На първи ноември отбелязваме Деня на народните будители. В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Сред имената на най-почитаните народни будители са Свети Иван Рилски, Владислав Граматик, Паисий Хилендарски, Неофит Рилски, Васил Левски, Христо Ботев, Хаджи Димитър, Иван Вазов, Любен Каравелов и други.
Славата на пръв будител на нацията заслужено носи Паисий Хилендарски. Народът ни го знае и почита като Отец Паисий. В далечните времена преди повече от два века и половина, през 1762 г., Паисий Хилендарски написва своята „История Славянобългарска”. Негов пръв следовник е епископ Софроний Врачански. В трудни за българите времена, той пише книги за просвета и работи за политическо освобождение.
Софроний Врачански, Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, Св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги С. Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.
След Освобождението на България, както интелигенцията, така и масовият човек съзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет.
За първи път празникът се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. От 1922 до 1945 г. е общонационален празник. От 1945 г. празникът е отменен и след дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника.
Първи ноември официално е обявен за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в България.
“Да се знае, да се помни,
че България е жива!
На будителите скромни
българинът китка свива!”
Приветствие на министър Галин Цоков по случай Деня на народните будители
Днес, на 1 ноември, почитаме един от най-светлите дни в българската история – Деня на народните будители.
България вероятно е единствената държава в света, която чества подобен празник – празник, в който се почитат заедно заслужилите българи: просветители, книжовници и революционери.
Този ден е символ на просветата, на културата, на жаждата за знание на народа ни. Символ е и на българския учител.
Не само защото толкова много от нашите най-ярки образи на будители на нацията са били учители. А защото и днес учителите са призвани да бъдат носители на този дух. Защото те не само предават знания, но и вдъхновяват, насърчават и изграждат бъдещето на нашата нация.
Чрез техните усилия нашите деца се научават да мечтаят, да мислят критично и да бъдат добри хора.
Скъпи учители,
Благодаря ви за вашата работа, за вдъхновението, което носите, и за надеждата, която създавате. Нека заедно продължим да изграждаме свят, в който знанието и просветата са най-важна ценност.
Днес искам да се обърна и към стотиците будители, запалващи любовта към Родината в българските неделни училища зад граница. Те са живата връзка между хиляди български деца, пръснати на пет континента, и България. Със своето себеотрицание те всеки ден показват колко важна е ролята на съвременния будител.
Не на последно място честитя днешния празник и на българските учени и университетски преподаватели. Вашият стремеж към знания и иновации е това, което ще ни води напред. Вашата любознателност, креативност и упоритост са основни двигатели на напредъка и развитието на нацията ни. Продължавайте да изследвате, да задавате въпроси и да търсите отговори! Вашите успехи са успехи за България!
Днес се обръщам с дълбока признателност към всички вас – съвременните будители, които продължавате делото на нашите велики предци. Вашата работа и всеотдайност изграждат основите на бъдещето на България и допринасят за запазването на нашата национална идентичност.
Пожелавам ви здраве, сила и вдъхновение, за да продължавате да носите светлината на знанието и да разпалвате жаждата за просвета и култура. Нека духът на народните будители ни води към по-светли и успешни дни!
И да ни кара да сме горди с това, че сме българи!
Честит празник!