Помагала и диференцирана работа

Помагала и диференцирана работа

ЛИТЕРАТУРА ПО КЛАСОВЕ

за учебната 2021/2022 г.

1 клас

1. Български народни приказки

2. Ран Босилек – Патиланци

3. Ангел Каралийчев – Приказен свят

4. Джани Родари – Приказки по телефона

5. Астрид Линдгрен – Пипи дългото чорапче

2 клас

1. Български народни приказки

2. Ангел Каралийчев – Приказен свят

3. Константин Константинов – Приказки за теб

4. Йордан Радичков – Ние, врабчетата

5. Валери Петров – Лили на морското дъно

6. Станка Пенчева – Писмата на един дакел

7. Ран Босилек – Приказки

8. Астрид Линдгрен – Пипи дългото чорапче

9. Джани Родари – Приказки по телефона

10. Ханс Кристиан Андерсен – Приказки

11. Братя Грим – Приказки

 3 клас

1. Ангел Каралийчев – Приказки и разкази

2. Емилиян Станев – Приказки и разкази

3. Асен Разцветников – Стихотворения

4. Ран Босилек – Патиланско царство

5. Борис Априлов – Приключенията на Лиско

6. Езоп – Басни

7. Лафонтен – Басни

8. Карло Колоди – Приключенията на Пинокио

9. Джани Родари – Приключенията на Лукчо

10. Астрид Линдгрен – Карслон, който живее на покрива

11. Ръдиард Киплинг – Книга за джунглата

12. Луис  Карол – Алиса в страната на чудесата

13. Марк Твен – Приключенията на Том Сойер

14. Детски енциклопедии

 4 клас

 1. Ангел Каралийчев – Български народни приказки

2. Астрид Линдгрен – Емил от Льонеберя

3. Валери Петров – Меко казано

3. Елин Пелин – Ян Бибиян

4. Георги Данаилов – Деца играят вън

5. Георги Райчев – Чудното огледало

6. Даниел Дефо – Робинзон Крузо

7. Джек Лондон – Белия зъб

8. Антоан дьо Сент-Екзюпери – Малкият принц

9. Елин Пелин – Приказки

10. Ерих Кестнер – Двойната Лотхен, Хвърчащата класна стая

11. Иван Вазов – Апостолът в премеждие

12. Лозинка Йорданова – Българска народна митология

13. Николай Кун – Старогръцки митове и легенди

14. Николай Райнов – Български вълшебни приказки

15. Памела Травърз – Мери Попинз

16. Петко Р. Славейков – Стихотворения

17. Приказки на народите

18. Рудолф Ерих Распе – Приключенията на барон Мюнхаузен

19. Сава Попов – Хитър Петър

20. Светослав Минков – Приказки

 5 клас

 1. Ханс Кристиан Андерсен – Приказки

2. Братя Грим – Приказки

3. Български народни песни

4. Български народни приказки

5. Елин Пелин – Най-справедливият

6. Скандинавски легенди

7. Николай Кун – Старогръцки митове и легенди

8. Шарл Перо – Приказки

6 клас

1. Любен Каравелов – Хубава си, моя горо

2. Иван Вазов – Отечество любезно, как хубаво си ти

3. Елин Пелин – Косачи

4. Веселин Ханчев – Художник

5. Иван Вазов –  Радини вълнения от романа Под игото /при желание и време може да се прочете цялата книга/.

6. Христо Смирненски – Братчетата на Гаврош

7.  Йордан Йовков – Серафим

7 клас

1. Добри Чинтулов – Вятър ечи, Балкан стене, Стани, стани, юнак балкански

2. Христо Ботев – На прощаване

3. Иван Вазов – Немили-недраги /глави 1,2,3,5,10, а при желание и цялата творба/

4. Иван Вазов – Една българка

5. Иван Вазов – Опълченците на Шипка

6. Иван Вазов – Българският език

7. Алеко Константинов – Бай Ганьо пътува, До Чикаго и назад

5. Пенчо Славейков –  Неразделни

6. Пейо Яворов – Заточеници

7. Елин Пелин – По жътва

8. Йордан Йовков –  По жицата

8 клас

1. Пространно житие на Константин – Кирил

2. Константин Преславски – Азбучна молитва

3. Черноризец Храбър – За буквите

4. Паисий Хилендарски – История славянобългарска

5. Петко Р. Славейков – Изворът на Белоногата

6. Христо Ботев – Майце си, Моята молитва,  Странник, Хаджи Димитър, Обесването на Васил Левски

9 клас

1. Иван Вазов – Епопея на забравените

2. Иван Вазов – Опълченците на Шипка

3. Иван Вазов – Под игото  /главите Гост, Новата молитва на Марко, Пиянството на един народ/

2. Алеко Константинов – Бай Ганьо се върна от Европа

3. Пенчо Славейков – Сърце на сърцата

4. Пейо Яворов – Обичам те, Маска, Две хубави очи

5. Димчо Дебелянов – Да се завърнеш в бащината къща

6. Елин Пелин – Гераците

10 клас

1. Гео Милев – Септември

2. Христо Смирненски – Зимни вечери

3. Атанас Далчев – Повест

4. Йордан Йовков – разкази Индже, Албена

5. Никола Вапцаров – Писмо

6. Димитър Димов – Тютюн

7. Йордан Радичков – Нежната спирала

8. Николай Хайтов – Дърво без корен

11 клас

1. Димитър Талев – Железният светилник

2. Алеко Константинов – Бай Ганьо

3. Добри Войников – Криворазбраната цивилизация

4. Иван Вазов – стих. При Рилския манастир,  Новото гробище на Сливница, Паисий

5. Пейо Яворов – Градушка, Нощ

6. Христо Ботев – До моето първо либе. Борба

7. Елин Пелин –  Андрешко

8. Христо Смирненски – Приказка за стълбата

9. Никола Вапцаров – История

12 клас

1. Димчо Дебелянов – Аз искам да те помня все така

2. Христо Фонев – Колко си хубава!…

3. Атанас Далчев – Любов

4. Елин Пелин – Спасова могила, Ветрената мелница

5. Атанас Далчев – Молитва

6. Никола Вапцаров – Вяра

7. Йордан Йовков – Песента на колелетата

8. Виктор Пасков – Балада за Георг Хених

9. Пейо Яворов – Две души

10. Елисавета Багряна – Потомка

11. Борис Христов – Честен кръст