската асоциация по информационни технологии /БАИТ/, като дигитални новатори в образованието за 2021 година. Това е второто издание на конкурса „Дигитални новатори в образованието“ под патронажа … …
Генералният консул на РБългария в Барселона ни поздрави за успешното завършване на учебната година
Генералният консул на РБългария в Барселона изпрати поздравителен адрес до БНУ „Св. св. Кирил и Методий” и филиала му в град Мойет дел Вайес по случай успешното завършване на учебната година. В писмото си г-н Цветелин Цолов се обръща с вълнуващи думи към учениците, учителите и родителите. Благодарим му най-сърдечно за чудесните пожелания! Според училищния календар учебната 2020-2021 приключва на 19 юни, когато всички ученици от 1-12 клас получават удостоверения за завършен етап на образование. Ето пълния текст на поздравителния адрес: …
Наша ученичка участва в международния конкурс по четене на български език „Аз Буки Веди”
Наша ученичка участва в петото издание на международния конкурс по четене на български език „Аз Буки Веди” за деца от първи и втори клас в чужбина. Второкласничката Никол Цочева от БНУ “ Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона се конкурира с над сто деца в престижната надпревара и прибави към смелостта си безценен опит за следващи участия. Пожелаваме на Никол догодина да е сред победителите! Т.г. конкурсът се проведе онлайн на 12-13 юни във виртуалната класна стая на платформата Училището.бг заради епидемичната обстановка. Той беше под патронажа на г-жа Антоанета Байчева, Генерален консул на Република България във Франкфурт на … …
Пристигнаха книжките, дарени на училището за 24 май
Пристигнаха книжките от български автори, дарени на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес от НЧ „Д.П.Сивков – 1870“ -. Нова Загора. Книжките ще обогатят библиотечния фонд на училището и ще зарадват децата по случай завършването на учебната 2020-2021 г. Читалищното ръководство ни изненада в навечерието на най-светлия български празник след виртуалното посещение на ученици от началния курс в библиотеката „НЧ „Д.П.Сивков-1870“ поздравява учителите и възпитаниците на българското училище с най-светлия празник! Изключителна благодарност на г-жа Стоянка Колева, инициатор на събитието, благодарение на която празникът за нас доби особен смисъл и … …
Върнахме се отново в класните стаи
След почти седем месеца принудително ограничение заради пандемичната обстановка, в събота, / 29 май/, децата от българското училище в Барселона и филиала в Мойет дел Вайес се върнаха в класните стаи. Учениците от всички класове проведоха редовните си часове по български език и литература, история и география, както и извънкласните дейности – музика, народни танци и клуб „Родолюбие“. В Мойет учениците за първи път влязоха в модерния учебен център Academia de idiomas Global, където училището ни ползва стаи под наем. Eдни от най-важните умения – емоционална интелигентност, способността да комуникират, приятелствата и емоционалната връзка с учителите и съучениците се формират … …
Духът на Светите братя Кирил и Методий завладя предпразнично училището
Духът на Светите братя Кирил и Методий завладя онлайн българското училище в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес в навечерието на най-светлия празник – 24 май. С различни инициативи всички ученици от подготвителната група и 1-12 клас си припомниха делото на славянските първоучители, които са и патрон на БНУ „Св. св. Кирил и Методий”. За Солунските братя, превърнали българския в първия славянски език със своя писменост през IX в., си говориха учениците от 8-12 клас. Презентацията за Св. св. Кирил и Методий, обявени за съпокровители на Европа, напомни, че азбуката, на която пишем и четем, е приносът … …
Честит Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност!
Приветствие на извънредния и пълномощен посланик на РБългария в Испания Алексей Андреев Уважаеми сънародници, Скъпи ученици, учители, преподаватели, родители, дейци на науката и културата, Честит Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност! За втора година сме изправени пред предизвикателство, което не ни позволява да отбележим този забележителен празник физически заедно, но от друга страна, то ни дава и възможността за пореден път да покажем тържеството на българския дух и на способността му да ни сближава, обединява и води. И ако всеки народ черпи сила от своето културно, историческо и духовно … …
Отбелязваме онлайн предстоящия празник – 24 май
С различни инициативи онлайн ще отбележим в събота предстоящия празник – 24 май. Духът на Светите братя Кирил и Методий, патрон на българското училище в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес, ще събере по класове всички ученици от началния, прогимназиалния и горния курс. За Деня на българската просвета, писменост и култура децата от 1-4 клас ще присъстват заедно от 9,30 ч. на празник с акцент грамотността на първокласниците и виртуално посещение на детския отдел на библиотеката към Община Нова Загора. Техен любезен домакин ще бъде главният библиотекар г-жа Велина Минкова. Ще участват и учениците от началния курс … …
Държавният културен институт обяви две инициативи онлайн за празника на 24 май
Държавният културен институт ще отбележи 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с две дигитални инициативи, съобщават от посолството на РБългария в Мадрид. Първото събитие е документалният филм „Ходене по чудесата“, 2016 г.,на Бойко Василев и Хрисимир Данев от БНТ / 55 мин., с английски субтитри/. Сценарият ни провокира да си отговорим на въпроса дали познаваме всъщност Климент Охридски, като съдим по живота му: несломим дух, ентусиазъм и воля да стигне докрай с мисията си. Филмът предлага едно пътуване във времето, но също в Охрид, Костур и … …
11 246 българчета в чужбина се явиха за първи път на тест по български език
11 246 деца от първи до седми клас в българските неделни училища в чужбина се явиха на първия по рода си тест по български език, който се проведе онлайн. Това съобщават от министерството на образованието /МОН/. Тази година външното оценяване за владеене на родния език е по желание, но от 2022 г. то ще е задължително за всички ученици от първи до девети клас включително. Интересът към изпита беше впечатляващо силен – включиха се 341 училища от 39 държави. Министерството на образованието и науката (МОН) подпомага организационно, методически и финансово общо 376 неделни училища в 44 държави с 19 856 … …
Справихме се с онлайн тестовете на МОН
Учениците от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес се справиха с онлайн тестовете на МОН за установяване на езиковите компетентности по български език в 1-7 клас в българските неделни училища в чужбина. Най-нетърпеливите деца направиха теста веднага след отварянето на електронната платформа https://world.mon.bg и се убедиха сами в постигнатите резултати. Според обявения график учениците от българските училища в Испания можеха да тестват знанията си от 7 до 19 ч. българско време. Въпреки че МОН определи минимален брой ученици по класове за всяко училище, които да участват в апробирането /официалното одобрение/, … …
Почитаме Св. св. Кирил и Методий
Българската православна църква почита днес паметта на Светите братя Кирил и Методий, канонизирани за светци. На името на Кирил е наречена азбуката, която става основа на всички славянски езици – Кирилицата. Църквата почита светите братя и като едни от светите Седмочисленици, считани са за равноапостоли. Св. Методий е роден през 810 година, а Св. Константин – през 827 година. В края на живота си той приема името Кирил. През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава първата българска азбука – глаголицата. С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Св. св. Кирил и Методий. Двамата братя … …
Отбелязваме Деня на Европа – 9 май
Денят на Европа, честван на 9 май всяка година, е посветен на мира и единството в Европа. На тази дата се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман. В своя реч през 1950 г. в Париж Робер Шуман, френският външен министър по това време, споделя своята идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която ще направи войната между европейските народи немислима. Неговата идея е да се създаде европейска институция, която да обедини и управлява производството на въглища и стомана. Само година по-късно е подписан договорът за създаване на подобна институция. Предложението на Шуман се счита за началото на … …
Посетихме виртуално Националния музей на образованието в Габрово
Във вълнуващо пътешествие се превърна виртуалното посещение на учениците от 1-12 клас в Националния музей на образованието в Габрово. Инициативата на ръководството на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес е по случай предстоящия Ден на славянската писменост, на българската просвета и култура и патронен празник на училището – 24 май. Увлекателната разходка из залите на музея отведе децата с помощта на любезните домакини и екскурзоводката Красимира Христова в паметта на българското образование. Тук се съхраняват близо 200 000 документа, снимки и веществени материали. Всички те са свързани с просветното дело в … …
Български народен календар: Празнуваме Гергьовден
На шести май празнуваме Гергьовден. Той е един от най-големите празници в народния календар. Отбелязва се в чест на Свети Георги Победоносец и като Ден на храбростта и българската армия. Гергьовден е един от най-обичаните празници, защото бележи началото на пролетта. Свързва се с пробуждането и раззеленяването на природата. Затова празникът се нарича още „Цветен Георги“. Според народните вярвания Свети Георги и Свети Димитър са двама братя близнаци, между които е поделена годината. От Гергьовден до Димитровден е нейната лятна половина, а времето от Димитровден до Гергьовден бележи зимната й половина. Така Гергьовден предвещава настъпващото лято и поставя началото на … …
Педагогическият съвет реши: Продължаваме учебните занятия онлайн до 29 май
През следващите три седмици учебните занятия за всички ученици от 1-12 клас и заниманията на подготвителните групи в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес ще продължат онлайн. Това реши Педагогическият съвет на училището. На 8 май часовете ще бъдат онлайн поради ограничителните мерки за групи от 6 човека, които все още са в сила. Тази събота заниманията ще започнат в 9,30 ч. с виртуално посещение на Националния музей на образованието в България. След това чебните часове ще продължат по график. На 15 май онлайн обучението се налага, защото тази дата … …
Великден за българите по света: БНР представи нашето училище в програма „Събота 150“
За Великден БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона беше представено в програма „Събота 150” на Българското национално радио /БНР/ от кореспондентката му Маргарита Ралчева. Ето какво разказва тя в репортажа си: Вече 12 години единственото българско училище в Барселона прави всичко възможно, за да приобщи децата на емигрантите към традициите и обичаите ни и да запази жив езикът на родителите им. Обучава ги не само по история и литература, а ги учи и на родолюбие. Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ е създадено благодарение на Асоциация „Св. Георги“ за приятелство и сътрудничество между България и Каталуния. … …
Честит Великден – Възкресение Христово!
Днес честваме Великден, един от най-важните празници в народния и в религиозния календар. Наричат го Празник на празниците. Датата му е подвижна и се мени година за година. Изчислява се спрямо първото пълнолуние след пролетното равноденствие, но е винаги в неделя и може да бъде най-късно на Гергьовден, който се празнува на 6 май. Великден е популярното име на Възкресение Христово. Според християнските вярвания заради учението си Иисус Христос е бил осъден на смърт и разпънат на кръст, но след три дни възкръснал. Празникът съвпада с пролетното събуждане на природата за нов живот. В този празник живее древният мит за … …
Посрещаме най-светлия християнски празник с училищна изложба „Пъстър, шарен Великден”
Въпреки КОВИД-епидемията и наложените ограничения в Каталуния, БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиалът му в град Мойет дел Вайес ще посрещнат отново най-светлия християнски празник с общоучилищна инициатива. Обучението през тази година продължи дистанционно, но традиционната Великденска работилничка отвори врати онлайн. Най-усърдните и талантливи деца от 1-4 клас вече изпратиха първите си рисунки и илюстровани съчинения за обявената онлайн училищна изложба „Пъстър, шарен Великден”. Инициативата е на учителките от началния курс, които предлагат оригинални идеи за творчество в домашна среда. Учениците имат чудесни хрумвания и с подкрепата на своите родители влагат усилия и талант да … …
Български народен каледар: Празнуваме Цветница!
Един от най-хубавите пролетни празници е Цветница. Тази година той се празнува днес, в неделята след Лазаровден, една седмица преди Великден. Празникът е познат още като Цветна Неделя, Вая, Куклинден и е посветен на тържественото посрещане на Исус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки. В България символ на Цветница са върбовите клонки, от където идва още едно име на празника – Връбница. На този ден всички отиват на празничната църковна литургия с върбови клонки или венци, китки от здравец и други пролетни цветя. След като свещеникът освети върбовите венчета, те се отнасят вкъщи – за здраве и благодат. … …
Отбелязваме световния ден на книгата и авторското право
На 23 април честваме световния ден на книгата и авторското право. Денят е избран като символична почит към двама от най-големите колоси на световната литература – на 23 април в една и съща година (1616 г.) са починали Мигел де Сервантес и Уилям Шекспир. Първоначалната идея за отбелязване на този ден произхожда от Каталуния. През 1926 г. крал Алфонс XIII подписва декрет за честване на Ден на испанската книга, за който след известно обсъждане се предлага датата на смъртта на Сервантес. И тъй като този ден съвпада с празника в чест на Свети Георги Победоносец – покровител на Каталуния – … …
МОН обяви онлайн информационна кампания „Висше образование в България – разумният избор”
Уважаеми кандидат-студенти, Във връзка с приемането на студенти, докторанти и специализанти за учебната 2021 – 2022 година Министерството на образованието и науката, Българското посолство в Кипър с представител г-н Бацанов, Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) и БУ“Родна стряха“ Кипър, организират провеждането на втора онлайн информационна кампания за популяризиране на българското висше образование. Тази онлайн среща с български университети се организира с цел да даде изчерпателна информация за специалностите, които се предлагат, основните документи, които са необходими при кандидатстване за бакалавърски, магистърски и докторски програми, както и да се запознаете с възможностите, които предлагат ВУ във връзка с подаването … …
Честваме 145 години от Априлското въстание
145 години се навършват днес от Априлското въстание. То избухва преждевременно заради предателство на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 година в Копривщица. Пет революционни окръга готвят народа за революция. Четири от тях успяват да въстанат – Търновски, Сливенски и Врачански, като най-добра е организацията в Пловдивско. Там на 19 април пристигат турските заптиета, получили информация от Ненко Терзийски от Балдево. На следващия ден Копривщица се вдига, революционерите превземат Конака, а 25 годишният Тодор Каблешков пише „Кървавото писмо“ и приканва останалите да последват примера им. Следва Панагюрище, а Хвърковатата чета на Бенковски и Волов вдига на въстание … …
Отбелязваме 200 години от рождението на Георги С. Раковски
На 14 април т.г. отбелязваме двеста години от рождението на патриарха на българското националноосвободително движение Георги Сава Раковски. Големият революционер, просветител и идеолог е роден през 1821 г. в град Котел като Съби Стойков Попович. Георги е първият български революционер с трайни и последователни идеи за българската националноосвободителна кауза. Той изразства във време, в което организираната форма на българската съпротива срещу властта на Османската империя прави своите първи стъпки. Родолюбивият българин успява да почерпи необходимия опит от техните борби и да даде началото на един по систематизиран подход в национално-освободителното движение. Без него националното Възраждане би се забавило значително, не … …
Продължаваме онлайн след ваканцията
Поради новите ограничения в Каталуния учебните ни занятия ще продължат онлайн. Връщаме се тази събота по установения часови график, съобщи училищният ръководител Стоянка Колева. В часовете по класове, включително и за извънкласните дейности, имаше единични отсъствия на ученици. MAPA | Las comunidades comienzan a relajar las medidas a partir del sábado: las restricciones en cada autonomía https://www.20minutos.es/noticia/4640520/0/restricciones-semana-santa-coronavirus-comunidad-autonoma/?utm_source=whatsapp.com&utm_medium=socialshare&utm_campaign=mobile_web *** Испанският премиер Педро Санчес даде ясно да се разбере във вторник, че неговото правителство не очаква да удължи настоящото състояние на тревога след 9 май, когато то трябва да изтече. Извънредната ситуация беше гласувана в долната камара на парламента, Конгреса на депутатите, … …
Отбелязваме Международния ден на детската книга
На втори април отбелязваме Международния ден на детската книга. Датата е избрана, тъй като на нея през 1805 г. е роден известният датски писател Ханс Кристиан Андерсен, съобщава БГНЕС. През 1958 г. ЮНЕСКО учредява Международен златен медал на името на Андерсен, наричан още Малка Нобелова награда. Един път на две години този приз получават най-добрият детски писател и художник на детски книги. През годините са награждавани Астрид Линдгрен, Селма Лагерльоф, Туве Янсон, Луис Карол, Валери Петров. Ангел Каралийчев е първият български писател, вписан в Почетния списък на Международния съвет за детската книга „Ханс Кристиан Андерсен”. През 1967 г. 2 април … …
Здравей, ваканция!
Здравей, ваканция! От събота учениците от БНУ „Св.св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес вече се наслаждават на дългоочакваната ваканция за предстоящите Великденски празници в Испания. Двуседмичната почивка е предвидена в учебната програма за 2021 г. Тази година католическата Semana Santa не съвпада с православния Великден, който в България ще се отбележи на 2 май. Учебните занятия на българското училище ще се подновят на 10 април. В зависимост от решението за мобилност в Каталуния училищното ръководство ще прецени дали часовете ще продължат онлайн или присъствено в класните стаи . …
Честита първа пролет!
Астрономическата пролет, която настъпи на 20 март точно в 11:37 часа, започва с пролетното равноденствие и завършва с лятното слънцестоене – около 21 юни в Северното полукълбо. От днес дните започват да стават по-дълги от нощта и температурите се повишават. Според вярванията на немския народ днес богинята на пролетта се венчава за бога на слънцето. Преди да приемат християнството славянските народи чествали Масленица (днес наричаме празника Сирни Заговезни), която се отбелязвала в деня на пролетното равноденствие. Празникът символизирал настъпващата пролет, слънцето и прераждането. Денят на пролетното равноденствие съвпада с първия ден от иранския календар. Тази традиция иранците наследяват от древните … …
Отбелязваме Световния ден на поезията
На 21 март отбелязваме Световния ден на поезията. В часовете по литература за 8-12 клас в БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес отделяме минути за поезия. Учениците се докосват до творчеството на най-ярките представители на съвременната българска поезия, а мултимедийните презентации ги отвеждат в необятния свят на лириката. Световният ден на поезията е учреден през 1999 г. от ЮНЕСКО. Целта на обявения ден е да се признае обществената ценност на поетичното изкуство като носител на езиковата красота, културата, свободния дух и творчески заряд, който ни издига над тривиалното и винаги … …
Български празничен календар: Днес е Тодоровден, честито на всички именници!
Българската православна църква почита днес църковния празник Тодоровден, който се отбелязва винаги в първата събота на Великия или Великденския пост. Датата на честването на Тодоровден, както и тази на Великден, се определя по лунния календар. Почитането на християнския светец Тодор от българите исторически е засвидетелствано още през ранното Средновековие, обединявайки култа към Светите великомъченици Теодор Стратилат и Теодор Тирон. В иконографията светецът е представен като ездач на бял кон и змееборец. Според легендите император Юлиан Отстъпник /332-363 г./ решил да се подиграе с християните, като ги застави да ядат идоложертвена храна по време на Великия пост. Затова той наредил на … …
Български народен календар: Днес е Сирни заговезни, искаме прошка
По българския народен календар днес отбелязваме Сирни Заговезни и искаме прошка. Българската православна църква почита църковния празник Неделя сиропустна. Празникът се отбелязва седем седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни, а след него – от утре, започва Великият или Великденският пост. На Сирни заговезни – преди началото на Великия пост, православните християни за последен път до Великден вкусват млечни продукти и яйца. На трапезата, подредена с подчертано обреден характер, се слагат баница, питка, млин със сирене, варени яйца, бяла халва с ядки, риба. На този ден се припомнят Христовите думи: „Ако не простите на човеците съгрешенията им, и … …
Виртуалното посещение на Панорама „Плевенска епопея 1877” се превърна във вълнуващ урок по родолюбие
Виртуалното посещение на Панорама „Плевенска епопея 1877” се превърна във вълнуващ урок по родолюбие за всички ученици и техни родители от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. С инициативата на училищното ръководство тази година беше отбелязан нетрадиционно националният празник на България – 3 март. Срещата онлайн беше осъществена чрез платформата Google meet, с любезното съдействие на община Плевен. Екскурзоводи от Панорамата поведоха децата на истинско пътешествие в залите с уникални исторически експонати от решаващото сражение край Плевен за изхода от Руско-турската освободителна война. Децата разглеждаха със затаен дъх музейните реликви … …
Панорама „Плевенска епопея 1877” ни очаква за виртуална разходка
Всички ученици от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес ще посетят виртуално Панорама „Плевенска епопея 1877” на 13 март /събота/. Специалният урок по родолюбие онлайн е посветен на националния празник на България – 3 март, който тази година отбелязваме нетрадиционно. Виртуалната среща с уникалните експонати ще се осъществи от 10 до 11 ч. чрез платформата Google meet. Създаденият линк за достъп вече е предоставен на учениците и техните родители, които също са поканени от училищното ръководство да се присъединят към събитието. Историческа справка Панорама „Плевенска епопея 1877 г.” е построена … …
Честит празник! В навечерието на 3 март деца от училището пишат за България
В навечерието на Националния празник – 3 март, деца от БНУ „св. св. Кирили Методий” в Барселона пишат за България. Днес се навършват 143 години от Освобождението на страната ни от турско робство. Тази година послучай празника ще посетим виртуално Панорама „Плевенска епопея 1877 ” на 13 март от 11 часа и ще имаме урок за Освобождението. На 3-ти март през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и тогавашната Османска империя, с което се слага край на Руско-турската война, започнала през 1877 г. Поставя се началото на Третата българска държава. През 1890 г. 3-ти март е обявен … …
Поздравителен адрес по случай 3 март – национален празник на Република България
Уважаеми сънародници, Скъпи приятели, По случай 3 март – Национален празник на Република България – за нас е особено удоволствие да споделим с Вас песните на „Мистерията на българските гласове“ и виртуалната изложба на Държавния културен институт към министъра на външните работи на България „Българските градове – древност която живее“: https://www.youtube.com/watch?v=q2CAf8PXLTE… https://www.youtube.com/watch?v=-R2W7J0z8ag… В тази неприличаща на други година това е една възможност да отбележим заедно, макар и по нетрадиционен начин, тази славна дата в нашата история. Видео концертът съдържа подбрани изпълнения на хор „Мистерията на българските гласове“, две от които са заснети по време на акапелен концерт на хора през … …
Честита Баба Марта!
На първи март цяла България грейва в бяло и червено. Всички се закичват с мартеници. Зимата отстъпва, пролетта си пробива път, заражда се надежда за здраве, късмет и благодат. Първи март или Баба Марта се празнува само в България. На този ден дори Google е изписан в бяло и червено – чест за нас, българите! Легендите Живяла някога Баба Марта далеч в планината. Тя виждала и чувала всичко, което ставало по земята. Усмихвала ли се Баба Марта – слънцето греело като златно, птиците чуруликали, тревите ставали зелени. Ядосала ли се, тъмни облаци надвисвали над планината, ветрове и снегове шибали гората, студ … …
МОН ще одобрява тестове по БЕЛ за 1-7 клас при обучението в българските неделни училища
Министерството на образованието и науката ще апробира / ще дава официално одобрение/ на тестове по български език и литература за учениците от 1 до 7 клас, обучавани в българските неделни училища в чужбина, съобщи училищният ръководител на БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес Стоянка Колева. Това е станало ясно на работна среща на тема: „Изисквания към работата на училищните ръководители в българските неделни училища в чужбина и ръководителите на екипи по Националната програма „Роден език и култура зад граница“. Срещата е проведена онлайн по инициатива на МОН, съвместно с Агенцията … …
Обогатяваме знанията си за български автори в часовете по литература с минути за поезия
С „Минути за поезия” вече обогатяваме знанията си за български автори в часовете по литература от 8 до 12 клас. Те са част от съдържанието на уроците, предвидени в учебната програма. Учениците се запознаха с нежната лирика на Дамян Дамянов, който ни гостува онлайн чрез стихотворенията си „Лунната соната” и „Когато си на дъното”. Творбите на известни поети се представят в интерактивни уроци, съчетаващи звук, изображение, анимация и видео. Мултимедията позволява на учениците да осмислят посланието на лирическото произведение.и да получат по-пълна представа за красотата на поезията. Тя, както казва Йосиф Бродски,трябва да се чете, за да се развие вкус … …
Генералното консулство на България в Барселона информира:
Във връзка с предстоящите избори за Народно събрание на Република България на 04.04.2021 г., ще трябва да се спазват почти същите мерки, като тези, описани в Протокол за наскоро проведени избори за местен Парламент в Каталуния. …
МОН: Облекчават се условията за прием на ученици от БНУ зад граница в държавните висши училища в България
Редът и условията за прием на българи от чужбина в държавните ни висши училища да се облекчат предвиждат нормативни промени, които Министерството на образованието и науката /МОН/ подготвя. Те бяха обсъдени на онлайн среща между министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и представители на Асоциацията на българските училища в чужбина. „Благодарение на доброто партньорство, на българските общности по света създадохме уникална мрежа от над 300 училища на 6 континента. През последните години средствата бяха увеличени двойно. Насочихме ги към увеличаване на броя на училищата и на учениците, включително и на деца от 4–годишна възраст в предучилищната подготовка, финансиране на … …
Отбелязваме Международния ден на майчиния език
Днес отбелязваме Международният ден на майчиния език /International Mother Language Day/. Той е посветен на опазването на езиковото и културно многообразие по света. Международният ден на майчиния език е обявен през ноември 1999 г. на Генерална конференция на ЮНЕСКО. Ежегодно от февруари 2000 г. този ден се отбелязва с цел насърчаване на многоезичието и културното разнообразие. Към момента в света съществуват около 7000 езика, като почти 96% от тях се използват от малка група хора /около 4% от населението на планетата/. Според ЮНЕСКО всяка инициатива за насърчаване и разпространение на майчин език e не само част от езиковото многообразие, но … …
Почетохме паметта на Апостола на свободата
С разнообразни уроци в подготвителните групи и във всички класове на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес беше отбелязана 148-годишнината от трагичната гибел на Васил Левски. В подготвителната група в Барселона оцветяваха книжки, а малчуганите в Мойет направиха рисунки и рецитираха стихотворения за Левски. Първолаците в Барселона посетиха къщата музей на Апостола в родния му град Карлово, гледаха филмче и също декламираха стихове. Четвъртокласниците направиха виртуално посещение в Националния музей на Васил Левски, четоха и рецитираха стихове за националния герой. Йоана Тернянова дори се вдъхнови от разказ за Апостола и … …
Подготвяме се с уроци за 148-годишнината от обесването на Васил Левски
Със специални уроци в подготвителните групи и във всички класове на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес ще бъде отбелязана 148-годишнината от трагичната гибел на Васил Левски. Цяла България скърби за Апостола на свободата на 18 февруари, а в българското училище в каталунската столица ще почетен паметта му в учебенден – събота /20 февруари/. Малчуганите усилено четат стихотворения и пишат съчинения за Левски, а четвъртокласничката Йоана Тернянова се вдъхнови от разказ за националния герой и го илюстрира със специална рисунка. https://www.facebook.com/colegiobulgaro.bcn В 5-7 клас учениците ще се включат със стихотворения … …
Ще отбележим 3 март виртуално с празничен урок по родолюбие в Панорама „Плевенска епопея 1877”
Учениците от БНД „Св. св. „Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес ще имат празничен урок по родолюбие с виртуална беседа в Панорама „Плевенска епопея 1877” послучай предстоящия национален празник – 3 март, съобщават от училищното ръководство Онлайн посещението на историческия монумент е предвидено на 13 март в 11.00 ч. На следващия ден – 14 март, също в 11.00 ч. децата от БНУ „Св. Седмочисленици” в град Реус, Тарагона, в часа по българска история ще се запознаят онлайн със събитията от Плевенската епопея. Инициативата за виртуална екскурзия в Панорама „Плевенска епопея 1877” за български … …
МОН публикува учебната програма по БЕЛ за 12 клас за обучението в чужбина
Министерството на образованието и науката /МОН/ публикува учебната програма по БЕЛ за 12 клас за обучението, организирано в чужбина. Тя е в два модула – по български език и по литература. Обучението по български език в 12 клас разширява и допълва знанията, уменията и отношенията, свързани със системата на съвременния български книжовен език и с изграждането на комуникативните компетентности на учениците, се посочва в документа. .Учебната програма включва два модула: 1. Български като втори език и 2. Български като първи език. В първия модул учениците овладяват прагматичния аспект на езиковите категории, като основната цел е да се създадат трайни навици … …
Кирил и Методий са почти непознати в Западна Европа
Кирил и Методий, двамата славянски апостоли, все още са слабо познати по западноевропейските географски ширини. И то независимо от факта, че в навечерието на 1981 година първият папа-славянин Йоан Павел Втори ги провъзгласи за „съпокровители на Европа“. Точно преди 40 години, на 14 февруари 1981, този празник за първи път беше тържествено отбелязан. Бяха времена, когато комунистическият режим репресираше християните в Средна и Източна Европа и те болезнено се нуждаеха от свои светци-покровители. Защо Западът забрави Кирил и Методий „Християнска Европа трябва да диша и с двата си бели дроба: римо-калотическия и източно-православния“ – такива бяха тогава думите на папата. … …
Учениците от клуб „Родолюбие” приключиха онлайн проект „Български народни песни”
Клуб „Родолюбие” към БНУ „Св. св. „Кирил и Методий” в Барселона приключи с публична презентация онлайн своя проект „Български народни песни”. Под ръководството на преподавателката по история и география Илиана Илиева – Дъбова учениците в извънкласната форма на обучение от гимназиалните класове представиха заключителния етап от проекта. Във виртуалната класна стая им гостуваха техни съученици и родители. Чрез проекта учениците вникнаха по-задълбочено в спецификата и съдържанието на народните песни. Те затвърдиха и разшириха представите си за българските народни обичаи и традиции. . „Децата попълниха и обогатиха знанията си за богатството и разнообразието на българския фолклор и мястото на песните в … …
МОН ще привлича българи от чужбина за висшите ни училища
Министерството отпуска 2.5 млн. лв. за електронна система и информационна кампания Просветното министерство смята да инвестира 2.5 млн. лв. в следващите 3 г., за да популяризира висшето ни образование сред българската диаспора, както и да улесни кандидатстването й в наши университети. Това предвижда нова национална програма, насочена към младежи от българска народност, живеещи в чужбина. През първата година по нея са планирани 800 хил. лв., а през останалите две – по 850 хил. лв. Със средствата всъщност трябва да се усъвършенства електронната система за рекламиране на 52-та ни вуза и за кандидатстване у нас, създадена наскоро от служителите на МОН … …
Генералното консулство на РБългария в Барселона предоставя QR-кода за попълване онлайн на заявлението за гласуване извън страната
Уважаеми дами и господа, информираме ви, че електронният вариант на „Заявлението за гласуване извън страната“ вече е наличен на интернет страницата на ЦИК и може да се попълва он-лайн, включително и през мобилен телефон. Напомняме, че за да се открие Избирателна секция в дадено населено място извън Република България, в този случай в Испания, е необходимо да се подадат минимум 60 Заявления от желаещи да гласуват именно в това населено място. На 4 април 2021 г. ще се произведат избори за народни представители за Народно събрание на Република България. Българските граждани, които са навършили 18 години, не са поставени под … …
Официална информация от Генералното консулство на Република България в Барселона
Генералното консулство на Република България в Барселона разпространи Решение на СИК № 1992-НС от 05.02.2021 г. и Решение на СИК № 1993-НС от 05.02.2021 г. , касаещи подготовката за гласуването извън Република България /в чужбина/ на предстоящите Избори за народни представители за Народно събрание, насрочени за 4 април 2021 г. Решенията ще се прилагат стриктно по време на подготовката и произвеждането на изборите. …
Отбелязваме 149 г. от рождението на Гоце Делчев
149-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев се отбелязва днес, четвърти февруари. Апостол и стратег на национално-освободителното движение на българите в Македония и Одринска Тракия, Гоце Делчев е приеман за главен организатор на комитетската дейност и въоръжената борба за свободата на българите, останали под властта на Османската империя след 1878 г. Видният български е дългогодишен задграничен представител на ВМОРО в София и като такъв е член на ЦК на организацията. Гоце Делчев е един от организаторите и предводителят на четите на ВМОРО. И до днес автобиографията, която големият български поет Пею Яворов написва за Гоце Делчев, е една от най-ценните … …
Мария Габриел връчи наградите на Digital-Teach Blogs BG 2020. Образователният блог на наша колежка е сред отличените
Мария Габриел, еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж, връчи на виртуална церемония наградите на Националната класация за дигитален училищен блог Digital-Teach Blogs BG 2020. Сред отличените учители е и нашата преподавателка по история и география в БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Барселона, и филиала му в град Мойет дел Вайес Илиана Илиева Дъбова. Ето какво каза еврокомисар Маря Габриел в приветствието си: „Много вълнуваща церемония, на която имах честта и удоволствието виртуално да връча наградите на отличените учители в Националната класация за дигитални учителски блог решения. Благодаря на #EduTechFlag за организирането на този прекрасен конкурс … …
Родителският и Педагогическият съвет заседаваха онлайн
Родителският и Педагогическият съвет на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона приеха отчетите на училищния ръководител Стоянка Колева и председателя на РС Станислава Тонева за финансовото състояние на училището в края на първия срок и информация за учебния процес в условията на пандемична обстановка. На заседанията онлайн бяха обсъдени текущите плащания на месечните такси и полученото дарение на Антония Димитрова от 500 евро, което майката на наши ученици предоставя на училището за подпомагане на деца в затруднено положение. Волята на дарителката, на която благодарим най-сърдечно, е парите да покриват училищните такси на такива ученици. По класове започва подготовка … …
Официална инфорация от Генералното консулство на РБългария в Барселона за предстоящите избори
Уважаеми ръководители и членове на българските оргнизации и асоциации в Каталуня и Арагон, Във връзка с организирането и провеждането на предстоящите Избори за народни представители за Народно събрание на 04.04.2021 г., по-долу, ви изпращаме получената от ЦИК първоначална информация, касаеща гласуването на българските граждани извън страната. Молим, информацията да бъде максимално разпространена сред членовете на вашите организации и сред българската общност във вашите населени места и райони. ИНФОРМАЦИЯ ОТ ЦИК: На 4 април 2021 г. ще се произведат избори за народни представители за Народно събрание на Република България. Народното събрание се състои от 240 народни представители. Българските граждани, които са … …
Наша учителка спечели първа награда с образователния си блог в националната класация Digital-Teach Blogs BG 2020
Преподавателката по история и география в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” – Барселона, и директор на БНУ „Св. Седмочисленици” в град Реус Илиана Илиева – Дъбова спечели първа награда в националната класация за дигитални учителски блог решения Digital-Teach Blogs BG 2020. Това съобщи сайтът https://edutechflag.eu. Образователният блог на нашата учителка http://ilieva-dabova.blogspot.com/ е победител в категория „Хоризонт в образованието“ с 67 гласа. Първата кампания за участие беше активна от 1 август до 30 октомври 2020 г. Най-добрите дигитални учителски блогове са определени след гласуване. Церемонията по награждаване ще се проведе на 29.01.2021 г. Наградите ще бъдат връчени от Еврокомисаря за … …
Пристигнаха коледните картички подаръци на децата от българското училище в Мароко
Пристигнаха коледните картички, изработени с много ентусиазъм, желание и талант от учениците на БНУ „Родолюбие” към посолството на РБългария в град Рабат, Кралство Мароко и филиала му в град Казабланка. Те са подарък за малчуганите от 1-4 клас в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона. В навечерието на отминалата Коледа учениците от Мароко се включиха в обявения ни онлайн конкурс „Магията на Коледа” за картичка и рисунка по инициатива на техния училищен ръководител Ани Радева. Те изпратиха 25 картички, които участваха в класирането. Най-добрите заслужено бяха отличени с грамоти и предметни награди, заедно с класираните творби на нашите … …
Рисунка на наша ученичка вдъхнови млада писателка от България да напише разказ
Рисунка на четвъртокласничката Йоана Тернянова от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона вдъхнови млада авторка от България да напише разказ. Христина Спасова Колева ни изпрати мило писмо и нейния подарък за новата година. Публикуваме писмото и разказа на Христина Колева без съкращения. „Здравейте, изпращам с леко закъснение подаръка си за 2021 г. към Вас и изказвам своята благодарност,че Ви има. Оценявам усилията, които стоят зад прекрасните Ви инициативи и последователна политика за разпространението на българските език и култура в любимата ми Испания и в още по-любимата ми Барселона. По този повод написах един разказ и ще се радвам … …
Петокласниците писаха съчинение за „Моята коледна ваканция”
Със съчинение на тема „Моята коледна ваканция” петокласниците от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона преживяха отново празничните дни, в които не бяха на училище. Децата описаха как са прекарали своята ваканция и най-интересното, което им се е случило извън класните стаи. Ученици, пътували с родителите си до България, си припомниха и написаха за веселите и забавните мигове през ваканцията в родината. В съчиненията си децата показаха как работят върху писмен текст, съобразяват ли се с изискванията за създаване на съчинение, за разлика от преразказа, като спазват граматичните правила на българския език. Те прочетоха творбите си онлайн пред … …
Пак сме заедно онлайн и след празниците
Пак сме заедно онлайн след Коледните и Новогодишните празници! Учебните часове дистанционно бяха подновени както с малчуганите в подготвителната група, така и с учениците от 1-12 клас в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Продължават и занятията в извънкласните форми на клуб „Родолюбие” и по музика.. Децата се завърнаха отпочинали и заредени с положителни емоции, въпреки въведената отново 10-дневна карантина в Каталуния заради коронавируса на 7 януари т.г. Уроците по български език и литература, по история и география се провеждат, макар и неприсъствено, по учебната програма 2020-2021. …
Покана за участие в кариерен форум онлайн за българите в чужбина
Минстерството на труда и социалната политика в сътрудничество с Агенцията по заетостта кани всички българи в чужбина да участват в онлайн форум „Кариера в България” на 12 януари 2021 г. Достатъчно е да отворите линка https://www.europeanjobdays.eu/…/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0… за се запознаете с възможностите, които дава участието в събитието, посочват организаторите. Така може да намерите реализация, ако търсите работа в България. Учещите ни сънародници ще научат повече за възможностите за кариера в страната, за да са по-подготвени след тяхното завършване. Ще получите ценна информация за възможностите за стартиране или продължаване на своята професионална реализация в България, трудовото и социално законодателство в страната, мерките … …
Отбелязваме 173 години от рождението на гениалния поет, публицист и революционер Христо Ботев
„Мила ми Венето, Димитре и Иванке! Простете ме, че аз ви не казах къде отивам. Любовта, която имам към вас, ме кара да направя това. Аз знаях, че вие ще да плачете, а вашите сълзи са много скъпи за мене! Венето, ти си моя жена и трябва да ме слушаш и вярваш в сичко. Аз се моля на приятелите си да те не оставят, и те трябва да те поддържат. Бог ще да ме запази, а ако оживея, то ние ще да бъдем най-честити на тоя свят. Ако умра, то знай, че после Отечеството си съм обичл най-много тебе, затова … …
Днес е Богоявление или Йордановден – денят на Христовото кръщение! В Испания празнуват Dia de los Reyes Magos!
Днес Българската православната църква отбелязва Богоявление или Йордановден, един от най-големите християнски празници в началото на всяка година. Смята се още за ден на светлината и просвещението. Християните почитат този ден, в който Свети Йоан Кръстител кръщава Иисус Христос във водите на река Йордан. След извършеното тайнство хората с очите си видели от небето да се спуска бял гълъб, който кацнал на рамото на Христос и който е символ на триединството – Отца, Дух и Сина. Празникът има различни имена в различните области на страната, като някои от тях са Кръстовден, Водици или Водокръщи. Празникът е наречен така, защото на … …
Честита Новата 2021! Сурва, сурва, весела година!
Педагогическият екип на българското училище в Барселона честити Новата година! Нека от първия и ден тръгнем с надежда и стремеж за радост, творчество и удовлетворение! Да сме здрави и силни, за да посрещаме нови предизвикателства! Да тачим традициите на всичко българско и родно и да пазим свещеното дело на Светите братя Кирил и Методий! Не забравяйте, че днес, 1 януари, е Васильовден! Грабвайте сурвакниците и сурвакайте всички у дома за много здраве и берекет през цялата година! ”Сурва, сурва година, весела година, зелен клас на нива, голям грозд на лозе, жълт мамул на леса, червена ябълка в градина, пълна къща … …
Да направим сурвачки у дома, 1 януари наближава
Първи януари, когато в цяла България плъзват малки сурвакарчета, наближава! Да направим сурвачки у дома! В първия ден от новата година по традиция групички от по няколко деца обхождат домовете на своите близки и съседи, като започват от своя дом сутринта преди разсъмване на празника. Всяко дете има свежо откъсната и украсена дрянова пръчка – сурвакница, сурвачка. Обикновено сурвачките се майсторят от бащите, които отиват в гората и отсичат дряновите пръчки. Не се използва друго дърво, защото в народните вярвания дрянът се смята за най-здравото и дълговечно дърво. То разцъфва най-рано през годината, а плодовете му са лековити, но … …
Поздравление на председателя на ДАБЧ за Коледните и Новогодишните празници
Уважаеми сънародници, По повод светлия християнски празник Рождество Христово и предстоящите новогодишни празници желая на всички Вас, където и да сте по света, крепко здраве, успехи в личен професионален план, щастие и късмет. Дори и на хиляди километри от Родината, ние – българите съумяваме да запазим българското в себе си. Въпреки трудните моменти, към настоящета пандемична обстановка, се стремим да бъдем близо до семействата си, приятелите и всичко онова, което свързваме с България. Пожелавам на всеки един от Вас да посрещне празниците по възможно най-добрия начин за него. Щастлива и спорна 2021 година! Весели празници! Проф. д-р Илия Гюдженов, Председател … …
Наши ученици поздравиха близки и приятели в България чрез БНР
Три деца от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона поздравиха близки и приятели в България за Коледните празници чрез Българско национално радио /БНР/. Йоана Тернянова /4 клас/, Кристина Емилия Марин Стефанова /3 клас/ и Мария Рафаела Марин Стефанова /1 клас/ откликнаха на инициативата на журналистката Силвия Петрова от програма „Хоризонт” на БНР към всички българчета в чужбина. Всички те можеха да отправят сърдечни пожелания към най-близките им хора за най-светлия християнски празник. Идеята на Силвия Петрова идва от подготвяното коледно предаване. Тя кани българчетата в чужбина чрез имейли до неделните училища да й изпратят до 23 декември триминутен … …
Честито Рождество Христово!
Настъпи светлият празник Рождество Христово! Празникът, наричан у нас още Коледа или Божич, възвестява рождението на Сина Божи Иисус Христос. Според Евангелието на Лука, малко преди раждането на Иисус, майка му Мария и съпругът й – дърводелецът Йосиф, отиват от Назарет във Витлеем (провинция Юдея), където е роден Йосиф. Преди това римският император Октавиан Август е издал заповед за преброяване на населението в империята, като всеки е трябвало да се запише там, откъдето е родът му. Мария и Йосиф не намерили място в странноприемницата и били принудени да се подслонят в пещера извън града, където пастирите затваряли овцете си. Там, … …
Коледният дух завладя децата онлайн. Весела ваканция!
Духът на настъпващите Коледни и Новогодишни празници завладя децата в БНУ „Св. Кирил и Методий” и филиала му в град Мойет дел Вайес. В последните часове преди настъпващата Коледна ваканция учениците смело нахлупиха червените шапки пред камера. Всички се включиха активно в подготвените специални уроци за най-светлия християнски празник. В 1-12 клас и подготвителната група децата си припомниха традициите и празничните обичаи на най-големия празник в българския обреден календар. Най-малките не скриха, че очакват добрият старец да не ги подмине и да им раздаде подаръци от бездънния си чувал С кратки съчинения четвъртокласници описаха родните традиции в домовете на българчета … …
Сладкопойната Йоана пак спечели първа награда на конкурса „Аз съм българче”
Талантливата Йоана Йонасон спечели отново първо място в международния фестивал „Аз съм българче” на Асоциация Тангра, Мадрид. Четвъртокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона оглави за пореден път класацията за музикално-словесно народно творчество на конкурса за наградите на Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ /. През 2018 г. талантливата певица беше класирана пак на първо място в категорията до 9-годишна възраст на 10-ия фестивал на българите по света “Аз съм българче”. Всяка година фестивалът се провежда в различна държава, а домакин е различна организация. Йоана вече има куп награди от различни изяви. Тази година тя заслужи … …
Конкурсът „Магията на Коледа“ излъчи най-добрите картички и рисунки
Приключи онлайн конкурсът за картичка и рисунка „Магията на Коледа”, обявен от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в Мойет дел Вайес. Най-добрите творби бяха отличени с грамоти от четиричленно жури. Всички участници в надпреварата също ще получат грамоти и предметни награди, обяви председателят на журито и училищен ръководител Стоянка Колева. Те ще им бъдат връчени при първа възможност. В надпреварата можеха да участват всички деца от подготвителната група и от 1 до 12 клас в училището. Всеки трябваше да представи картичка или рисунка, на които да изобрази традициите, празнично-обредни игри и костюми, свързани с … …
Деца от БНУ „Родолюбие“ в Мароко изпратиха картички за конкурса „Магията на Коледа“
Деца от БНУ „Родолюбие“ в Мароко изпратиха картички за обявения конкурс „Магията на Коледа“ от БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Творбите им ще участват в надпреварата за наградите по възрастови групи. Ето какво ни написа техният училищен ръководител Ани Радева: “ Казвам се Ани Радева и съм училищен ръководител на Българското неделно училище „Родолюбие“ към Посолството на Република България в гр. Рабат, Мароко и филиала към него в гр. Казабланка. Българската общност в Кралство Мароко се състои около 350-400 човека. За нас е изключителна ценност, че съществува българско училище, … …
Шестокласници писаха и рисуваха по стихове от „Отечество любезно, как хубаво си ти!”
Шестокласници от БНУ „Св. св. Кирил и Методий в Барселона нарисуваха и описаха природна картина, която си представят, докато четат стихотворението на Иван Вазов „Отечество любезно, как хубаво си ти!”. Те подкрепиха поставената им задача за самостоятелна работа със стих от творбата. Онлайн урокът стимулира въображението на учениците и провокира техните способности, като обобщи знанията им за стихотворението. Рисунките и текстовете улесниха децата да разберат основни понятия при литературния анализ на Вазовото стихотворение. Разгледаните творби във виртуалната класна стая затвърдиха представите на учениците за България като тяхна родина и красотата на уникалната й природа. Рисунка на Елена Хил …
Благодарствено писмо на посланика на РБългария в Мадрид Иван Кондов
Извънредният и пълномощен посланик на РБългария в Мадрид Иван Кондов изпрати благодарствено писмо до всички български асоциации в Испания по повод края на мандата му. БНУ „Св. св. Кирил и Методий” е проект на Асоциация „Св. Георги” за приятелство и сътрудничество България – Каталуния. Тя откри първото и единствено българско училище в Барселона преди 11 години. …
Министър Красимир Вълчев: Образователните системи да намерят ключа към мотивацията на учениците за учене
Две са ключовите предизвикателства, пред които днес са изправени образователните системи – да намерят ключа към мотивацията на учениците за учене, да им предадат хармоничния микс от знания, умения и нагласи, но и да включат ефективно всяко едно дете в образователния процес. Основната част от средствата, които програмираме с източник REACT-EU и Механизма за възстановяване и устойчивост, са насочени първо към осигуряване на оборудване за обучение в електронна среда, както в училищата, така и от вкъщи. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на Третата европейска среща на високо равнище на тема „Трансформация на цифровото образование: … …
Каталуния временно спря отпадането на ограниченията заради коронавируса
Каталуния временно спря поетапното отпадане на някои от ограниченията, въведени през октомври при скока на заразените от коронавирус, съобщиха испански медии. Предвиденото преминаване във втора фаза в началото на тази седмица няма да се случи заради внезапно влошаване на епидемиологичната обстановка. Въпреки че като цяло броят на хоспитализираните (1487) и на тези в интензивните отделения (400) намалява, през последните 5 дни е налице увеличение на скоростта на разпространение на Covid-19 (0,98), което накара регионалния министър на здравеопазването Алба Вергес да призове жителите на областта да не пътуват през 4-те почивни дни, които започнаха в събота и ще продължат до утре-вторник. … …
Конкурсът „Магията на Коледа” вдъхнови първокласниците
Конкурсът за картичка или рисунка „Магията на Коледа” вече ентусиазира първокласниците. БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес обявиха преди седмица надпреварата за всички деца от подготвителната група и от 1 до 12 клас в училището. До 11 декември всеки участник трябва да представи картичка или рисунка, на които да изобрази традициите, празнично-обредни игри и костюми, свързани с честването на Коледа в България. Могат да се използват пастели, акварел, темперни или маслени бои, смесени техники, компютърна графика. Конкурсът е индивидуален и в три възрастови групи. Към всяка творба да бъдат … …
Днес почитаме Св. Николай Чудотворец – покровителят на моретата, закрилник на рибарите и банкерите
Св. Николай Мирликийски е един от най-почитаните светци в България. Неговото житие дава основание да бъде наречен: защитник на вярата и верните, хранител на гладните, веселие на плачещите Първообразът е историческа личност – Никола Мирликийски, роден през 270 година от н.е. в Патара – Ликия, Мала Азия (днес Турция). Според една легенда, по време на силна морска буря, светецът спасил с молитви моряците на кораба, с който пътувал към Божи гроб. Според друга светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, починал при падане от най-високата мачта. Смята се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. … …
Пробен урок по творческо писане за ДЕЦА онлайн
Очакваме Ви на безплатен пробен урок онлайн по творческо писане за деца, които живеят в ЧУЖБИНА. Заниманията са авторски курс на разказвача на истории Светослав Томов, познат като сценарист на филмите „Откраднат живот“, „Забранена любов“, „Дървото на живота“. Насочени са към българчета, които живеят в чужбина и искат да творят на родния си език, както и да развиват уменията си за писмено изразяване и презентиране на всеки друг език. Класовете са подходящи за деца на възраст 10-12г. и 13-15 г. Работим с малки групи в удобно време. Развитие на креативността, себеизразяването и творческия потенциал на всяко дете, откриване на собствен стил и увереност – … …
Проект „Българска литературна класика” включи презентация за Св. Климент Охридски
Проект „Българска литературна класика” продължи с презентация на Св. Климент Охридски в часа по български език и литература за осми-дванадесети клас от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона. Деветокласничката Силвия Стоилова представи разработката си на Power point за живота и делото на средновековния учен и първия епископ, проповядвал на старобългарски език. Тя проследи жизнения път на Климент Охридски, за когото се предполага, че е участвал на в хазарската и аланската мисии на Кирил и Методий през 859-861 г. Всяка година на 25 ноември Българската православна църква чества деня на Св. Климент Охридски. Климент участва и в мисията на … …
Да участваме в онлайн фестивал и книжарница „Четем на български“
Уважаеми посланици на българската култура, Обръщаме се към Вас с надежда за съдействие и молба да ни помогнете да достигнем до всички българи по света с фестивала ЧЕТЕМ НА БЪЛГАРСКИ! Радваме се, че имаме възможност да ви представим онлайн фестивала ЧЕТЕМ НА БЪЛГАРСКИ и да ви поканим да се включите в него! ЧЕТЕМ НА БЪЛГАРСКИ се състои от две части – онлайн срещи с някои от най-обичаните български писатели, артисти и издателства (във фестивалните дни 27, 28 и 29 ноември) и виртуална книжарница от над 1600 заглавия на книги на български език (функционираща в периода 18 – 30 ноември 2020 … …
Навършват се 100 години от издаването на списание „Златорог“
Навършват се сто години от издаването на първия брой на сп. „Златорог”, оставило златна диря в българската критика и литература. През годините в него печатат най-значимите български автори, които изучаваме днес в часовете по литература. По случай юбилея е изготвено фототипно издание на неговия първи брой. „Златорог“ е месечно литературно-художествено списание, което излиза в София в периода януари 1920 – декември 1943 г. От списанието се отпечатват по 10 книжки годишно. Поради бомбардировките на София, последният брой от декември 1943 г. излиза през юли 1944 г. Главният редактор на идзанието Владимир Василев е близък приятел на Яворов, а списанието превръща … …
Почитаме Св. Климент Охридски
Днес /двадесет и пети ноември/ Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски. Той е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония. Данните за живота му преди неговата дейност в България са оскъдни. Те се намират в две гръцки жития: „Пространното житие на Климент Охридски“ от Теофилакт Охридски (1084-1107) и в „Краткото житие на Климент Охридски“ или т. нар. „Охридска легенда“ от друг охридски архиепископ и също грък — Димитрий Хоматиан (1216-1234). Хоматиан пише, че първите гръцки преводи … …
Днес е Денят на християнското семейство
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар той е отреден за Ден на християнското семейство. От векове наред дедите ни са вярвали, че домът е свещено място, в което децата научават най-ценните житейски уроци, както и усвояват важни знания за света. Именно семейната среда е мястото, където те се възпитават и развиват своите заложби и дарби. Единствено българите празнуваме Въведение Богородично като Ден на християнското семейство. Тук отново се преплитат православният канон и народните традиции, съхранявани и отстоявани в продължение на стотици години. Според преданията на този ден Богородица била обречена от своите … …
В Каталуния: Как ще функционират затварянето и комендантският час във всяка фаза на деескалацията
В. Ел Периодико публикува как ще функционират затварянето и комендантският час във всяка фаза на деескалацията в Каталуния. Можете да разгледате разясненията и задължителните указания тук https://www.elperiodico.com/es/politica/20201118/confinamiento-toque-de-queda-catalunya-desescalada-fases-8210182?fbclid=IwAR0pL_zpY4miKzPz9Z1nR6oCFFpGUsW8sEgHi75fMVnetpAjTuEDjtARobk Оше подробна информация – тук https://www.metropoliabierta.com/el-pulso-de-la-ciudad/fases-desescalada-barcelona_33379_102.html …
Виртуална разходка из България
Когато пътуванията са ограничени заради коронавируса и учим дистанционно, можем да се разходим виртуално. И да посетим всяко кътче на България онлайн, за да опознаем и да не забравяме нашата родина. Ето как:https://www.thinglink.com/scene/1385623108588666881… …
Да гледаме кино онлайн с Нетера
Предложение от Генералното консулство на РБългария в Барселона Уважаеми дами и господа, Една от инициативите по повод петнадесет години от създаването на Държавния културен институт към министъра на външните работи /ДКИ/ е новият проект за представяне на съвременно българско киноизкуство онлайн в чужбина. В условията, в които се оказа целият свят поради пандемията от COVID 19, все повече става ясно, че срещата с българската култура е по-често виртуална. Затова и екипът на генералното консулство на Република България в Барселона и Държавния културен институт – ДКИ, чрез проекта „БГ екран онлайн“ предлагат избрани български филми да бъдат достъпни за българите в … …
Наш ученик стана шампион на Испания по супермото
Възпитаникът на филиала на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в град Мойет дел Вайес Никола Николаев стана шампион на Испания по супермото в клас 65 куб.см. 10-годишният талант спечели и последното състезание от първенството, което му осигури купата и призовото място. В началото на август т.г. Никола прегази конкуренцията в двата манша на писта „Вилена“ в провинция Аликанте. Не пропусна да докаже, че енай-добрият и в следващия кръг от шамионата през октомври в Тарагона. От 2019 година даровитото българче е част от школата на многократният национален и източноевропейски шампион по мотоциклетизъм на писта Мартин Чой. Никола Николаев е роден … …
Отбелязваме 140 г. от рождението на класика на българската литература Йордан Йовков
Днес, 9 ноември, се навършват 140 години от рождението на класика на българската литература. Учителят по литература на Йордан Йовков в Първа мъжка гимназия в София предрича бляскавата му писателска кариера по Коледа през 1897 г. Любопитната случка е разказана от най-задълбочения изследовател на писателя – Иван Сарандев, в книгата му „Йордан Йовков – жизнен и творчески път“, издадена от академично издателство „Марин Дринов“. Това припомня dnevnik.bg. Точно преди коледната ваканция учителят по литература Иван Грозев дава за домашно съчинение на тема „Обичаи при Бъдни вечер“. Всеки ученик от пети клас (днешен девети) е длъжен да разкаже за обичаите в … …
Да гледаме филма ДОБРИЧКАТА ЕПОПЕЯ 1916 в YouTube
Родители на наши ученици ни канят да гледаме днес от 18.30 ч. в YouTube премиерата на филма „Добричката епопея 1916“. Премиерата на филма „Добричката епопея 1916“ ще се състои, но в условията на домашно кино, съобщават организаторите от “46 – и Пехотен Добрички полк”. Събитието трябваше да се състои на 6 ноември от 18.30 часа в Общински младежки център “Захари Стоянов” в Добрич, но заради усложнената епидемиологична обстановка променя формата си. Поради големия интерес и за да се запази здравето на всички, филмът ще се излъчи еднократно в YouTube. След като мерките позволят, филмът ще бъде представен и на големия … …
Обявяват литературен конкурс за съвременен военен разказ „Новият Йовков”
На 21 ноември 2020 г. се навършват 140 години от рождението на големия български писател Йордан Йовков. Министерството на отбраната, съвместно със Сдружението на жените военнослужещи организират литературен конкурс за съвременен военен разказ „Новият Йовков” под патронажа на министър Красимир Каракачанов. Конкурсът е посветен на паметта и творчеството на Йордан Йовков и десетките писатели, журналисти, художници и общественици, участвали като военни репортери във войните за национално обединение на България (1912 – 1918 г.) и в Заключителната фаза на Втората световна война (1944 – 1945 г.). С провеждането му се цели да се даде възможност за изява на талантливи автори в … …
Отбелязахме Деня на народните будители с уроци онлайн
С уроци онлайн всички ученици и преподаватели от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в Мойет дел Вайес отбелязаха Деня на народните будители – първи ноември. В часовете децата от 1-12 клас направиха презентации на тема „Памет за народните будители” и „Как се празнува Денят на будителите в България”. Те представиха живота и делото на видни просветители, книжовници и революционери от епохата на Възраждането и през вековете. Учениците от 7-12 клас дадоха свои отговори на въпросите: „Кои са народните будители днес?” и „Пазим ли свободота, за която се бориха будителите през вековете?”. А децата от … …
Ще учим временно онлайн до 8 ноември заради извънредната ситуация в Каталуния
Заради извънредната ситуация в Каталуния и наложените ограничения за придвижване от едно населено място до друго учебните занятия утре, 31 октомври и следващата събота – 7 ноември, няма да са присъствени. Педагогическият екип има готовност да проведе часовете онлайн. Всеки учител ще изпрати на класа си координати в коя платформа ще са заниманията, линк за влизане във виртуалната класна стая, указания за работа и график за деня. В понеделник, 2 ноември, след 17 часа в училището ще се раздават новите учебници. Училищното ръководство кани всички родители, които имат възможност, да дойдат, за да ги получат. Молим да ни извините за … …
Наталия Михалевска: Близо 400 български училища по света не са прекъснали дейността си в пандемията
Инициативата “Обучение чрез изкуството” е поредица от кинолектории на Министерство на образованието и науката, която има за цел да разшири хоризонта на традиционната образование и да запълни някои празнини в обучението им по един много по-ефектен за тийнейджърите начин. Това съобщава БНР. “Тази инициатива е свързана както с училищата в България, така и с българските редовни училища по света. Тя се роди от това, че имахме вече добри резултати от миналата година за стремежа на иновативните училища в България да правят специални уроци и специални учебни предмети, свързани с личностното развитие, с емпатията, филосо,3фията, гражданското образование и ние искахме да ги … …
Филиалът на училището в Мойет дел Вайес вече е на нов адрес
Филиалът на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в град Мойет дел Вайес вече е на нов адрес. От идната събота, 31 октомври, подновяваме учебните занятия присъствено от 15,30 ч. в сградата на Global idiomеs на адрес: Avinguda Caldero 7. Езиковият център предлага чудесни условия за съвременно обучение в напълно самостоятелни стаи за часовете на българското училище, включително и вътрешен двор за почивка. Заради продължаващата пандемична обстановка Centro Civico de Pantiquet, където филиалът ползваше помещения досега, е затворен в събота. Часовете в Мойет и тази седмица са онлайн, но учениците и техните родители категорично заявиха желанието си да влязат отново … …
Наталия Михалевска в интервю за „Монитор“: За година 1000 души от чужбина взеха сертификат по български език
Неделните ни училища от балканските страни ще дойдат на еднопосочен „Еразъм“ у нас, казва в интервю за Монитор директорът на Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ към МОН – Г-жо Михалевска, колко са новоприетите студенти от българските диаспори. Как се променя броят им през последните 3 години? – По време на пандемията за първи път МОН стартира кандидатстването за всички българи, живеещи в чужбина чрез електронна платформа. В нея са регистрирани 1507 кандидати за обучение в образователно-квалификационните степени бакалавър и магистър. Те са класирани в 28 държавни висши училища. За сравнение през учебната 2018/2019 г. кандидати са … …
БНТ ще излъчи филм за Иван Вазов в Деня на народните будители
На 1 ноември 2020 година – Денят на народните будители – ще бъде премиерното излъчване на музикалния филм „Вазовите песни“ – от 17:00 часа по БНТ 1. Филмът е посветен на 170-та годишнина от рождението на патриарха на българската литература. „Аз пях за България, защото я обичах“, пише самият Вазов в известното свое стихотворение „Моите песни“. Под „песни“, поетът разбира поетичните си творби. И днес неговите стихове вълнуват, продължават „да се четат“ и пеят. „За мен, песните на Вазов са усещане за родина“, казва Даниел Спасов – водещ на предаването по БНТ 1 „Иде нашенската музика“ и сценарист на филма. … …
Коледна изненада за приятелите от Добрич
В час по хореография на учениците от вече 6- тите класове на СУ „Св. Кл.Охридски“, гр.Добрич, пристигна изненада. Всички те участваха в заснемането на Коледните обреди и обичаи в българското семейство през вековете по инициатива на Българското неделно училище, Барселона, Испания. Изненадата бяха Коледни и Новогодишни пожелания за 2020 година, въпреки закъснението, изненадата беше мнооого приятна. С какво могат да бъдат наистина изненадани съвременните деца? А може би просто с писмо, написано собственоръчно лично до всяко от тях След 8 месеца, поради епидемиологичната обстановка, която затрудни комуникацията и движение на хора, днес те получиха своите лични пожелания от българските деца … …
Малчугани правят първи стъпки в танцовото изкуство
Сборната танцова група за деца в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” поднови часовете си, където децата правят първите си стъпки във фолклорното изкуство. Заниманията под ръководството на хореографа Венцислав Ангелов развиват умствената и физическата дееспособност на децата. Танцовата група е създадена покрай ФФ „Гергьовден”, която т.г. отпразнува 10-годишния си юбилей. Всяка събота учениците разучават по един час стъпки на български народни танци и се забавляват с детски игри, допълвани с песни и обичаи от фолклора. Хореографията е съобразена с участието на децата в училищни тържества. „Децата са родени в Испания и заниманията в групата са единственият им досег с … …
Всяка събота при нас е интересно – учим и се забавляваме!
Всяка събота в сградата на Escola Pía Sant Antóni, където се помещава БНУ „Св. св. Кирил и Методий”, е интересно! В класните стаи звучи българска реч, българска музика. Любителите на народни танци репетират. Това е малка част от всичко, което правим в часовете по български език и литература, история и география В извънкласните форми учим децата на български народни танци, музика, арт и приложно изкуство. Учим и се забавляваме! Във филиала на училището ни в град Мойет дел Вайес обучението временно продължава онлайн. Заради пандемията от коронавируса Centro civico de Pantiquet, където ползваме помещения, ще отвори на 2 ноември. Добре … …
Христо Ботев оживя в часовете по проект „Българска литературна класика”
Гениалният поет на съвременната българска литература Христо Ботев беше представен на мултимедия в часовете по БЕЛ за 7-11 клас по подновения училищен проект ”Българска литературна класика”. Презентацията на дванайсетокласника Цветан Генов проследи житейския и творческия път на автора на „Моята молитва”, която пламенният публицист и революционер сбъдва по пътя на безсмъртието си на връх Околчица. Той даде отговор и на въпроса „Защо Христо Ботев е моят любим поет?”. Проектът обхваща всички деца от 6-11 клас на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Целта е учениците сами да издирят и … …
Обучението в Мойет продължава онлайн до 2 ноември
Обучението във филиала на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в град Мойет дел Вайес ще продължи в онлайн среда за всички класове от началния и прогимназиалния курс. „От центъра в Мойет, където ползваме класни стаи, ме информираха, че е предвидено дейностите да се разрешат от 2 ноември. Дотогава трябва да намерим начин да включим децата в заниманията, за да не губят материал”, съобщи училищният ръководител Стоянка Колева. Всички учители използват съответните виртуални платформи и провеждат часове по български език и литература, история и география от 20 до 40 минути съгласно указанията на МОН Ако има желаещи деца в Мойет, … …
Онлайн часовете за учениците ще са от 20 до 40 минути
Когато се наложи превключване към електронно обучение, онлайн часовете за децата от 1-ви до 4-ти клас ще са по 20 минути. Само за най-големите от 8-ми до 12-и клас продължителността на учебните часове ще могат да са по 40 минути. Това предвиждат промени в наредбата за организацията на дейностите в училищното образование, обнародвани на 2-ри октомври в „Държавен вестник“. Те уреждат подробностите около обучението от разстояние в електронна среда, към което ще се преминава при извънредно положение, карантиниране на паралелки и др. и което вече бе регламентирано с промени в училищния закон. Обучението в дистанционна форма може да е синхронно … …
Приветствие на министър Красимир Вълчев за международния ден на учителя
Скъпи учители, Поздравявам Ви по случай Международния ден на учителя. Задължително условие за просперитет и успех на всяко общество е да цени и почита учителите си. Благодаря Ви за всекидневната работа, всеотдайност и отговорност в обучението и грижите към нашите деца. Резултатите от Вашата многодневна и ежечасова работа в голямата си част са неосезаеми и се проявяват след време, което ги прави трудни за оценяване днес. Когато ние – учениците Ви, пораснем, станем знаещи и можещи хора или успеем, можем да забравим и да не оценим колко много дължим на учителите си. Това прави работа Ви да изглежда неблагодарна. Понякога … …
Днес е международният ден на учителя! Честит празник!
На пети октомври, у нас и в още над сто страни по света, се отбелязва Денят на учителя. Традицията води началото си от недалечната 1994 г., когато по повод 40-ата годишнина от приемането на препоръките за статута на учителите от ЮНЕСКО и МОТ, ЮНЕСКО предприема инициативата да наложи 5-ти октомври като Международен ден на учителя. Ролята на учителя, на добрия учител в живота на всеки от нас е много важна. Могат да минат години за да разберем, че ние сме можещи и успяващи хора, заради наученото от нашите учители преди години. От работата на учителите зависи нашето бъдеще, единственото време, … …
Учебната година в Мойет започна дистанционно
Учебната година във филиала на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в град Мойет дел Вайес започна дистанционно с часове по български език и литература, по история и география. „Причината е заради забавяне с официалния отговор от Община Мойет за ползването на Центъра, където са ни предоставени помещения за обучение”, обясни училищният ръководител Стоянка Колева. Засега дистанционното обучение ще продължи един месец. По последна информация присъствено часовете на подготвителната група и 1-8 клас ще започнат през ноември. Както миналата година, на мейлите и в Уатсап групите учениците ще получават информация в колко часа и в коя виртуална платформа да се включат … …
Вицепрезидентът към българите в чужбина: Да съберем късчетата на будната Родина
Инициативата „Будната България“ ще се превърне във виртуален форум на родовата и културната памет на българина Като продължение на увенчалия се с успех виртуален форум „Голи са без книги всички народи“ по случай 24 май, вицепрезидентът Илияна Йотова обявява инициативата „Будната България“. Целта ѝ е да насърчи деца, младежи и възрастни от българските общности зад граница да изразят своята връзка с България, с нейното минало и бъдеще. Те могат да разкажат или покажат всичко, което ги зарежда със сила и самочувствие, че са българи – например любимо място в Родината, предадените през поколения традиции, паметта на своя род, прояви, поддържащи … …
Наша учителка представи на конференция проектната дейност по история на българските училища в чужбина
Преподавателят по история и география в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” Илиана Илиева – Дъбова участва онлайн в Двадесет и първата годишна конференция на Сдружението на преподавателите по история в България на тема „Разнообразие на източниците и средствата в обучението по история. Предизвикателствата на дистанционното обучение в условия на пандемия”. Нашата колежка, която е и основател и директор на БНУ „Свети Седмочисленици“ в Тарагона – Реус, представи проектната дейност по история на „Българските училища в чужбина” . …
Подготовка за входни нива в Уча.се
Небето притъмнява, земята се разтриса, падат гръм и мълнии Чуваш думите: „Вадете по един лист!“. Край входните са тук. Но дали положението е чак толкова страшно? Не, даже никак. Ние от Уча.се сме ти приготвили списък с видео уроци за подготовка за входни нива. Целта е ясна – да си припомниш най-важното от предходния клас и да започнеш годината като отличник. С видео уроците на разбираем и интересен език преговорът ти ще мине бързо и лесно и ще ти остане време да продължиш с любимите си занимания от лятото. Перфектният план Гледаш видео уроците и правиш тестовете след тях. Ако … …
Отбелязваме 112 г. от Независимостта на България
На 22 септември се отбелязват 112 години от обявяването на Независимостта на България. На този ден, през 1908 г. в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ във Велико Търново, с манифест, княз Фердинанд обявява Независимостта на България и се провъзгласява за цар на Царство България. Политическият акт е извършен от правителството на Александър Малинов. С него се отхвърля васалната зависимост на България от Османската империя, наложена ѝ от Берлинския договор от 1878 г. Условията за обявяване на независимостта на младата българска държава в началото на ХХ в. били изключително благоприятни. През лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех … …
На добър час, българско училище!
Открихме новата 2020-2021 г. ! Въпреки пандемията от коронавируса, първият учебен ден в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона започна за всички деца от подготвителната група и ученици от 1-12 клас с цветя, възторжени очи и усмивки, скрити зад предпазните маски. По традиция училищният ръководител Стоянка Колева удари първия звънец и поля менче с вода за „На добър час!“, здраве и успешна година! Тя обясни, че предвид необичайната обстановка т.г. часовете започват без общо тържество и присъствието на родители в училището Децата бяха посрещнати официално по класове и температурата им беше измерена още на входа от председателя на … …
Откриваме новата учебна година на 19 септември
Новата учебна 2020-2021 година в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона ще се открие на 19 септември от 11 часа Предвид необичайната обстановка ще започнем без общо училищно тържество, уточни училищният ръководител Стоянка Колева. Децата ще бъдат посрещнати официално по класове, в класните стаи, от своите учители. Подготвени са редът и условията за присъствено обучение, съобразени с указанията за безопасност на деца и педагогически персонал. Няма да се допускат родители в сградата на училището. Деца и ученици ще влизат и излизат заедно, придружавани от учител, по определен ред. Носенето на маски от деца на и над 6 г. … …
Приветствие на и.д. председателя на ДАБЧ Димитър Владимиров по случай началото на новата учебна година в българските училища по света
Скъпи учители и родители, Драги ученици, Предстои отново да удари училищният звънец. Малчуганите се завръщат в класните стаи и пред компютъра. Завръщане към духовност, литература, история, традиции. Игрите приключват. Целите мотивират делниците ви: само с много труд и постоянство се постигат високи резултати във всичко. Пред учениците ще се открие прекрасният свят на знанието. Непрекъснато те ще усъвършенстват познания и умения. Сами ще търсят и откриват истини за живота и развитието на обществата. В класната стая те ще научават нови и интересни факти, ще се потопят дълбоко и ще изучават изящното българско слово. Ще се вдъхновяват от действията и постиженията … …
Талантливата Йоана спечели още едно първо място в конкурс
Талантливата Йоана Йонасон спечели още едно първо място в обявен конкурс. Този път четвъртокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона оглави безапелационно класацията за музикално – словесно народно творчество на Асоциация TANGRA, Мадрид. Всестранно надареното българче куп вече има куп награди от различни изяви. Тази година даровитата Йоана заслужи първа награда в категорията от шест до десет години от четвъртото издание на виртуалния детско-юношески конкурс за солово изпълнение на българска народна песен „Чародейка”. През 2018 г. тя е класирана на първо място в категорията до 9-годишна възраст в конкурса за музикално народно творчество на 10-ия фестивал на … …
Честваме 135 години от Съединението
Днес отбелязваме 135 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Денят е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г. Съединението на България е актът на фактическо обединение на Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885. То е координирано от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК). Съединението се извършва след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември 1885, подкрепен от българския княз Александър Първи. Денят на Съединението е една от най-паметните дати в българската история. С този акт и успешната му … …
МОН и училищни ръководители на БНУ по света обсъдиха актуални проблеми на образованието
Предложените текстове за изменение на ПМС № 90 от 29.05.2018г. бяха обсъдени днес, 4 септември 2020г., на онлайн уебинар, организиран от Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ към МОН, с представители на просветното министерство и училищни ръководители на български училища зад граница от различни държави по света. След кратко експозе на -жа Михалевска, директор на дирекцията, в конструктивен диалог се коментираха актуални проблеми, касаещи ефективното образование на българчетата по света, организацията на електронното обучение, регламента за организиране на обучение на втори и следващ адрес в друго населено място и в отделните райони на големите градове, ролята на … …
Приемът за новата учебна година продължава
Приемът на деца за новата учебна 2020-2021 г. в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона, и филиала му в град Мойет дел Вайес продължава! Можете да се запознаете с условията и възможностите за обучение на страница „Прием и записване” в сайта, откъдето има възможност за изтеглите Заявление за записване. Ако искате вашите деца: – да говорят, пишат и четат на български език; – да продължат образованието си и да получат удостоверения за съответния клас, без да полагат приравнителни изпити в България; – да се подготвят и да издържат успешно онлайн изпитите по български език; – да сертифицират знанията … …
Обучаваните ученици дистанционно в неделни училища няма да държат приравнителни изпити по БЕЛ, история и география
При обучение изцяло в електронна среда учениците в български неделни училища в чужбина ще получават удостоверения за завършено обучение по български език и литература, история и география на България. Така завръщайки се в българската образователна система те няма да се явяват на приравнителни изпити. Това предвижда проект на промени в организацията на учебния процес зад граница. С измененията ще се реши въпросът с обученията в неделните училища при епидемиологична обстановка и други извънредни обстоятелства. Измененията са и продължение на политиката на МОН за намаляване на ограниченията за обучаваните в неделните училища млади хора да продължат образованието си в наши висши … …
Никола Николаев спечели и втория кръг от испанския шампионат по супермото
Никола Николаев спечели и втория кръг от RFME испанския шампионат по супермото на пистата във Вилена, регион Аликанте. Това съобщават от официалния сайт на riders.live. Пилотът на (EKO BMW MC77 Racing team) беше изключително убедителен и в двата манша в клас SM65 и без проблеми стигна до първото място. Възпитаникът на филиала на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Мойет дел Вайес води в генералното класиране с максимален актив от 100 точки. Следващият кръг е през октомври в Тарагона. Роденият шампион спечели и първото състезание от испанския шампионат по супермото Riders live в клас SM65, Никола Николаев е грабнал … …
Министър Вълчев проведе работна среща с представители на АБУЧ
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев проведе работна среща с представители на Управителния съвет на Асоциация на българските училища в чужбина (АБУЧ). В хода на разговора беше обсъдено началото на учебната 2020/2021 г. в условия на епидемична обстановка. Министър Вълчев информира представителите на асоциацията за плануваното присъствено обучение в страната. По думите му българските неделни училища в чужбина могат да изберат дали обучението при тях да започне присъствено, смесено или да разделят класовете в групи, ако сградата разполага с нужната материална база. „Трябва да се съобразите с епидемичната обстановка в съответната страна, с организацията на работа в местната образователна … …
Наталия Михалевска: Учебната година ще започне с 382 български неделни училища в чужбина
„Учебната година ще започне с 382 български неделни училища в чужбина, в които се изучава роден език, култура, история и география на България“. Това каза пред БНР Наталия Михалевска – директор на Дирекция „Образование на българите зад граници и училищна мрежа“ в МОН. По думите ѝ те са по-подготвени, защото имат вече опит от дистанционното обучение, тъй като още от 2017-а година Министерството на образованието е дало избор на българите в чужбина да се обучават дистанционно и в частично присъствени часове: „Даде се възможност за дистанционно сертифициране на езиковите компетентности по Европейската езикова рамка“. Михалевска подчерта, че работата на преподавателите … …
Честваме 183 години от рождението на Васил Левски
България отбелязва днес 183 години от рождението на Васил Левски. Център на тържествата е родният град на Апостола на свободата – Карлово. Васил Кунчев е роден на 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Има двама братя — Христо и Петър — и две сестри — Ана и Марийка. През 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Там заради ловкост и храброст получава прозвището Левски (според легендата е направил лъвски скок по време на военни упражнения). След разтурянето … …
МОН предлага отлайн кандидатстване на българи от чужбина в държавни университети у нас
Платформа, предоставяща възможност за онлайн кандидатстване в български държавни университети, разработи Министерството на образованието и науката. Платформата ще е полезна за българи от чужбина и граждани на Северна Македония, които желаят да продължат обучението си в нашата страна. Заради пандемията от COVID-19 тази година няма да се провежда традиционният изпит – тест по български език, литература и история на България, с който се кандидатства по постановленията за образователна дейност сред българите в чужбина и за граждани на Северна Македония. За улеснение на кандидат-студентите в платформата са разработени регистрационна форма, форма за вход в системата и електронен формуляр с желанията на … …
МОН организира обмяна на опит между учители за провеждане на е-обучение
Министерството на образованието и науката съвместно с Майкрософт България стартира програма за обмяна на опит между директори и учители при въвеждане на електронни платформи за обучение, чрез споделяне на добри практики, технологични съвети и отговори на често задавани въпроси. Сесиите се реализират чрез портала https://edu.mon.bg и през платформата Майкрософт Тиймс до 31 юли. На двата адреса са обявени графиците и темите на уебинарите. Те включват ролята на директора при въвеждането и използването на иновативни технологии, техническата реализация на дигиталното обучение, работата в електронна среда в контекста на проектно базираното обучение и мултидисциплинарния подход, използването на MS Teams и Office 365 … …
Наш ученик спечели първия кръг от испанския шампионат по супермото Riders live
Наш ученик спечели първото състезание от испанския шампионат по супермото Riders live в клас SM65, съобщават от официалния сайт на riders.live. Никола Мирославов Николаев е грабнал купата в в клас SM65 след безапелационно превъзходство над 14 свои съперници и в двата манша. „Надявам се тази година да не слизам от подиума и да спечеля шампионата, ще работим здраво за това. Благодаря на моят треньор Joel Gómez Pimpollo, на Rubén Leiva на Roger Romero и на всички от България за подкрепата. На 18 – 19 юли ще се видим на Плевен”, е заявил второкласникът от филиала на БНУ „Св. св. Кирил … …
Честваме 170 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов
На 9 юли България чества 170 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. „На теб, Българио свещенна, покланям песни си сега. На твойте рани, кръв безценна, на твойта жалост и тъга, на твойте сълзи и въздишки, на твойте страсти и тегло и на венеца мъченишки, кой грей на твоето чело Дано таз вяра, туй мечтанье не се разбие в някой брег и твоя зов да не остане като в пустинята без ек”, пише Иван Минчов Вазов в стихотворението си „На България”. Поетът е роден 9 юли 1850 г. в Сопот и умира на 22 септември 1921 г. … …
Защо българските училища в чужбина са толкова важни?
Лятото дойде – дългоочаквано, слънчево и обещаващо игри, забавления и приключения. Но хората, които се занимават с обучението на българчетата в чужбина, ви подсещат да помислите защо наистина е важно да потърсите българските неделни училища. Сайтът Уча.се е в тяхна помощ. Виж как: Знаеш ли, че над 2 милиона българи живеят в чужбина? Много от тях посещават български училища, които съхраняват българския език, традиции и култура зад граница. Ние от Уча.се сме верен съюзник на над 100 училища извън България. Ако живееш извън границите на родината, ние можем да подкрепим и твоето училище. Виж как: …
МОН въвежда дистанционното обучение чрез законови промени
МОН въвежда дистанционното обучение в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии, което беше приложено успешно по време на обявеното в страната извънредно положение. Това предвиждат предложените промени от правителството в Закона за предучилищното и училищното образование, съобщиха от министерството на образованието и науката /МОН/. Такова обучение може да се използва от училищата при грипни епидемии или други непредвидени обстоятелства, поради които компетентен орган е разпоредил преустановяване на учебните часове за учениците в присъствените форми на обучение във всички училища в определен регион или в цялата страна. Обучението от разстояние в електронна среда може да се … …
Учебната година приключи дистанционно с информативни удостоверения
Учебната година в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в Мойет дел Вайес приключи дистанцинно. Всички ученици, включително малчуганите от детската градина и подготвителната група, получиха удостоверенията, сертификатите и грамотите си онлайн заради продължаващата пандемична обстановка. Въпреки вируса, заедно се справихме! Децата и родителите бяха страхотни! Ще се видим отново наесен! БЛАГОДАРИМ ВИ ЗА ИЗКЛЮЧИТЕЛНАТА ПОДКРЕПА! „Уважаеми родители, Днес получавате информативното удостоверение за проведено обучение на вашите деца (в личните мейли). Оригиналният документ, с подписи, печат и рег. номер ще връчим когато имаме възможност да се съберем физически (най-вероятно в началото на новата учебна година). … …
Отбелязваме Международния ден на приятелството: Всички обичат Мечо Пух
„ – Ще бъдем ли приятели завинаги? – попита Прасчо. – Дори и за по-дълго! – отговори Мечо Пух.” На девети юни светът отбелязва Международния ден на приятелството, обявен от Общото събрание на ООН. Идеята на Световната организация за стимулиране на дружбата между хората и народите не е случайна. Приятелството е благородното и спояващо чувство, способно да хвърли траен мост между държавите и различните култури за изграждането на един мирен и по-добър свят. Линда Стейд, педагог и учен, смята, че е важно да научим децата си какво е приятелството, като им обясним неговите пет основни принципа, за да не се … …
Лятната ваканция дойде! Ура-а-а!
Дългоочакваната лятна ваканция дойде! В събота, на шести юни, беше последният учебен ден за БНУ „Св. св. Кирил и Методий” и филиала му в Мойет дел Вайес. Ученици, учители и родители се справиха успешно с предизвикателството на дистанционното обучение след въведеното на 16 март т.г. извънредно положение в Испания заради коронавируса. Всички деца завършиха обучението си с усмивки, въпреки пандемичната учебна година. В последните уроци приключиха обявените проекти м.г. По класове бяха обобщени постигнатите много добри резултати от годишните тестове по изучаваните предмети. Всички деца получиха списък с препоръчителна литература за лятото. Заради затворените училища в Испания в условията на … …
Отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България
На втори юни отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България. Тази година се навършват сто четиридесет и четири години от гибелта на поета – революционер. По традиция в цялата страна точно в дванадесет часа ще бъдат пуснати сирените в памет на загиналите герои. Празникът официално се чества от 1901 година. Тогава на тържествата на връх Вола са присъствали и Ботеви четници. Почти половин век по-късно – през 1948-ма за първи път е имало едноминутно мълчание. Оттогава до днес в продължение на 2 минути сирените в цялата страна дават сигнал за почит. На 27 години Ботев пише … …
Гласовитата Йоана спечели първа награда на конкурса „Чародейка”
Гласовитата Йоана Йонасон спечели първа награда в категорията от шест до десет години от четвъртото издание на виртуалния детско-юношески конкурс за солово изпълнение на българска народна песен „Чародейка”. Тази година третокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” участва с песента „На сърце ми лежи мила мамо“. …
Днес е 1 юни! Честит празник, деца!
На 1 юни празнуваме Международния ден на детето. Празникът води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, състояла се в Женева през 1925 година. Идеята за отбелязване на този ден идва през 1925 г., когато китайският генерален консул в Сан Франциско събира няколко китайски деца сираци и ги води на празника на лодките-дракони (китайски празник, водещ началото си от древността и свързан с пролетното равноденствие). По-късно неговата инициатива е продължена, като независимо от благотворителната акция в САЩ и в Европа се провежда международна конференция по въпросите на детското здраве. През 1949 г. денят официално е обявен за … …
Наши ученици спечелиха книжки от конкурс
Шест деца от трети клас на БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в Мойет дел Вайес спечелиха награди от конкурса „Чело коте книжки” на Съюза на транспортните синдикати в България. Отличени са изпратените клипове на Йоана Тернянова, Филип Иванов, Стоян Георгиев, Жана Георгиева, Лорена Евгениева и Йоана Йонасон. Четящите деца са впечатлили журито със зъписаните видеа на любима приказка или стихче. Книжките с любими приказки вече пристигнаха в Барселона. Инициативата на Съюза на транспортните синдикати беше по повод 2 април – Деня на детската книжка. …
Уебинар „Дигитална трансформация на училища“
Екипът на SHKOLO.BG, в партньорство с АБУЧ, ни кани да се включим в информационния Уебинар, в който ще се запознаем отблизо с платформата Школо, функционалностите и услугите, които предлагаме. Уебинарът ще се проведе на следните дати: 06.06.2020 г., от 11:30 до 12:30 българско време (за училищата от Европа); 06.06.2020 г., от 20:00 до 21:30 българско време (за училищата в САЩ); или 13.06.2020 г., от 11:30 до 12:30 българско време (за училищата от Европа); 13.06.2020 г., от 20:00 до 21:30 българско време (за училищата в САЩ). Всички желаещи да се включат в уебинара следва да попълнят формата за записване от тук: … …
Министър Красимир Вълчев: Образователната система става микс с електронно обучение
Образователната система у нас ще бъде микс от електронно и присъствено обучение. Това прогнозира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в интервю за БНР. „Електронно ще се възлагат задачи, проекти, самоподготовка, дейности по интереси. Много повече през следващото десетилетие децата ще учат с електронни ресурси“, уточни той. В тази връзка просветното министерство си е поставило за цел до 2027 г. цялото учебно съдържание да бъде безплатно онлайн. „Нямаме такава национална платформа с безплатни уроци. Ще финансираме учителите да ги създадат, ще ги подготвим, ще им дадем инструменти. От първи клас ще стартираме дейности в областта на дигиталната креативност“, каза … …
Екатерина Захариева поздрави българските общности в чужбина за 24 май
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, както и министрите на културата – Боил Банов, и на образованието и науката – Красимир Вълчев, поздравиха българите по света с видеопослание по повод Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. „Благодаря ви, че където и да се намирате по света, пазите нашия език, обичаи, култура и азбука. Те ни определят като народ и нация и ни обединяват, незамисимо на колко километри сме един от друг“, казва Екатерина Захариева. Тя подчертава, че една от основните задачи на българската дипломация е да поддържа българския дух зад граница и да бъде … …
Приветствие на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев за 24 май
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев приветства всички преподаватели, учени, културни дейци, писатели, деца, ученици и студенти за празника на славянската писменост, на българската просвета и култура – 24 май. Ето пълния тест на писмото: УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА, УВАЖАЕМИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ, УЧЕНИ, КУЛТУРНИ ДЕЙЦИ, ПИСАТЕЛИ, СКЪПИ ДЕЦА, УЧЕНИЦИ И СТУДЕНТИ, 24 май е дата, която няма нужда от доказателства за мястото си в историята ни. Тя събира в себе си минало и настояще, за да проправи път към общото ни бъдеще. Празнуваме езика и писмеността си, образованието и културата, които ни изграждат като личности и ни определят като народ. … …
За 24 май: Наша учителка направи е-книжка за българските училища в Испания
Нашата учителка Илиана Илиева – Дъбова, която преподава история и цивилизации, география и икономика в БНУ „Св.св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в Мойет дел Вайес, направи електронна книжка за празника 24 май. В „Родни букви нас ни сбират“ са включени представителни изяви на български деца от испанските неделни училища в Барселона, Бургос, Валядолид, Валенсия, Ел Раал, Мурсия, Лерида, Логроньо; училищата, които бенефицира асоциация Тангра в Алкала де Енарес, Леганес, Сан Агустин де Гуадаликс, Унаме де Гуадалахара, Памплона , Тарагона – Реус, Торент; българско неделно училище в Бад Липшпринге, Германия. Илиана Илиева-Дъбова е изявен педагог новатор с … …
Днес е 24 май! Честит празник!
Днес е най-българският празник! Честваме двадесет и четвърти май като Деня на славянската писменост, на българската просвета и култура! Тази година онлайн заради коронавируса, който обаче не ни плаши да учим дистанционно! Почитаме светите братя Кирил и Методий, които са и патрон на нашето училище, първото създадено преди 11 години в Каталуния. Вече знаем, че Славянските първоучители превръщат българския в първия славянски език със своя писменост през IX в. Азбуката, на която пишем и четем, е приносът на Солунските братя към световното културно наследство. От 1 януари 2007 г. кирилицата е третата официална азбука на Европейския съюз заедно с латинската … …
Да подкрепим сладкопойната Йоана за конкурса „Чародейка”
Сладкогласната Йоана Мария Йонасон има всички шансове да спечели поредна награда от четвъртото издание на виртуалния детско-юношески конкурс за солово изпълнение на българска народна песен „Чародейка”. Тази година третокласничката от БНУ „Св. св. Кирил и Методий” участва с песента „На сърце ми лежи мила мамо“. Нека подкрепим самородния талант на Йоана във Фейсбук, като харесаме нейното изпълнение През 2018 г. Йоана Мария е класирана на първо място в категорията до 9-годишна възраст в конкурса за музикално народно творчество на 10-ия фестивал на българите по света “Аз съм българче”, организиран от Асоциация Тангра. Т.г. тя се нарежда на 4-о място в … …
Онлайн обучение при обявяване на грипна ваканция предлага министър Красимир Вълчев
При обявяване на грипна ваканция учениците да преминат към онлайн обучение. Това предложение направи министърът на образованието Красимир Вълчев на днешното заседание на ресорната парламентарна комисия. Той уточни, че законопроектът ще залегне към Закона за предучилищното и училищното образование, съобщава „Фокус“. „Обучението в електронна среда и чрез електронни ресурси е неизбежно да се прилага в бъдеще. То започна успешно благодарение на ситуацията и на усилията, които бяха положени от учителите, благодарение на добрата ангажираност на родителите“, даде своята оценка за онлайн обучението досега Вълчев. На въпрос на депутата от ГЕРБ Таня Петрова той каза, че започнал веднъж да се прилага … …
Почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена
Църквата почита днес Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. През 313 г. император Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци. Император Константин е погребан в златен … …
В България: Отварят детските градини и яслите от 22 май
Детските градини и яслите в страната ще бъдат отворени от 22 май, като общините имат срок до 1 юни да организират възстановяването на работата им. Това обявиха министрите на образованието и науката и на здравеопазването Красимир Вълчев и Кирил Ананиев. Апелираме към родителите при възможност децата да останат вкъщи, да не ги водят на ясла и градина, тъй като опасността от вируса не е отминала, каза министър Вълчев. Той посочи, че посещението няма да бъде задължително и няма да бъде обвързано със семейните и социални помощи. Двамата министри подчертаха, че общините и кметовете най-добре познават спецификата на районите и ще … …
Заради коронавируса в България няма да има тържества и шествия на 24 май
За празника на просветата (24 май) няма да има тържества и шествия. Това обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред Би Ти Ви. Той добави, че се обмисля още летните занимални за ученици да бъдат отворени, като в момента се работи по тази мярка. По думите му след първи юни ще се вземе решение по този въпрос. Учениците в 12 клас имат време до четвъртък (21 май) да подадат заявления, ако искат да се явят на трети държавен зрелостен изпит. Това уточни просветният министър Красимир Вълчев. Първоначално обявените срокове вече са изтекли, но отстъпката беше направена след като … …
Подготвяме се за празника на Кирил и Методий
Уроци във всички класове на БНУ „Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес припомнят на учениците за предстоящото честване на най-българския празник – 24 май. В навечерието на Деня на славянската писменост, на българската просвета и култура, първото българско училище в Каталуния ще отбележи отново своя патронен празник. Във вокалната група репетират химна „Върви, народе възродени”. Останалите деца преоткриват в часовете с помощта на учителите значението на създадената писменост от Солунските братя. На великото им дело ще бъдат посветени и уроци в деня преди 24 май. В горния курс се подготвят презентации и литературни … …
МОН: Националните кръгове на олимпиадите ще се проведат на 27 и 28 юни
Министерството на образованието и науката /МОН/ определи датите на националните кръгове на олимпиадите. Националният кръг на олимпиадите по „Математика“, „Химия и опазване на околната среда“, „География и икономика“, „Астрономия“„Философия“, „Информационни технологии“, „Английски език“, „Руски език“, „Испански език“ и „Италиански език“ ще се проведе на 27 юни 2020 г. от 8,00 часа. В същия ден от 14,00 часа ще са олимпиадите по немски и по френски език. На 28 юни от 8,00 часа ще бъдат олимпиадите по „Български език и литература“, Математическа лингвистика“, „Физика“, „Информатика“, „Знам и мога“, „Гражданско образование“ и „Техническо чертане“. А от 14,00 часа – по „История и … …
В България ще се субсидира обучението на 38 390 студенти
Държавата ще субсидира обучението в 38 държавни висши училища (включително и военните) на 38 390 студенти, от които 33 871 след средно образование. Днес Министерският съвет утвърди броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации в България през учебната 2020-2021 година. Това съобщиха от правителството. Държавата ще осигури и 150 места за обучение на граждани на Северна Македония. Съгласно изискванията на Закона за висшето образование (ЗВО) в държавните висши училища се утвърждава прием на студенти срещу заплащане, като за учебната 2020-2021 година са предвидени 16 022 студенти, от които след средно образование 10 258. … …
Как и къде отварят училищата в Европа
В България и Испания учениците няма да се върнат в клас до края на тази учебна година. Учебната година ще приключи дистанционно. В България ще се проведат само изпитите след 7 и 12 клас. Затворени засега остават и детски градини, ясли и занимални. На много места в Европа обаче бавно и предпазливо децата се връщат в училище, а техните родители и учители са хем облекчени, хем притеснени. В някои от държавите учениците вече са в класните стаи, в немалка част това стана от понеделник – в Гърция, Нидерландия, Чехия и т.н. Ето как решиха да действат в някои от европейските страни, пише … …
Намалява се минималният брой изпитвания за втория учебен срок
С промени в две наредби Министерството на образованието и науката (МОН) намалява минималния задължителен брой текущи изпитвания за втория срок на тази учебна година за формирането на срочна оценка, както и променя реда и условията за прием след 4 и след 10 клас. Брой изпитвания за срока Намаляването на минималния брой изпитвания за втория срок ще стане с промяна на Наредба номер 11, като се вземат предвид и оценките, поставени по време на обучението в електронна среда. Това информира министърът на образованието Красимир Вълчев в писмен отговор на въпрос на депутати от БСП как ще приключи настоящата учебна година. Отговорът … …
Днес е патронният празник на училището
Първото българско училище в Барселона – БНУ „Св. св. Кирил и Методий” чества днес своя патронен празник! На 11 май Българската православна църква почита паметта на светите равноапостоли и просветители – братята Кирил и Методий, чиито имена носи нашето училище. Единадесет години деца, учители и родители поддържат българския дух, пазят българските корени на чужда земя. Нека пребъде! …
Почитаме паметта на светите братя Кирил и Методий
Българската православна църква почита днес паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Солунските братя са патрон на първото българско училище „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука – глаголицата. Тя предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език. С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги – т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата /Златоустовата/ литургия, Служебник /молитви и четива за различните … …
Отбелязваме 9 май като Ден на победата и Ден на Европа
Денят на Европа, честван на 9 май всяка година, е посветен на мира и единството в Европа. На тази дата се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман. В своя реч през 1950 г., в Париж, Робер Шуман, френският външен министър по това време, споделя своята идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която ще направи войната между европейските народи немислима. Неговата идея е да се създаде европейска институция, която да обедини и управлява производството на въглища и стомана. Само година по-късно е подписан договорът за създаване на подобна институция. Предложението на Шуман се счита за началото на … …
Онлайн работилница по четене за 24 май
БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона ще се включи в онлайн работилница по четене за предстоящия Ден на славянската писменост, на българската просвета и култура. Инициативата за 24 май е на кръжок „Четящият студент, четящото дете“ към Педагогическия факултет на ВТУ „Кирил и Методий“. Наши специални гости ще бъдат професор Мариана Мандева, доктор на науките във Великотърновския университет и студентите от кръжок “ Четящият студент, четящото дете“ на ВТУ. Ще отбележим виртуално най-българския празник! …
Външните министри на България и Испания: Доказваме отличното сътрудничество и по време на пандемия
Отличното сътрудничество между България и Кралство Испания в условията на пандемията от коронавируса и общите европейски мерки за излизане от кризата бяха акцент в състоялия се днес видеоконферентен разговор между вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева и министъра на външните работи, Европейския съюз и сътрудничеството на Кралство Испания Аранча Гонсалес Лая. Това съобщиха от външното ни министерство. Повод за разговора бе 110-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Испания, която честваме днес. „Европа може да излезе по-силна от тази криза. През последните месеци станахме свидетели на множество примери за подкрепа и солидарност. Вярвам, че ще запазим … …
250 аудио урока по български език изпрати вицепрезидентът на сънародниците ни в испаноговорящи страни
В навечерието на 11 май, когато почитаме паметта на славянските първоучители Светите братя Кирил и Методий, вицепрезидентът Илияна Йотова изпрати 250 аудио урока по български език до българските общности в испаноговорящи страни. Неотдавна българи от Аржентина споделиха с вицепрезидента нуждата си от такъв тип уроци. Няколко десетки дружества ще се възползват от безвъзмездно предоставените звукозаписи, чрез които да усъвършенстват знанията по български език. Уроците са създадени преди повече от тридесет години от проф. Венко Кънев – познавач на Латинска Америка и испанската култура, почетен професор, доктор хонорис кауза на редица университети. Излъчвани са с голям успех почти две десетилетия в … …
Вицепрезидентът към българите в чужбина: Да празнуваме заедно Кирило-Методиевото дело
Инициативата „Голи са без книги всички народи“ насърчава деца и младежи от българските общности да изразят своята почит към славянските първоучители По случай Деня на българската просвета и култура и славянската писменост – 24 май, вицепрезидентът Илияна Йотова организира виртуален форум „Голи са без книги всички народи“. За заглавие на форума са избрани мъдрите думи на Константин-Кирил Философ от „Проглас към Евангелието“. Целта на инициативата е да насърчи деца и младежи до 18-годишна възраст от българските общности зад граница да почетат делото на славянските първоучители св. св. Кирил и Методий. Всички желаещи могат да се включат с рецитал на стихотворение, … …
МОН определи датите за държавния зрелостен изпит и седмокласниците
Държавният зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература ще се проведе на 1 юни, а вторият задължителен по предмет по избор ще е на 3 юни. На 2 и 4 юни ще са изпитите по желание на зрелостниците. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката /МОН/. За учениците от професионалните гимназии, които са посочили вместо втори ДЗИ теоретичен изпит за придобиване на професионална квалификация, датата остава 5 юни. Дните за изпита по практика ще се определят от директорите на училищата. На 15 юни седмокласниците ще се явят на Националното външно оценяване по български език и литература (НВО), а … …
Родителите и дистанционното обучение: 68 на сто смятат, че учителите се справят
68 на сто от българите смятат, че учителите се справят добре с дистанционното обучение. 21 на сто, или малко над една пета са недоволните, а 11% не знаят. Това сочат данните от съвместно национално проучване на бТВ и „Маркет линкс“, проведено сред 1032 лица над 18 г. в периода 25-30 април по метода на телефонната и онлайн анкета. „Един от основните изводи, които правим, е, че към момента има доста добър толеранс от страна на родителите, които в сегашната ситуация поеха основната тежест с обучението на децата в домашен режим“, коментира пред бТВ социологът Добромир Живков от „Маркет линкс“. … …
Честит Герьовден!
На 6 май Българската православна църква чества деня на Свети Георги Победоносец- един от най-почитаните светци у нас, още от покръстването на българите преди 11 века. Свети Георги е от малкото светци, който е славен както от християни, така и от мюсюлмани. Шести май се чества и като Ден на храбростта и празник на Българската армия. На този ден празнува и Асоциация „Св. Георги“ за приятелство и сътрудничество България – Каталуния, създала преди 10 години първото българско училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона. Народните вярвания гласят, че Свети Георги и Свети Димитър са двама братя близнаци, между които … …
МОН обяви датите на изпитите след 7 и 12 клас, учебната година приключва онлайн
Държавните зрелостни изпити (ДЗИ) за 12 клас ще се проведат на 1 и 3 юни, а националното външно оценяване (НВО) за 7 клас – на 15 юни по български език и литература и на 17 юни по математика, обяви министърът на образованието Красимир Вълчев на брифинг в Министерския съвет днес. На 2 и 4 юни ще се проведат и ДЗИ по желание, те ще започнат в 8 и 14 часа. На 2 юни сутринта – по физика, химия и чуждите езици без английски, следобед – по математика, история и цивилизация и география и икономика. На 4 юни сутринта – по … …
Неравенството в материалните условия е най-голямата пречка пред обучението онлайн
Много малко сфери останаха незасегнати от мерките, които целят ограничаването на разпространението на коронавируса; на почти всички се наложи да преформатират малко или много начина си на работа, за да се съобразят с новите условия. Това сочи анализът от седмичния бюлетин ан Института за пазарна икономика в България. Несъмнено образователната система преживя един от най-значимите шокове и беше принудена в рамките на дни да пренесе целия образователен процес, от класната стая в интернет, къде – успешно, къде – не толкова. Успехът или провалът на този преход е предопределен от редица фактори – от цифровите умения на учителите и гъвкавостта на … …
Как ще правят тестове учениците и още 5 отговора за дистанционното завършване
Вчера Министерството на науката и образованието (МОН) обяви дистанционно завършване на учебната година за всички ученици. Останаха отворени доста въпроси, на които „Дневник“ потърси отговори. Ще се удължи ли учебната година Не. Няма нужда от общо компенсиране, подчерта министърът на образованието Красимир Вълчев пред Би Ти Ви. Учениците от 12 и 7 клас ще могат да се виждат повече с учителите си, но учебната година няма да бъде удължена. Благодарение на добрата организация и бързата реакция училищата създадоха условия за непрекъснатост в обучението и за преодоляване на евентуалните пропуски в резултат на обявените грипни ваканции и началото на извънредното положение, … …
МОН: Учебната година приключва дистанционно
Учебната година приключва дистанционно В училищата ще се проведат само изпитите, и то при засилени мерки за сигурност. Това се договориха в сряда министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, членовете на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в образованието и представители на родителски организации, съобщи БНТ. Датите за изпитите ще бъдат конкретизирани през следващите дни, след като се види как се развива епидемиологичната обстановка в страната. И след като се чуе мнението на различните страни, ангажирани в образователния процес, както и на лекарите. Допълнително ще бъде взето и решение дали тестовете за 4 и 10 клас трябва да бъдат проведени. По закон те … …