Работилница за мартенички събра малки и големи ученици, родители и учители в събота, 29 февруари, в БНУ „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона и филиала му в град Мойет дел Вайес. Палавниците от детската градина, подготвителната група и учениците от 1 до 11 клас се забавляваха и изработиха заедно поздравителни картички за Баба Марта и бяло-червенитe й символи за здраве и късмет.
В усукането на бяла и червена прежда, нанизването на мъниста и допълнителна украса се включиха също родители и учители. Родителският съвет изненада всички с предварително направени мартеници и специални подаръци от България.
Така в навечерието на първи март училището отбеляза една от най-хубавите български традиции- да се закичим с мартеници и да си честитим настъпващата пролет. Никой друг народ по света няма подобен обичай.
Мартениците пазят къщата от злини, а хората от болежки, уроки. Те предвещават дълъг живот, здраве и сила.
Първите мартеници, предназначени за окичване на хората и добитъка, са били само усукан червен и бял конец, без прибавки към него. В по-късни времена, в някои области в страната, на конците вързвали златна или сребърна паричка, или синьо манисто. Белият цвят символизира дълъг живот, червеният – здраве и сила.
Мартеницата е символ на мир и любов, на здраве и щастие. В белият цвят е втъкана чистотата и искреността на отношенията, а червеният – топлотата, на приятелството и взаимната обич Невестите носят мартениците отдясно, момите – отляво. Ергените ги носят с разчепкани краища, а зрелите мъже – изрязани до възела, за да не се развяват по седенките.
В някои краища на страната наричат седмицата, започваща от 1 март, броените дни – по тях гадаят какво ще бъде времето през годината. В народните вярвания Баба Марта е олицетворение на месец Март и на пролетта.
Според преданията тя е сестра на Голям и Малък Сечко /Януари и Февруари/ и винаги е люта, защото двамата й братя всяка година изпиват виното и не я оставят дори да го опита. От тук идва и поверието, че Баба Марта трябва да се умилостиви, защото настроението й оказва силно влияние върху времето. Когато е засмяна времето е слънчево и топло, но ядоса ли се, задухва силен вятър и облаци закриват Слънцето.
Широко разпространен е и друг обичай – Избиране на ден: всеки си намисля определен ден до 22 март и по него познава каква ще му е годината – ако денят е слънчев, ще е успешна; ако вали и времето е лошо – ще има трудности. Или я сложете под голям камък и след девет дни проверете под него какви животинки са се събрали. Колкото са повече толкова придобивки ще получите през годината. Други я хвърлят в реката, та всичко лошо да изтече и да им върви по вода.
Трябва да свалим мартеничката си, ако видим цъфнало дръвче, щъркел или лястовичка. Може да я вържем на цъфнала овошка или да я затиснем под камък.
Още за училищната работилница – вижте в „Галерия“